Jesse Williams o nepokojích ve Fergusonu

Že se Jesse Williams nebojí vyjadřovat k ožehavým společenským otázkám, je vcelku dobře známé. Jak si jistě vybavíte z jeho profilu, na začátku loňského roku například formou internetového článku kritizoval Tarantinův film Nespoutaný Django za jeho nakládání s rasově zabarveným jazykem, motivem otroctví atd. Možná i díky tomuto článku se o Jessem rozkřiklo, že má vystudovanou vysokou školu (dvouobor Afroamerická literatura a Film a mediální umění) a ví proto, o čem mluví. Takže když se v nedávných dnech rozpoutalo šílenství ve Fergusonu a stanice CNN chtěla do zpráv pozvat nějakou znalou známou tvář, hned si vzpomněli na našeho seriálového Dr. Averyho.

A Jesse nezklamal. Oděný v mikině s kapucou, která jasně odkazovala na Trayvona Martina, jiného zastřeleného černošského mladíka, Jesse poskytl divákům spoustu podnětů k zamyšlení:

„Stranou této kauzy bychom si měli všímat i toho, jak se o ní lidé baví, a postarat se o to, že budou tuto konverzaci začínat na začátku, ale ne před ním. Lidé, kteří utlačují druhé, velmi rádi začínají mluvit o důležitých tématech v bodě, který se jim nejvíce hodí do krámu. Tahle kauza začala tím, že jeden policista zastřelil mladého muže a nechal ho čtyři hodiny ležet na ulici. Já ještě neviděl, aby se něco takového stalo bělochovi – aby policista za horkého letního dne nechal na ulici čtyři hodiny ležet tělo nějakého bělocha, aby jeho zastřelení nenahlásil na centrálu, a aby to tělo pak nenaložil do sanitky, ale nacpal ho do jakéhosi pochybného SUVčka bez poznávací značky.

„Celá tato kauza je plná bizarního chování a nejrůznějších pochybení a právě kvůli tomu potřebujeme novináře – aby tohle všechno odhalili, a ne aby dokolečka pouštěli záběry toho, co ten člověk předtím udělal v nějakém krámě. Že v tom krámě byl, je nešťastné, a jistě to bude později hrát svou roli. Ale tady jde úplně jednoduše o to dojít spravedlnosti pro osmnáctiletého kluka, kterého zastřelili. Tečka.

„A že v nějaké sámošce ukradl krabičku levných doutníků za pět babek? Já prožil dětství na spoustě amerických předměstích a znal jsem nespočet bílých teenagerů, kteří si minimálně jednou něco nakoupili za pět prstů. Takže tahle představa, že jakmile nějaký černoch provede jakýkoliv drobný delikt, tak se z něj okamžitě stává grázl, co si zaslouží vlastní smrt, je naprosto nehorázná.

„My nejsme jediní, kdo v téhle zemi obchoduje s drogami, krade nebo spílá policistům, ale přesto se musíme potýkat s dvojím metrem. Určitá část americké populace si může užívat té výsady, že je s ní zacházeno jako s lidmi, zatímco zbytek si o něčem takovém může nechat leda zdát. O tomhle bychom se měli bavit, tohle by měla média řešit.

„Jenže tyhle věci se neřeší, a právě to podle mě tolik lidí tak strašně frustruje. Nikdo z nás nedá dohromady pět černošských přátel a známých, které by už někdy jen kvůli barvě jejich pleti policisté na ulici neobtěžovali, a kteří by se jimi necítili být ohroženi. Nedali bychom je dohromady třeba ani v deseti. Bez přehánění. Takhle to prostě je.“

Co si o Jesseho slovech myslíte vy? Souhlasíte, nebo máte na celou věc odlišný náhled? Sledujete vůbec současné dění v Americe? A už jste si na Jumpspaceu četli úryvek ze stand-upu Louise C.K. pojmenovaný „O výhodách bělošství“ či ten od George Carlina, který má název „O entropii a televizních novinách“?Komentáře

 • Hulvát:

  Chce to i protipól…

  http://mazal.blog.idnes.cz/c/423063/Opravdu-jsou-USA-stat-plny-bilych-rasistu.html

 • Jumpstar:

  Hulvát: Ehm, ne… Stranou těch nebezpečných ghett, kterým se běloši vyhýbají, se ten pán zaseknul v New Yorku v osmdesátých letech. To porovnání asijské a afroamerické komunity je samo o sobě dost rasistické a hapruje mu už jen proto, že vidí jen to, co chce. A termíny pozitivní rasismus a syndrom oběti používá, ač nechápe jejich význam, a to nejspíš proto, že jsou dnes v módě. Navíc coby běloch, který (hádám) v USA nikdy nepobýval delší dobu ani tu kulturu nijak blíže nestudoval, nemůže mít ani ponětí, jak se tam afroamerické komunitě žije, s jakými problémy se musí potýkat a jaké překážky musí každý den překonávat. Takže blog je to hezký, ale jde v podstatě o názor člověka, co nemá páru, která bije…

 • Hulvát:

  Tak se zeptám, ty máš páru? Já tě znám jen povrchně, proto se ptám…

  http://zpravy.idnes.cz/komentar-teodora-marjanovice-k-fergusonu-fgc-/zahranicni.aspx?c=A140819_2091787_zahranicni_jw

  A nemyslím si, že má právo vyslovit názor jen ten, kdo tam žije. Je tu totiž hezká analogie z cikánama u nás.

 • jerry jo:

  Jako vždy se na těchto stránkách setkávám s netolerancí cizích názorů, které se vždy projevuje kritikou typu “člověk to sám nezažil”, “člověk tam nebyl”, “člověk tomu nerozumí” atd. (viz “ale jde v podstatě o názor člověka, co nemá páru, která bije…”), zato my autoři jsme neomylní vševědové, kteří za svůj život vše zažili a mají nasáty zkušenosti všech lidí, kteří se kdy po planetě Zemi procházeli.

  http://blog2.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140822_423063_blogidnes

  P.S. Tomuto typu argumentace tady holduje především KevSpa.

  Díky za pozornost:P

 • Hulvát:

  Jinak práce okolo Greys si vážím, hlavně překlady jsou super, ale tohle vymívání mozků bez špetky vyvážení, mě fakt štve. Podle mě jsou daleko větší rasisti tihle ti křiklouni, jako je ten náš ,,plastickej doktůrek”.

 • Jumpstar:

  Po pěti letech studia anglistiky na UK a například i všem, co jsem napsal v tomto článku, si troufám tvrdit, že se v této problematice orientuji minimálně víc než vy dva nebo ten pár géniů, na něž tu byly uvedeny odkazy. Ten druhý článek jsem ani nedočetl. Je stejně zaujatý a pomýlený jako ten předchozí.

  Jerry Jo jinak jistě mluví o paradoxu tolerance, podle něhož může být i tolerantní člověk netolerantní vůči intoleranci, čímž pádem ale staví na hlavu onen základní předpoklad tolerantnosti. Já se na to dívám trochu jinak: Vy si tu můžete napsat, co jen chcete, a my vám to nesmažeme. Musíte se ovšem smířit s tím, že na vaše názory budeme reagovat, a pokud s nimi nebudeme souhlasit, budou se od toho odvíjet i naše odpovědi :)

  A ačkoliv iDnes občas publikuje i článek, který by se alespoň tvářil nezaujatě, doporučuji vám čerpat i z jiných zdrojů!

 • jerry jo:

  Neočekávám, že nebudete reagovat na komentáře a ani neočekávám, že s nimi budete souhlasit. Jen mi vadí, že všechny vaše protiargumenty jsou typu “Já vím vše a co jste vy?”.

 • Hulvát:

  A co ta diskuze a názory těch čechů, kteří tam žijou trochu dýl než ty v anglii? Měl jsem tam mimochodem kamarádku, která byla před tím než tam žila podobného názoru jako ty a po tom co se vrátila, je to kovaná rasistka. Ona je totiž celkem pěkná holka a když odmítla jednoho kluka z ,,menšiny” tak jí vyhrožoval smrtí… Hodní chlapci, že?

 • Jumpstar:

  :) http://media.tumblr.com/tumblr_lgjzd2l1Ku1qafrh6.gif

 • Volal mě někdo?

 • ImogenH:

  Jesse se k této ožehavé situaci vyjádřil velice pěkně. Což o to, něco bych mu i vytkla. Má pravdu v tom, že tomu černošskému chlapci měl být poskytnut alespoň minimální standard lékařské péče. Chování tamějšího policisty je tedy odsouzeníhodné. Nicméně… Musíme se zamyslet i nad tzv. kauzálním nexem mezi jednotlivými skutečnostmi. Je v pořádku, že někdo přijde do obchodu a něco si odtamtud odnese bez placení ? Shodneme se, že není, jedná se o krádež. Kdyby se mladík krádeže nedopustil, nebyl by pronásledován policisty a následně zastřelen. Na druhou stranu, pokud by byl odvezen do zdravotnického zařízení a ošetřen, mohli by mu poté napařit trest za předpokladu, že by se uzdravil.
  Ta Amerika, ať si kdo tvrdí cokoliv, je podle mě divoký západ bez pravidel hrající si na demokracii a zaštiťující se tzv. dodržováním lidských práv. Jenže demokracie a ona lidská práva odsud podsud a jen pro některé, což ostatně spatřujeme všude. Vždyť jenom kolik lidí v Americe díky justičním omylům sedí ve věznicích naprosto neoprávněn za něco, co neudělali ? A kolik z nich sedí v tzv. celách smrti ?
  V tomto konkrétním případě nemůžu soudit, ale chyba je jak na straně lidského faktoru, tak na straně chybného a neustále chybujícího systému.

Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby