Ellis Greyová

Hrály ji:

Kate Burton (*10. 9. 1957, Ženeva, Švýcarsko)

—–

Sarah Paulson (*17. 12. 1974, Tampa, Florida, USA) – v epizodě “The Time Warp”

————————

Známé z:

Kate: Klub odložených žen, Ledová bouře, Velké nesnáze v Malé Číně, 127 hodin, Nezapomeň na mě, Max Payne, Zůstaň, Dobrá manželka, Skandál, Zachraň mě

—–

Sarah: American Horror Story, Po čem ženy touží, Šťastný Nový rok, Prezidentské volby, Brouk, Serenity, Plavkyně, Jiná láska

————————

Bia:

Kate: Kate pochází ze slavné herecké rodiny. Její matkou byla producentka Sybila Burtonová a otcem nikdo jiný než na šest Oskarů nominovaný Richard Burton. Tím pádem se dá i napsat, že její nevlastní matkou byla po rozvodu rodičů a otcově opětovném oženění jistá Elizabeth Taylorová.

Kate vystudovala Brownovu Univerzitu, odkud si odnesla bakalářský titul z oboru rusistiky a evropské historie. Už na vysokoškolských studiích se začala zajímat o divadlo a na prknech i hrát. Této svojí vášni se dále věnovala i na následných studiích na Yalu.

V roce 1985 si Kate po tříleté známosti vzala uměleckého ředitele jedné losangeleské divadelní skupiny a producenta několika broadwayských muzikálů Michaela Ritchieho. Zůstali spolu dodnes. Mají dvě děti – syna Morgana Ivora (*1988) a dceru Charlotte Frances (*1998).

Kate na sebe poprvé upozornila na divadle v roce 1982, když si na Broadwayi střihla roli ve hře Present Laughter. Brzy nato následovaly další a další role a z Kate se stala uznávaná divadelní herečka. V roce 2002 byla nominovaná hned na dvě prestižní sošky Tony (obdoba naší Thálie) – za hlavní roli v Ibsenově hře Hedda Gablerová a také za své účinkování ve Sloním muži. Na divadle hraje dál.

Kate se mimo to dostala i do filmu – zmínit můžeme například Ledovou bouři, starou Alenku v říši divů, Velké nesnáze v Malé Číně nebo Klub odložených žen. Podle vlastních slov Kate ve všech těchto filmech hrála “buď milou ženušku nebo milou mrtvou ženušku”.

Snad nejvíce rolí si Kate ale odehrála v televizi. V ní začala pravidelně pracovat na začátku osmdesátých let. V roce 1996 si za ztvárnění postavy s rakovinou prsu ve filmu ze série ABC Afterschool Special odnesla cenu Emmy. Zahrála si i v Zákonu a pořádku, Západním křídle nebo Soudkyni Amy. Zajímavé je, že ve dvou svých nejznámějších televizních rolích – v seriálu Zachraň mě a v Chirurzích – obě její postavy trpí Alzheimerovou chorobou.

—–

Sarah: Sarah se narodila na Floridě, kde vyrůstala až do svých pěti let. Tehdy se jí rozvedli rodiče a Sarah odjela bydlet s matkou na Manhattan. S otcem a svými dvěma sestrami se ale nadále pravidelně vídala. Od útlého věku se zajímala o divadlo a v pouhých dvanácti letech poprvé vystoupila ve hře Amerlia Agai. Sarah nastoupila na prestižní divadelní střední školu LaGuardia a následně přešla na Americkou akademii divadelního umění.

Už v devatenácti letech se dostala na Broadway, a to ve hře The Sisters Rosenweig. Kritiky si omotala kolem prstu také svými výkony ve hře Tracyho Lettse Killer Joe a Tennesseeho Williamse Skleněný zvěřinec. Brzy poté se dostala i na televizní obrazovky – své první role našla v seriálech Zákon a pořádek a pak v kultovních počinech Tajemný příběh z Ameriky a Jack & Jill.

Kromě televize a divadla si tu a tam střihne nějakou tu roli i ve filmu. objevila se například ve filmu Po čem ženy touží coby asistentka postavy Mela Gibsona nebo v komedii Kašlu na lásku. Dnes ji ale většina lidí bude znát především z výborného seriálu American Horror Story, ve kterém hraje s kamarádem Zacharym Quintem.

Osobní život Sarah drží co nejvíce pod pokličkou a blesky fotografů příliš nevyhledává. Všehovšudy se ví, že má dvě tetování, a že od roku 2009, kdy se po několikaletém vztahu rozešla s přítelkyní herečkou Cherry Jonesovou, žije sama v kalifornské Santa Monice.

————————

Vývoj postavy:

Ellis Greyová byla matkou Meredith, bývalou ženou Thatchera Greye a kdysi i milenkou Richarda Webbera. Už při prvním setkání jsme se dozvěděli, že trpěla Alzheimerovou chorobou, a že ji kvůli tomu Mer byla nucena umístit do Domova s celodenní péčí. Choroba u ní byla již tehdy v dost pokročilém stádiu a až na pár světlých momentů tak Ellis po většinu času prožívala poslední rok své rezidentury.

Tu si Ellis odpracovala právě v Seattle Grace, a to po boku Richarda Webbera, se kterým měla i přes jeho manželství krátký románek. Oba lékaře čekalo zásadní přehodnocení jejich vztahu i obou kariér, když jim do nemocnice přivezli pacienta s AIDS. Zatímco Ellis – sama vdaná za Thatchera Greye – si plánovala, že oba dva opustí své partnery a dají to dohromady spolu, Richard se rozhodl vrátit se k Adele a s Ellis se rozešel.

Částečně kvůli její aférce s Richardem ji však (spolu s tehdy ještě malou Meredith) do té doby opustil vlastní manžel Thatcher Grey. Ellis najednou zůstala sama a obzvlášť kopačky od Richarda ji hodně bolely. Před zraky malé Meredith si proto podřezala zápěstí a dceři zakázala zavolat záchranku. Jakmile ale ztratila vědomí, Mer popadla telefon a zavolala pomoc. Teprve po letech a s pomocí psychoterapie vyšlo najevo, že oné noci Ellis vůbec neměla v plánu spáchat sebevraždu. Žíly si podřezala jen v naději, že za ní Richard rychle přijde, zachrání ji a vrátí se k ní. Ten o celém incidentu ale vůbec nevěděl a Ellis byla příliš tvrdohlavá na to, aby si o tom s ním promluvila.

Po odchodu Richarda a rozvodu s Thatcherem Ellis i s dcerou odjela do Bostonu, kde nastoupila do Bostonské Obecné. Pracovala také a Klinice Mayo a pro Spojené národy, je autorkou slavné laparoskopické Greyové metody a dvakrát získala prestižní Harper Averyho cenu. Své pokroky na sále si také zaznamenávala na videokazety, které později objevili naši milí stážisti zahrabané v krabicích u Mer doma. Krom toho si ještě vedla deníky, do kterých si zapisovala své pocity ohledně vztahu s Richardem a názory na personál nemocnice Seattle Grace.. Z jejích deníků má největší radost hlavně Cristina, která si je s chutí čte jednak kvůli lékařským postřehům, ale také kvůli vší té romantice.

Na začátku seriálu Ellis svou dceru kvůli časnému nástupu a rychlému postupu své nemoci většinou nepoznávala, zato byla více než nadšená z návštěv Richarda Webbera, se kterým si myslela, že stále ještě chodí. Richard se ale již rozhodl zachránit své manželství s Adele a přestal proto za Ellis dále docházet. Když jí to Meredith šla oznámit, nechtěně tím v Ellis oživila vzpomínky na její a Richardův původní rozchod.

Ellis na krátkou dobu nabyla plné vědomí, ale to poslední, co si pamatovala, byla její hádka s Meredith kvůli nástupu na medicínu. Když se dozvěděla, že trpí Alzheimerovou chorobou, byl to pro ni v tu chvíli takový šok, že dostala srdeční příhodu a musela být převezena do Seattle Grace. Zde se setkala s Derekem a Cristinou a všem ukázala, jak jí to kdysi pálilo. Okamžitě poznala, jak moc si jsou Mer s Cristinou blízké, nehledě na fakt, že byla i schopná okamžitě odhalit, že spolu Mer s Derekem chodí. Při následné konfrontaci se svou dcerou Ellis Meredith řekla, že je docela prachobyčejná holka.

Zatímco Meredithin život visel po utonutí na vlásku, Ellis dostala zástavu a lékařům se ji nepodařilo oživit. Ačkoliv si s Meredith příliš nerozuměla, obě dvě se naposledy setkaly v prostoru mezi životem a smrtí a ve své podstatě i usmířily. Ellis dceru přesvědčila, ať bojuje o svůj život, ať se ještě nevzdává, že je všechno jen ne prachobyčejná.

Po své smrti byla Ellis zpopelněna, její popel uložen do urny a tu si Meredith odnesla s sebou domů a zašantročila kamsi hluboko do skříně. Teprve po čase ji odtud vyndala a spolu s Richardem Webberem popel spláchla do chirurgického umyvadla v Seattle Grace. Podle Richarda byla nemocnice jediným vhodným místem posledního odpočinku pro věčnou workoholičku Ellis.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby