Výtah

Funkce:

V nemocnici se výtah docela podle očekávání používá primárně k přepravě osob a zásobování mezi patry. Důležitou roli hraje hlavně při převozu pacientů z příjmu nebo pokoje na operační sál. A nesmíme zapomenout ani na ten drobný detail, že kdykoliv je potřeba něco oznámit celému personálu, všichni se sešrotí právě před výtahy.

———————–

Jak to jezdí?

Většinou, když člověk v nějakém filmu nebo seriálu narazí na scénu s výtahem, může si ve většině případů být jistý tím, že se jedná o rekvizitu – že si “výtah” splácali rekvizitáři na place z pár sádrokartonových nebo lepenkových desek, a že i když se mu třeba nakrásně automaticky zavírají dvířka (tj. nezavírá je manuálně tahem pár poskoků, co dřepí z každé strany dveří mimo záběr), tak nahoru a dolů opravdu nejezdí. Nejinak je tomu i u Chirurgů, kteří se natáčejí v hollywoodském studiu.

———————–

Něco víc než rekvizita:

Ačkoliv se ale jedná v podstatě o kulisu, výtahy mají v Chirurzích zásadní a naprosto nezastupitelnou roli. Snad v žádném jiném seriálu nenajdete tolik významných scén, co by se odehrávaly zrovna na tomhle místě.

Protože jde o prostor dost stísněný, vyvíjí výtahy v naší seattleské nemocnici na postavy neuvěřitelný tlak. Když se nějací dva lidé během dílu rozhádají, je velká pravděpodobnost, že spolu “náhodou” skončí zrovna ve výtahu a ona vynucená vzájemná blízkost jim rozežere krunýř sebeovládání a něco se semele.

Často jde ve výsledku o situace dramatické, plné napětí, vzteku a zármutku; občas se ale poštěstí a výtah dá zlomyslně dohromady dva nebo více lidí, kteří se celý den jeden druhému ze všech sil snažili vyhnout. A nám pak nezbývá, než se jen smát.

Jde také o prostor intimní, odříznutý od všeho toho každodenního shonu nemocnice tam venku. Člověk si výtah může stopnout, vydechnout, v jeho soukromí si zaplakat nebo se někomu vyznat z lásky. Addison například seattleské výtahy popsala jako prostor plný sexuálního napětí.

Hned od počátku vysílání Chirurgů bylo navíc stanoveno, že výtah je jakýmsi předělem mezi životem a smrtí. Lidé do něj mohou nastoupit, ale ven už se živí nedostanou; nebo se v něm dostanou na samotný pokraj života, ale zabojují a smrti se nepoddají. Vzpomínáte si například na onoho pacienta, kterému George ještě jako stážista právě ve výtahu prováděl otevřenou operaci srdce? Nebo na mámu kluka, kterého chtěl Owen v deváté sérii adoptovat, a kterou při nástupu do výtahu oživovali, ale při výjezdu z něj už byla po smrti? Na Alexe ve finále šesté řady?

A když jsme tak mluvili o tom, že má výtah fungovat jako předěl mezi životem a smrtí, jakési “dveře na druhou stranu”, vybavíte si onu scénu, kdy George zemřel a Izzie málem také? Jak George stál v patře a tázavě se díval do výtahu na Izzie, jestli vyjde ven a bude ho následovat, ale ona nešla a přežila?

Jak říkám, výtahy mají v Seattlu nesmírný význam. Připomeňme si tedy některé z těch nejpamětihodnějších okamžiků, které se v nich odehrály…

———————–

Významné momenty:

1. řada: Meredith s Derekem si říkají, že čeho je moc, toho je příliš… což je vede k jejich druhému polibku.

2. řada: Po příjezdu Addison a Derekově návratu k ní Meredith Derekovi přiznává, že jí chybí.

2. řada: George ve výtahu provádí operaci srdce.

2. řada: Baileyová jede sama s Derekem a všimne si, že ten stěží zadržuje pláč (Derek truchlí za zemřelou pacientku). Výtah mu proto zastaví a dopřeje mu pár chvil.

http://youtu.be/9xQXixSL6aw

3. řada: Meredith s Georgem se potřebují vypovídat a předstírají proto na chvilku, že jsou si svým člověkem.

3. řada: George se políbí s Izzie, ačkoliv je v té době ženatý s Callie.

4. řada: Mark si Derekovi vylévá srdce, že si začal s Rose a teď se mu vůbec nevěnuje.

4. řada: Chvilka trapna to jistí – Derek se ve výtahu schází se všemi svými ženami (Rose, Addison i Meredith) a navrch ještě s Markem.

5. řada: George dostává s Izzie zástavu, ale Izzie stojí stále ve výtahu, George už je venku.

5. řada: Derek žádá Meredith o ruku.

6. řada: Derek jede sám s Baileyovou a všimne si, že ta stěží zadržuje pláč (Miranda truchlí za zemřelého George). Výtah jí proto zastaví a dopřeje jí pár chvil.

6. řada: Callie si s Arizonou dají pac a pusu poté, co se málem rozešly kvůli tomu, že Arizona na rozdíl od Callie vůbec nechtěla dítě.

6. řada: Lexie s Markem najdou Alexe v kaluži vlastní krve.

6. řada: Výtah nejede a Charles Percy umírá Mirandě v náručí.

7. řada: Callie svěřuje Arizoně, že je těhotná.

8. řada: Zkrušení Derek s Meredith uprostřed tahanic o Zolu z výtahu zahlédnou sociální pracovnici.

9. řada: Lauren říká Arizoně, jaké má krásné oči, a že jí vůbec nevadí, že má jen jednu nohu a je vdaná.

10. řada: Alex ve výtahu naráží na svého otce a zvažuje, jestli ho oslovit.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby