Sestra Rose

Hrála ji:

Lauren Stamile (*12. 9. 1976, Tulsa, Oklahoma, USA)

————————

Známá z:

Community, Status: Nežádoucí, Západní křídlo, Scrubs, Off Centre, Beze stopy, Volání mrtvých, Odložené případy, Kriminálka New York, Myšlenky zločince, Vražedná čísla, Šéfkuchař nadivoko, Zločiny ze sousedství, Příběhy Charlieho andílků, Girlfriends, Zpátky do školy, Sestřenka k nakousnutí, Nora Roberts: Prokletá zátoka, Drop Dead Diva

————————

Bio:

Lauren se narodila jako třetí z pěti dětí v oklahomské Tulse. Její otec je doktor a máma pracuje jako zdravotní sestra. Lauren se několikrát nechala slyšet, že kdyby se nedala na herectví, určitě by sama ve zdravotnictví skončila jakbysmet. Vystudovala divadelnictví na Northwestern University ve městě Evanston ve státě Illinois. Během vysokoškolských studií si na živobytí vydělávala po restauracích, kde pracovala jako číšnice. Po dostudování se za prací přestěhovala do New Yorku.

Fun Fact: Zatímco v Evropě všeobecně s sebou povolání číšníka nenese žádné velké stigma a lidé se tímhle řemeslem můžou živit třeba celý život, v Americe je to docela opačně. Tahle práce je tam tak mizerně placená, že lidé, co ji vykonávají, žijí v podstatě jen ze spropitného. Proto v Americe vždycky plaťte 10-20% víc! Číšnictví se navíc bere jen jako práce na krátkou dobu, kterou člověk dělá, když někam přejíždí, chce na chvilku z něčeho vyžít, potřeboval nějakou “nenáročnou” druhou nebo třetí práci nebo jen čeká, jestli mu nevyjde něco lepšího. Proto je obsluha v Americe většinou složená z mladších ročníků a traduje se o ní, že nestojí za nic. Aby taky stála – ti lidé nemají zkušenosti a ani je sbírat moc nechtějí, protože živit se servírováním nikdo nechce. (Recese a ekonomická krize z posledních pár let touhle situací trochu otřásla, takže teď ve fast foodech a pomalejších stravovacích zařízeních lidé pracují i trvaleji, ale to ještě neznamená, že by se celospolečenské chápání a status číšnictví jakkoliv změnilo.)

Herecké začátky si Lauren odedřela na placech televizních reklam. Natočila například upoutávku na Old Spice, oděvní řetězec JC Penny, Volkswagen nebo u nás ne příliš známé GM Holiday Spot, Summer’s Eve a Tassimo.

Už v roce 1999 se ale objevila v jedné epizodě Zákona a pořádku a hned rok nato ve filmech Something Sweet a Follow Me Outside. V roce 2001 si zahrála Kancelářské kryse a – což pro její kariéru bylo mnohem důležitější – získala velkou roli v seriálu Off Centre.

Po zrušení tohoto seriálu v roce 2002 následovalo pět let účinkování v nejrůznějších seriálech. Lauren se na delší dobu nikde neuchytila, ale seznam pořadů, v nichž se objevila na jednu dvě epizody je úctyhodný. Zmíníme (To jste si všimli, jak když se autoři snaží vypadat objektivně, mluví o sobě v plurálu?) alespoň ty neznámější: Beze stopy, Kriminálka Miami, Západní křídlo, Odložené případy, Girlfriends, Drzá Jordan, Šéfkuchař nadivoko, Kauzy z Bostonu, Vražedná čísla, Myšlenky zločince, Hrdinové, Kriminálka New York nebo třeba Scrubs. Seznam je to opravdu parádní, ale v každém z těchto seriálů, jak již bylo řečeno, hostovala jen na jednu, maximálně dvě epizody.

Zlom přišel v roce 2007, kdy byla obsazena do vedlejší role sestry Rose v Chirurzích. Lauren se konečně pořádně zviditelnila, takže po odchodu z Chirurgů dostala větší roli v několika dílech Community a po odchodu odtamtud pak další velkou roli ve Statutu: Nežádoucím.

To samozřejmě prokládala dalšími jednohubkami a tu a tam i nějakým tím filmem (That Guy, Sestřenka k nakousnutí, Nora Roberts: Prokletá zátoka). Lauren ale i přes tyhle filmové prácičky zůstává primárně televizní herečkou a Rose z Chirurgů její asi nejznámější rolí.

V roce 2007 se zasnoubila se spisovatelem a scénáristou Randallem Zamcheckem a o dva roky později se za něj provdala. Jsou spolu dodnes.

————————

Vývoj postavy:

S Rose jsme se setkali, když pracovala jako sestra na oddělení chirurgie v nemocnici Seattle Grace. Z její minulosti jsme věděli, že své lékařské vzdělání získala na University of California v Santa Cruz, kde si nejdříve odstudovala tři semestry informatiky a teprve pak se dala na medicínu. Derek si ji ale jednou dobíral, že Canta Cruz není žádná pořádná škola, a že se tam tak akorát pořád jen paří.

Také jsme se dozvěděli, že asi rok předtím byla zasnoubená, ale na svatbu nikdy nedošlo, protože ona i její přítel zjistili, že od života a jejich vztahu očekávají a chtějí jiné věci. Zásnubní prsten ale i po rozchodu dál nosila, protože v něm byl zasazený briliant po babičce a měl pro Rose vysokou citovou hodnotu – měla ho na řetízku kolem krku.

S Derekem v nemocnici trávila spoustu času – dělala mu sestru při více jak 30 operacích – a brzy se spřátelili. V době, kdy byl Derek volný, se políbili a začali spolu chodit. Ačkoliv jim to ale zdánlivě klapalo, Rose se velmi dotýkaly poznámky ostatních zaměstnanců nemocnice, kteří si mezi sebou šuškali, že je jejich vztah jen dočasný, a že se Derek beztak brzy zase vrátí k Meredith. Dokonce si kvůli tomu i vysloužila přezdívku McOdrazovka. Sama s Meredith ale vycházela dobře (což se nedá říct o jejím vztahu k Markovi a Addison, kteří jí nemohli přijít na jméno), snad ji jen trochu zastrašovala Meredithina bohatá minulost s Derekem, které věděla, že se jen tak nevyrovná.

Rose se s Derekem dlouho nechtěla vyspat, což Mark okomentoval slovy, že to dělá jen proto, že ví, že jakmile s ním do postele skočí, už mu nebude mít co nabídnout a Derek o ni okamžitě ztratí zájem. Jejich první strávená noc dopadla tak trochu fiaskem – Derek celou dobu myslel jen na Meredith a druhý den Rose dokonce i zapomněl zavolat.

Derek s Rose zůstal ještě nějakou dobu, ale jakmile se mu podařilo v jeho klinickém pokusu zachránit prvního pacienta, dal si s Meredith pusu a ona ho požádala, aby se k ní zase vrátil. Derek jí slíbil, že to udělá, ale že se nejdříve musí rozejít s Rose. Ta rozchod zpočátku brala hrdinně, ale brzy Dereka začala nenávidět a být k němu nepříjemná. Aby mu ublížila, předstírala dokonce, že je těhotná.

Situace se vyhrotila při jednom zákroku na sále, kdy Rose v duchu tak zuřila, že Derekovi podala skalpel tak špatně, až ho tím řízla do ruky. Otázkou je, jestli to udělala podvědomě, nebo jestli byla natolik naštvaná, že ho fikla úmyslně. Tak nebo onak, přesně v tenhle moment si Rose uvědomila, že ničí nejen Dereka, ale také sebe a svoji pověst, a rozhodla se požádat o přeložení na oddělení pediatrie.

Od té doby jsme ji neviděli. Nevíme tak ani, jestli v nemocnici zůstala po jejím sloučení s Mercy West, nebo jestli dostala padáka a musela si najít práci někde jinde.

————————–

Drobnost na závěr: Do role Rose se původně na konkurz přihlásila Jessica Capshaw, představitelka Arizony Robbinsové a už tehdy sama velká fanynka seriálu. Shondě se ale natolik zalíbila, že se rozhodla ji sice v seriálu zaměstnat, ale v mnohem objemnější roli. Na ztvárnění Rose si proto najala až Lauren Stamile.

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby