Gary Clark

Hrál ho:

Michael O’Neill (???, Montgomery, Alabama, USA)

————————

Známý z:

Traffic – nadvláda gangů, Pavučina snů, Rectify, Transformers, Necessary Roughness, Vegas, JAG, Past, Seabiscuit, Vysloužilí lvi, Devět rukojmí, 3 libry, Námořní vyšetřovací služba, Drzá Jordan, Carnivale, Útěk z vězení, Orleans, Chameleon, Jednotka zvláštního určení, Policie New York, Diagnóza vražda, Akta X, Kriminálka Miami, Západní křídlo, Zapadákov, Advokáti, Ally McBealová, JAG, Lék pro Lorenza, Mys, Roswell, Soudkyně Amy, Bostonská střední

————————

Bio:

O Michaelovi se toho příliš neví. I když by jeden očekával, že díky jeho vyššímu věku o něm někde musí být alespoň nějaký záznam, opak je pravdou. Všehovšudy je o jeho životě známo jen to, že měří metr osmdesát osm, že vyrůstal ve městě Montgomery v Alabamě, promoval na Auburn University a po desetiletích, která prožil mimo svůj rodný stát, se do Alabamy v roce 2011 vrátil. Koupil si tam tehdy dům a ujal se péče o svého nemocného otce. I po jeho brzké smrti v Alabamě zůstal a kvůli práci tak neustále pendluje mezi ní a Kalifornií.

Něco málo se dá také odvodit z Michaelovy kinematografie. S kariérou začal poměrně pozdě – teprve v roce 1981 se objevil ve svém prvním filmu Duchařský příběh – a všeobecně by se dalo říct, že v ní má štěstí hlavně na postavy postarších policistů nebo členů armády. Tak trochu typecasting (termín používaný pro obsazování herců do typově stále stejných rolí), ale zase má Michael alespoň o práci vystaráno.

Pohledem na seznam pořadů a filmů, v nichž se Michael objevil, zjistíte, že se jedná především o televizního herce. Ze seriálů, ve kterých měl nějakou významnější roli, můžeme jmenovat například Rectify, Necessary Roughness, Vegas, Námořní vyšetřovací služba, Útěk z vězení, Jednotka zvláštního určení, Západní křídlo, JAG nebo Bostonská střední. Zahrál si i ve spoustě televizních filmů, například v Moři lásky, Jennifer 8, Normě Jean a Marilyn, Osvícení, Virtuální posedlosti nebo ATF.

Je sice pravda, že ve velkých hollywoodských filmech, co jdou do kin, se tu a tam objeví také, ale byť jde třeba o sebevětší snímek, Michael tam má vždy jen vedlejší roličku, ne-li rovnou jen nějaký štěk. I když tedy řekneme, že se objevil například v Transformerech, Pasti, Trafficu – nadvládě gangů nebo Pavučině snů, zní to sice strašně fajn, ale většina z vás si ho z těchto snímků nejspíš nevybaví.

Hollywood je holt posedlý mládím (a přesto když se díváte na nějaký film ze střední, polovině herců, co tam představují studenty, je kolem třiceti), takže z Michaela už žádná ohromná celebrita asi nebude. Ale co – třeba by o to ani neměl zájem. Navíc díky svým hereckým kvalitám pořád dostává nabídky – jen v roce 2013 se objevil v již zmíněných seriálech Rectify a Necessary Roughness, navíc ale začal pracovat na filmu One Heart. A nabídky mu určitě budou chodit i dál, takže není třeba se bát, že bychom tohoto herce najednou přestali vídat.

————————

Vývoj postavy:

Gary Clark nám byl představen ke konci šesté série jako jedna z mnoha vedlejších postav na jedno použití – do nemocnice přijel doprovodit nemocnou manželku, která potřebovala na operaci. Se ženou byli svoji celý život a pan Clark vypadal jako docela obyčejný balík. To všechno se ale mělo brzy změnit.

Stav jeho manželky se zhoršil, paní se ocitla na přístrojích, a protože jí už nebylo pomoci a nezbývala pro ni žádná naděje, lékaři se u ní rozhodli prohlásit mozkovou smrt. Ke Clarkově neštěstí byla jeho žena odpojena od přístrojů a zemřela. Clarkovi se ze zármutku postup nemocnice dost rozležel v hlavě a nemocnici obvinil ze zabití. Soud mu ale nedal za pravdu a pan Clark se rozhodl vzít celou věc do vlastních rukou.

Ve finálovém dvojdíle šesté řady do Seattle Grace Mercy West přišel se zbraní v bundě a spustil dosud nevídaný masakr. Především se chtěl za smrt své ženy pomstít Šéfovi chirurgie, který podepsal příkaz k jejímu odpojení z přístrojů, a kterého tím pádem vinil z její smrti nejvíce. Tím Šéfem byl v té době Derek. Pomstít se ale chtěl i ostatním ošetřujícím lékařům své ženy (konkrétně Lexie a Dr. Webberovi) a za jejich božský komplex vlastně doktorům všeobecně.

Problém byl, že se pan Clark v nemocnici moc nevyznal a tak se hned ztratil. Zatoulal se do skladu lékařských pomůcek, kde narazil na Reed Adamsovou. Ta na něj neměla náladu, protože pospíchala k pacientovi, a navíc mu vynadala, že v těch místech coby návštěvník nemá co dělat. Pan Clark se s ní nemazal a střelil ji mezi oči. Ránu uslyšel Alex, který se šel hned podívat, co se kde děje, a sám schytal kulku do boku.

Pan Clark ze smrti své ženy ale vinil především Dr. Shepherda, takže mu tyhle dvě oběti tak úplně nestačily a vydal se proto dál. Stále ale nevěděl, kudy kam, takže když nastoupil do výtahu, zeptal se na cestu Cristiny, která s ním zrovna sama jela. Ta měla dobrou náladu a k Derekovi ho sice bezmyšlenkovitě, ale jinak veskrze mile nasměrovala. Pan Clark… jí poděkoval a šel dál.

Z hlavního lobby si to namířil nahoru po schodech, když tu ho najednou oslovila sestra. Pan Clark ji okamžitě zastřelil a v celé nemocnici nastal zmatek. Zatímco Clark pokračoval v krasojízdě směrem k Derekově kanceláři, Lexie s Markem našli ve výtahu ležet v kaluži vlastní krve Alexe, kterému se tam podařilo se doplazit, a ihned mu šli pomoct.

Clark sám se dostal až do části nemocnice, kde měli pokoje pacienti. Zastřelil zde několik členů ochranky a lékařského personálu, a protože pořád hledal Dereka (nebo že by byl opojen adrenalinem?), začal nakoukávat i do pokojů. V jednom z nich se skrývala Mary Portmanová s Mirandou a Charlesem. Miranda řekla Mary, aby hrála mrtvou, a Charlesovi, aby se schoval na záchod. Sama se vlezla skrýt pod postel.

Pan Clark do jejich pokoje vešel, nad mrtvou Mary zaplakal a zakroutil hlavou (v té chvíli si musel myslet, že doktoři v té nemocnici lidi sami zabíjejí úmyslně) a pak zpoza dveří na toaletu uslyšel zvuk. Objevil Charlese a střelil ho. Pak si všimnul i Baileyové. Tu vytáhl zpod postele a málem ji také zabil. Miranda mu to vymluvila pouze slovy, že není doktorka, ale jen sestra. Pan Clark si dal říct, vyměnil si zásobník ve své zbrani a odešel vraždit dál.

Clark se dostal až na můstek, kde na něj narazil nikdo jiný než Derek. Ten neměl o konkrétní identitě střelce ani ponětí, takže pana Clarka považoval za obyčejného návštěvníka nemocnice a snažil se ho dostat do bezpečí. Řekl mu, že se chodbami potuluje střelec, a poradil mu, aby se šel někam skrýt dříve, než mu střelec ublíží. Na to mu pan Clark odvětil, že mu sám Derek už ublížil, a to když mu zabil manželku, načež zvednul ruku a namířil na Dereka pistoli.

Derek se mu snažil domluvit, vzpomínal na svého otce, kterého (spolu se sestrou Amy) viděl umřít v rukou lupičů, a vysvětloval mu, že ví, jak se cítí. Pan Clark byl ale neústupný. Pořád si mlel tu svou, že mají všichni doktoři božský komplex, a že musí být po zásluze potrestáni. Derek mu ale vysvětlil, že se doktorem nestal, aby si mohl hrát na boha, ale aby pomáhal lidem. Řekl mu, že jako každý člověk občas chybuje, ale že to vždycky myslí dobře. Pan Clark začal zbraň spouštět k tělu.

Najednou ale na scénu přiběhla hysterická April, pan Clark se poplašil, pistoli opět pozvedl a Derika po pár vteřinách střelil do hrudi. Málem by kulku schytala i sama April, ukonejšila ale Clarka horou informací o své rodině a sobě samé, kterými ho zavalila, aby pro něj nebyla jen další bezejmennou obětí. Pan Clark si ji vyslechl, zželelo se mu ji a odešel.

Na pana Clarka vzápětí na jedné z chodeb narazila Lexie, která ho okamžitě poznala. Clark byl evidentně rozrušený a řekl jí, že neměl v úmyslu pozabíjet všechny ty nevinné lidi. Chtěl si jen vyřídit účty s Derikem, Dr. Weberem… a s ní. Právě Lexiina ruka totiž jeho manželce fyzicky odpojila respirátor, právě její ruka ji v jeho očích připravila o život. Lexie si s Clarkem vyměnila pohled plný očekávání nevyhnutelného. Ozval se výstřel. Lexie spadla na podlahu. Ke svému překvapení ale zjistila, že není zraněná, a že pana Clarka postřelil zásahový tým. Zatímco jeho členové Lexie odtahovali do bezpečí, panu Clarkovi se podařilo zvednout a odplížit se pryč.

Dostal se až na oddělení pediatrie, kde se s dětmi zrovna skrývaly Callie Arizonou. Zatímco Arizona pro uklidnění sebe i své malé pacientky dokola opakovala, ať je pan Clark nezabíjí, že „tu jsou jen děti,“ Callie mu ošetřila prostřelené rameno. Pan Clark jí poděkoval a… odešel.

Musel se začít opět procházet po nemocnici a nakukovat do všech možných místností, protože když jsme se s ním opět setkali, byl na sále, kde Cristina právě operovala Dereka, mířil jí na hlavu zbraní a křičel na ni, aby ho zachraňovat přestala. Cristina mu ale nechtěla vyhovět. Na sále se objevil Owen a Clark začal Cristině vyhrožovat, že pokud všeho nenechá, zabije nejdřív jeho, ačkoliv to původně vůbec neměl v plánu.

Než se Cristina stačila rozhodnout, vešla na sál i Meredith, která panu Clarkovi vysvětlila, že je manželkou Dereka, a že jestli se chce pomstít, jestli chce oko za oko, tak by měl zastřelit ji a nikoho jiného. Než na to ale pan Clark stačil přistoupit, Owen se k němu pokusil přiblížit a přemoci ho, pan Clark ho postřelil a do všeobecného zmatku a zděšení se ozvalo protáhlé pípnutí, ohlašující Derekovo úmrtí. V domnění, že je Derek mrtvý pan Clark ze sálu spokojeně odešel.

Našli jsme ho v závěru poslední epizody šesté řady spolu s Dr. Webberem, který do nemocnice nenápadně proklouznul. Pan Clark seděl sám v jednom z pokojů a jako by na Richarda už čekal. Svěřil se mu, že si zbraň koupil teprve nedávno v supermarketu, že si k ní vzal spoustu a spoustu nábojů, protože byly zrovna ve slevě (člověk musí Shondu obdivovat už jen proto, že se do takového společenského komentáře vůbec pustila), ale že se mu to všechno nevešlo do kapes, protože si s sebou chtěl vzít ještě trochu alkoholu na posilnění.

Pan Clark požádal Richarda, jestli by mu jeho placatku nepomohl otevřít, a ten mu rád vyhověl. Ani po pobídnutí se ale kvůli svým dřívějším potížím s alkoholismem nenapil. Pan Clark mu vysvětlil, že Richarda přišel zabít, na což mu Webber odvětil, že v takovém případě mají pořádný problém. Řekl panu Clarkovi, že má dvě možnosti: buď strávit zbytek života ve vězení, a nebo se pokusit shledat se s manželkou na onom světě (asi doufal, že si pan Clark nevzpomene, že mají sebevrazi do nebíčka vstup zakázán). Zatímco na chodbách členové zásahového týmu prohledávali místnosti a osvobozovali přeživší, z pokoje oněch dvou pánů se ozval výstřel. Pan Clark si vzal život.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby