Amelia Shepherdová

Hrála ji:

Caterina Scorsone (*16. 10. 1981, Toronto, Ontario, Canada)

————————

Známá z:

Pohřešovaní, Powerplay, Husí kůže, Připraveny nebo ne? Flash Forward, Stávka! Třetí zázrak, Agenti z podsvětí, Na nepřátelské půdě, Ďáblova čísla, Králové sexu, Hlídka, Havárie, Alice, Castle na zabití, Teen Knight, Borderline Normal, Ztracený rok, Na hraně temnoty, Tajemný hlas v telefonu

————————

Bio:

Caterina se narodila jako prostřední z pěti dětí (má dvě starší sestry, z nichž jedna je herečka Francesca Scorsone, a mladší sestru s bratrem). Do školy chodila v Torontu na Cardinal Carter Academy for Arts, kde si zahrála v muzikálu Oklahoma! a později do Trinity College na Univerzitě v Torontu. Právě zde v roce 2005 získala titul v oboru postmoderní teorie (já taky netuším).

Její první dětskou rolí bylo pravidelné účinkování v kanadském dětském pořadu Mr. Dressup, ve kterém se objevovala od svých osmi let. První pořádnou roli ale dostala až v roce 1995 v televizním filmu Shock Treatment. O rok později se mihla v jedné epizodě kanadského seriálu Připraveni nebo ne?

Až do roku 1998 Caterina hrála jen a pouze v kanadských počinech (čímž je myšleno, že ji krom pár kanadských diváků nikdo neznal), z nichž můžeme vypíchnut seriály Husí kůže či Agenti z podsvětí nebo filmy Stávka! Ďáblova čísla, Třetí zázrak, Na nepřátelské půdě, Králové sexu nebo Ztracený rok. V Kanadě Caterina hrála hodně, chtěla ale něco víc.

To jí nabídlo až účinkování v seriálu Pohřešovaní. Pravda, ten se sice také natáčel a vysílal v Kanadě, ale svou rolí mladé ženy, která svými vidinami pomáhá FBI hledat pohřešované osoby (to jako fakt), na sebe hodně upozornila. Ačkoliv pak i nadále hodně hrála v rodné Kanadě (v roce 2008 se například objevila v seriálu Hlídka), zároveň začala dostávat role i v Hollywoodu. Zmínit můžeme například seriál Srážka.

V roce 2009 si zahrála v jedné epizodě Castla na zabití, a o rok později získala roli nejen ve filmu Na hraně temnoty, ale také v Chirurzích a Private Practice. Do Chirurgů se dostala hlavně díky jejich občasnému režiséru (a zároveň herci, který ztvárnil postavu ke smrtelné jehle se šinoucího sériového vraha, co si docela rozuměl s Meredith… vzpomínáte si na toho zrzka?) Ericu Stolzovi. Eric se podle dostupných informací dozvěděl, že se do seriálu hledá herečka do role Derekovy sestry a vzpomněl si právě na Amelii. Protože mu přišlo, že je Patricku Dempseymu hodně podobná, zašel za Shondou a Caterinu jí do role navrhnul. Nu, Shondě se naše milá Káťa zalíbila a voilá, je z toho životní role hned ve dvou seriálech.

V Chirurzích jsme ji mohli vidět ve dvou epizodách, v Private Practice nejdříve působila jako občasná a pak jako jedna z hlavních postav. V seriálu vydržela až do jeho konce v roce 2013.

Od té doby zatím nemá nic moc naplánováno, protože je plně vytížená mateřstvím. V červnu roku 2012 se jí a jejímu manželovi Robu Gilesovi z kapely The Rescues narodila dcera Eliza. Protože otěhotněla dříve, než se stačila dotočit závěrečná série Private Practice, scénáristé její rostoucí bříško vepsali do seriálu. Jak? To si přečtěte níže – budete poulit kukadla.

————————

Vývoj postavy:

Amelia se v Chirurzích objevila několikrát během sedmé a osmé série, velkou roli ale hrála především v Private Practice. Pro úplnost se podívejme na to, jak se její postava vyvíjela v obou seriálech.

Charismatická Amelia, která si zásadně s ničím nebere servítky, je mladší sestrou Dereka Shepherda a sama se živí neurochirurgií. Promovala na Harvardu jako nejlepší ve třídě a rezidenturu si odbyla v nemocnici Johna Hopkinse. Ačkoliv se většinou chová velmi sebejistě (třeba když se s ní poprvé setkáváme, nakráčí do nemocnice se slovy, že musela přijet, protože jí milostpán Derek nebral telefon), občas sama sebe sžírá přílišnými obavami a sebekritikou (například když se jí během své poslední návštěvy v Seattlu nedaří stihnout zákrok, který chce vykonat s Lexie, za stanovený čas). Jako jedna z mála televizních postav otevřeně nevěří v Boha a je zastánkyní toho názoru, že se lidé nemění, ani když třeba na krásně chtějí.

Když bylo Amelii pět let, viděla s Derekem, jak jí zavraždili otce. Tahle hrůzná událost otřásla jejím světem, Amelia se na dlouhou dobu ocitla v depresích a dodnes má problémy s důvěrou. V průběhu puberty byla tak nezvladatelná, že se jí začalo přezdívat Hurikán Amelia. Ve snaze utéct před celým světem v téhle době také začala brát prášky. Jednou to ale přehnala, předávkovala se a málem přišla o život. Co málem – tři minuty byla mrtvá, než se ji lékařům podařilo oživit. Od té doby je tak trochu černou ovcí rodiny.

Amelia také jednou načapala Addison v posteli s Markem, ale nikomu nic neřekla, ani svému bratrovi. S Addison jsou hodně dobré kamarádky a Amelia dokonce jednou řekla, že ji má raději a rozumí si s ní více než s vlastními sestrami. Se samotným Derekem si sice měla kdysi hodně blízko, ale teď se mu spíše vyhýbá, jednak protože jí pohled na něj příliš upomíná jejich pohnutou minulost, ale také proto, že se jí nechce poslouchat jeho výtky, že něco zase zvorala, a že kdyby ho poslouchala, tak by se to nestalo.

Co se milostného života týče, Amelia si tu a tam s někým vyrazí, na vážné známosti ale vůbec není. Je tedy velice nepravděpodobné, že by byla matkou kteréhokoliv z oněch devíti synovců a pěti neteří, o kterých se Derek zmiňoval, že je má.

V seriálu Private Practice si ale přeci jen začne vážnější vztah s bývalým, ehm, uživatelem Ryanem, s níž ji pojí právě drogami říznutá minulost. Klape jim to tak moc, až sklouznou zpátky do drog. Nekonečnému kolotoči sexu s fetem se snaží její kolegové z kliniky udělat přítrž, ale Amelii probere až jedna dost brutální epizoda: S Ryanem se rozhodnou sjet poslední kousek fetu, co mají, a pak toho všeho nadobro nechat (tyhle povídánky zná každý, kdo kdy četl My děti ze stanice Zoo nebo Johnovo Memento), jenže zatímco Amelia se druhý den ráno ze svého drogového opojení probudí, Ryan ne. Amelia nastoupí na odvykačku, závislosti se zbaví a záhy nato zjišťuje, že čeká Ryanovo dítě. Později se ale ukáže, že se plodu nevyvinul mozek, a o dítě přijde.

V deváté sérii Meredith pověřila Heather Brooksovou, aby obvolala všechny Derekovy sestry a zeptala se jich, jestli by mu některá nedarovala k transplantaci část svého nervu. Derek v té době potřeboval na operaci, aby se mu vrátil cit a pohyblivost do ruky, pochroumané při pádu letadla na konci osmé série. Heather volala i Amelii, ale nedovolala se. (Tady je zajímavé, že ačkoliv se Amelia nechala slyšet, že jí zdrobnělou přezdívkou “Amy” smí říkat jen Derek, říkala jí tak i Meredith a pod tímhle jménem ji měla i uloženou v mobilu.) Nechala jí prý vzkaz, ale není jisté, jestli ho Amelia dostala (asi ano) nebo jestli zavolala zpět (spíš ne).
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby