Nancy Shepherdová

Hraje ji:

Embeth Davidtz (*11. 8. 1965, Lafayette, Indiana, USA)

————————

Známá z:

Schindlerův seznam, Andrew – člen naší rodiny, Californication, Muži, kteří nenávidějí ženy, Klub vyvolených, Deník Bridget Jonesové, Mad Men, Okamžik zlomu, Amazing Spider-Man, Okřídlené bytosti, Tři zahrady za domem, V odborné péči, Shackleton, Díra, 13 duchů, Scrubs, Mansfieldské sídlo, Anděl smrti, Perníkový dědek, Matilda, Šimon Mág, Vražda prvního stupně, Červencová slavnost

————————

Bio:

Embeth se jako malá hodně stěhovala. Rodičům Johnovi a Jean se narodila  v indianském městě Lafayette ještě v době, kdy John studoval chemické inženýrství na Purdue University. Celá rodina se ale záhy přesunula do Trentonu ve státě New Jersey a potom, když bylo Embeth devět let, až do Jižní Afriky. Než zde Embeth nastoupila do školy, musela se naučit afrikánsky – a tenhle jazyk ovládá do dneška. Na střední chodila do The Glen High School v Pretorii a na vysokou na Rhodes University ve městě Grahamstown.

Embeth si poprvé zahrála v jedenadvaceti letech v Cape Town s divadelní společností CAPAB ve hře Romeo a Julie. Jelikož uměla anglicky i afrikánsky, o role neměla nouze – zahrála si například v Stille Nag (Silent Night – Tichá noc) nebo The Chain of Voices. Za účinkování v obou těchto hrách získala nominaci na jihoafrický ekvivalent ceny Tony.

První filmovou roli získala v roce 1988 v Jižní Africe natáčeném americkém hororu Čas dravců. Zájemce o krev a střeva jistě potěší, že její postavu v tomhle veledíle zaživa sežere jedna velká číča. Krátce nato se objevila v místním televizním filmu A Private Life coby dcera různorasových (třeba se to slovo chytne) rodičů. V roce 1992 pak získala nominaci na jihoafrický ekvivalent Oskara za ztvárnění oběti znásilnění v psychologickém dramatu Noc devatenáctého.

Ve stejném roce se Embeth setkala v Londýně s jedním velkým filmovým agentem a přestěhovala se za prací do Los Angeles. Tady téměř okamžitě dostala roli v Armádě temnot Sama Raimiho, televizním filmu Till Death Do Us Part a minisérii Deadly Matrimony. Ve třetím jmenovaném projektu ji zahlédl Steven Spielberg a tak se mu zalíbila, že ji obsadil ve svém Schindlerově seznamu do role židovské služebné Helen Hirschové.

Jakmile má člověk na sívíčku Spielberga, není se čemu divit, že se mu další nabídky jen hrnou. Embeth se brzy objevila ve spoustě filmů, z nichž můžeme vyjmenovat Matildu – snímek inspirovaný pohádkou Roalda Dahla, ve které Embeth hrála Matildinu paní učitelku –, Anděla smrti – ve kterém si zahrála teoložku, která Denzelu Washingtonovi pomáhala vyřešit vlnu nadpřirozených zločinů – nebo Perníkového dědka, kde ztvárnila femme fatale Kennetha Branagha.

Do nového tisíciletí Embeth vkročila v komedii Třináct duchů, hororu Deník Bridget Jonesové a seriálu Citizen Baines. V roce 2002 se jí narodila dcera Charlotte Emily a Embeth si na dva roky dala od herectví pauzu. Svou první poporodní roli našla v seriálu Scrubs, rok poté se objevila ve filmu Junebug a v roce 2006 se mihla v Chirurzích.

Od té doby Embeth byla vidět hodně v televizi – v roce 2008 hrála jednu z pacientek Gaye Byrna (jako my u nás často zkracujeme Miroslava na Míru, v Irsku – odkud tenhle herec pochází – se jméno Gabriel občas zkracuje na Gay) v seriálu V odborné péči, o rok nato hrála s Davidem Duchovnym skoro v celé sezóně Californication (její postava byla matkou Becciny kamarádky) a mezi lety 2009 a 2012 se opakovaně objevovala v Mad Menech.

Tu a tam je vidět také ve filmech – za zmínku určitě stojí její role v dramatu Okamžik zlomu, kde hrála nevěrnou manželku Antonyho Hopkinse, ztvárnění postavy Anniky Blomkvistové v Ženách, které nenávidějí muže nebo její účinkování v Úžasném Spider-Manovi, kde si zahrála Mary Parkerovou, Peterovu neblaze zesnulou matku.

Na závěr drobný detail z osobního života: Embeth je od roku 2002 vdaná za právního zástupce Jasona Sloaneho, se kterým má dvě děti – již zmíněnou dceru Charlotte Emily a o tři roky mladšího syna Ashera Dylana.

————————

Vývoj postavy:

To se měla Meredith takhle jednou ve třetí sezóně sejít s Derekem, ale on strašně dlouho nepřicházel. Mer se naštvala, nasedla do auta a dojela k němu domů. Jakmile ale vešla do přívěsu, objevila Dereka ve sprše a v jeho posteli našla ležet cizí ženskou. První, co ji napadlo, samozřejmě bylo, že McVysněného přistihla in flagranti

Meredith z přívěsu utekla a chtěla si o celé situaci popovídat s Cristinou. Ta na ni ale neměla čas, takže Mer musela vzít zavděk Georgem ve výtahu. (George se snažil naladit na Cristininu vlnu a tak pronesl památnou větu: “McVysněný McOtrkával McSexbombu, ten McParchant!“) Nakonec se ale naštěstí ukázalo, že ji Derek nepodváděl, a že ona neznámá žínka byla jen jeho cestou zmožená ségra.

Nancy je tedy jednou ze čtyřech sester Dereka Shepherda, která žije s rodinou v Connecticutu a sama je doktorka – pracuje jako gynekoložka. Do Seattle Grace přijela ve výsledku v podstatě s dvojím účelem. Jednak chtěla zkontrolovat brášku, který se předtím už několik let v kuse nedostavil ani na jednu rodinnou sešlost, a zároveň se doslechla o Addisonině případu pacientky se dvěma dělohami, její gynekologické srdce jí nedalo a ona ji musela vidět. Když ona pacientka začala rodit, Nancy Addison a Georgovi dokonce asistovala na sále.

Naše Meredith Nancy nikdy do oka moc nepadla – Nancy ji několikrát nazvala “couravou stážistkou”. Mnohem lépe ale vycházela právě s Addison a s Markem. Stranou Marka by se také hodilo dodat, že spolu ti dva kdysi dávno museli spát. Nancy se totiž jednou nechala slyšet, že, “vyspat se s ním pro mě bylo zkouškou dospělosti.”

Nancy do Dereka při svém pobytu v Seattlu neustále šila, aby Meredith opustil, co s ní vůbec dělá, aby Addison odpustil tu její jednu nevěru a vrátil se k ní. Když jí Derek ale prozradil, že se spolu Addison s Markem nevypsali jen jednou, že ve svém vztahu pokračovali celé dva měsíce po jeho odchodu, tak si dala Nancy konečně říct, nechala Dereka být a zamířila zpět domů.

Ještě než odjela, tak s Derekem ale prohodila pár slov, které měly dalekosáhlé důsledky. Bratrovi řekla, že by pro něj možná bylo nejlepší, kdyby se přestal honit za všemi svými ženami, vždy od jedné ke druhé, a dopřál si trochu času o samotě. Derek jí dal za pravdu a následně Meredith oznámil, že si musí urovnat věci v hlavě, a že potřebuje nějaký čas jen pro sebe.

Ačkoliv se Nancy od třetí série v seriálu už neobjevila, její jméno přeci jen ještě jednou zaznělo – v deváté sérii, když Derek po havárii letadla potřeboval transplantovat nerv, aby se mu vrátila pohyblivost ruky, nařídila Meredith Heather Brooksové, aby obvolala všechny Derekovy sestry a zeptala se jich, jestli by mu jedna z nich část některého svého nervu nedarovala. Heather ale Meredith oznámila, že jí Nancy po prvním – a dokonce i druhém – zavolání práskla s telefonem, a že o její nabídku proto asi neměla zájem.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby