Jackson Avery

Hraje ho:

Jesse Williams (*5. 8. 1981, Chicago, Illinois, USA)

————————

Známý z:

Chata v horách, The Butler, Greek, Sesterstvo putovních kalhot 2, Právo a pořádek, Pláž Makaha, Washingtonienne, Nejlepší z Brooklynu, They Die by Dawn, Shake and Mongoose, Rich Girl Problems

————————

Bio:

Jesse se narodil v illinoiském Chicagu. Na střední školu ale chodil do Moses Brown School ve městě Providence na Rhode Islandu. Pokud by vás zajímalo, jaké má Jesse národnostní kořeny, tak vězte, že se v talk-show Wendy Williamsové nechal slyšet, že jeho matka je původem ze Švédska a otec je zčásti Afro-Američan a Seminol (Seminolové byli početným indiánským kmenem, žijícím na území USA; dnes jejich potomků žije něco kolem 12 000, většina z nich v Oklahomě nebo na Floridě). Po jeho maturitě oba rodiče nastoupili do školství coby učitelé, matka si pak ještě přivydělávala vedením hrnčířského kroužku.

A Jesse šel mezitím na vysokou, konkrétně nastoupil na Temple University do dvouoboru Afro-americké literatury a Filmu a mediálních umění. Ještě během studií si tu a tam přivydělával jako model. Nafotil například sérii snímků pro Kenneth Cole Productions nebo Tommy Hilfiger Corporation. Po získání bakalářského titulu na vysoké ale šest let kráčel ve šlépějích svých rodičů a učil na jedné střední škole ve Filadelfii angličtinu, americkou literaturu a africká studia.

V roce 2005 ho výuka človíčat omrzela a Jesse začal studovat herectví. Spolu s třinácti dalšími šťastlivci ho záhy vybrali z celkem 800 přihlášených zájemců k účinkování v pořadu ABC nazvaném New York Actors Showcase. A právě ABC, která ho v podstatě objevila, může Jesse děkovat za celou svou kariéru.

Už v roce 2006 se poprvé objevil v jedné epizodě Práva a pořádku. O dva roky později jste ho mohli vidět nejen v Sesterstvu putovních kalhot 2 (což byl jeho filmový debut), ale také ve dvou dílech seriálu Greek.

Rok nato se pro Jesseho kariéra začala konečně trochu rozjíždět. Právě tehdy začal hrát v Pláži Makaha, seriálu z policejního prostředí. Postavu strážníka Mediny si tu střihnul hned v osmi epizodách. Objevil se také v seriálu Washingtonienne a filmu Nejlepší z Brooklynu, kde se seznámil například s Donem Cheadlem, Ellen Barkinovou, Wesley Snipesem nebo Richardem Gerem. Toho roku se také objevil coby oběť Rihanniny lásky ve videoklipu k jejímu singlu Russian Roulette. Tohle není jediná Jesseho role ve videoklipu k nějaké písni – jůtjůbáři už si jůtjůbujte „Estelle, Fall in Love“.

A od roku 2009 Jesse také hraje v Chirurzích. Nejdříve nastoupil jako obyčejná vedlejší postava na pár dílů, od sedmé série je však postavou hlavní. Díky Chirurgům se Jesse dostal v roce 2010 na šestou příčku v žebříčku časopisu BuddyTV o nejpřitažlivějšího muže v televizi. O rok později sice spadl o pět příček, ale to se i tak cení.

Svou prací v seriálové nemocnici se Jesse každopádně nenechává úplně pohlcovat a vždy si najde nějaký ten čas na další projekty. Zahrál si tak například v kraťasech Dirty Dancing 3: Capoeira Nights, Rich Girl Problems, They Die by Dawn a J.A.W. a několika velkých filmech.

V roce 2012 mu do kin konečně šla Chata v horách, geniální film Josse Whedona, který Jesse natočil už v roce 2008, ale studio si ho kvůli jeho kvalitě prozíravě syslilo, aby ho mohlo vypustit těsně před Avengery a váhající diváky tak ujistit, že jeho režisér Wheadon vážně umí. Tehdy si také založil vlastní produkční společnost farWord Inc. A ve stejné době se hordy jeho fanoušků srotily a ve snaze zajistit mu roli Finnicka Odaira ve druhém díle Hunger Games sepisovaly petice a psaly dopisy producentům a šéfům studií. Do hladových her se jim ho ale protlačit nepodařilo a tak na internetu alespoň zvedly vlnu protestů.

A v roce 2012 se Jesse také oženil. Vzal si realitní agentku Aryn Drake-Leeovou, se kterou se seznámil ještě když učil v New Yorku na střední. Před svatbou v Los Angeles spolu chodili pět let. V prosinci 2013 se jim narodil první potomek, holčička Sadie (ano, pojmenovali ji stejně jako tuhle postavu).

Na rok 2013 si Jesse pro své fanoušky přichystal hned dva filmy: Objevil se jednak v na Oscara nominovaném snímku The Butler a také ve filmu Snake and Mongoose. Kromě toho zkraje roku napsal pro CNN velmi zajímavý článek, ve kterém nabídl analýzu Tarantinova filmu Nespoutaný Django. V tom mu jeho vysokoškolské vzdělání a léta učitelské praxe v oboru afro-amerických studií určitě muselo přijít náramně vhod. Článek je to hodně zajímavý, ale poměrně dlouhý. Překládat vám ho tu proto nebudu celý, ale vyberu jen několik pasáží, které mě osobně zaujaly:

– „Média do značné míry ovlivňují, ne-li zcela předurčují, jak si vykládáme koncept Jinakosti. Lidé vidí jen to, co jim naservírujete pod nos, dál se po ničem většinou nepídí.“

– „Pokud jako Tarantino jednoho dne přijdete s megafonem v ruce a budete tvrdit, že přinášíte reálné řešení nějakého problému, tak bych vás jen prosil, aby to nebylo něco zbytečně vyumělkovaného a vy abyste se netvářili, jako že jste nám tím prokázali kdovíjakou službu.“

– „Tarantino právem tvrdí, že nadmíra ve filmu používaného výrazu negr dopomáhá jeho autentičnosti. To beze všeho. Jenže stejně tak by mu dopomohlo zobrazení otroků coby movitého majetku a úmorná manuální práce, díky níž plantáže vydělávaly. Tarantinovy plantáže jsou skoro prázdné, zalidněné více méně jen líbezně oděnými černoškami, lelkujícími na houpačkách a užívajícími si poklidné vycházky po polnostech. S výjimkou oněch občasných výjevů barbarismu vůči otrokům člověku skoro přijde, jako by byl ve Versailles.“

– „V celém tomto skoro tříhodinovém filmu nenajdete jedinou scénu, v níž by spolu dva lidé tmavé pleti promluvili uctivého nebo produktivního slova či se tak na sebe třeba i jen podívali.“

– „I přes opakované návrhy, že se jedná o narativně podobná díla, Nespoutaný Django má s Hanebnými Pancharty jen pramálo společného. […] Pancharti nás nevláčeli provokativními scénami mučení v koncentračních táborech, plynových komor a etnicky stereotypních obětí. Jejich židovské postavy rovněž nebyly nedůstojně rozsápávány zuřivými psy. A když už jsme tu narazili na téma autentičnosti, nemuseli snad Židé ve skutečnosti každý den trpět pod vlnou urážek typu žiďák, jidáš, krysa nebo podobných groteskností? A kolikrát byly takové výrazy v Hanebných panchartech použity? Stokrát? Co takhle sedmdesátkrát? Ne, tak třicetkrát? Desetkrát? Tarantino v tomto případě naštěstí věděl, že příběh dokáže odvyprávět i bez použití takovýchto urážlivých triků. (A stejně tak si byl vědom, že by si takové chování ona komunita, kterou se svým filmem jal mstít, rozhodně nenechala líbit.)“

Kromě filmu Jesseho zajímá i divadlo. Zahrál si například ve dvou představeních na motivy her Edwarda Albeeho Americký sen a Pískoviště v Cherry Lane Theatre v Greenwich Village v New York City. Kromě toho se na požádání Rosie Perez a Anny Strout chopil kousek od Broadwaye režie několika inscenací během poměrně velké divadelní akce, pojmenované The Urban Arts Partnership 24 Hour Plays.

————————

Vývoj postavy:

O Jacksonově minulosti toho příliš nevíme. Pochází z klanu Averyů a ačkoliv ke svému dědu Harperovi, po němž se jmenuje ono prestižní ocenění a nadace, vzhlíží, nemá rád, když ho s ním lidé srovnávají. Právě kvůli svému dědovi se dal na chirurgii – v dětství o něm slýchal tolik historek, že to prostě chtěl taky zkusit. Jeho rodina ho akademicky nijak zvlášť nepodporovala – hlavně že měl hezkou tvářičku, díky ní bylo zaručeno, že se ve světě neztratí –, tak se sám popoháněl ke stále lepším výsledkům. Kvůli téhle vlastní píli také nerad využívá svého jména jako protekce. Jackson je ale stejně tak trochu maminčin mazánek. O svém otci se sám nikdy ani slůvkem nezmínil. Krom toho víme, že na střední hrál fotbal a že je velice ochranářský vůči lidem, které má rád.

Nám byl představen spolu s April, Charlesem a Reed jako jeden z rezidentů Mercy West, kteří se do Seattle Grace dostali poté, co byly obě nemocnice z finančních důvodů sloučeny. Jeho děda se ho sice snažil přesvědčit, aby se spíše nechal přeložit do Massachusetts General, Jackson si ale nedal říct.

Krátce po příchodu – tohle prostě musím zmínit – si Jackson málem začal s Cristinou. Na jednom večírku byli oba dva tak opilí, že se políbili. Jackson sám nevěděl, co z toho, ale možná z toho i něco mohlo být; Cristina se od něj ovšem už v tu chvíli odtáhla a řekla mu, že mezi nimi k ničemu nedošlo. Smol pachol.

Během velkého finále šesté řady byl Jackson za hrdinu. Pomáhal zrovna Cristině operovat postřeleného Dereka, když mu na sál postupně vlezli Owen, Gary Clark a nakonec i Meredith. Pan Clark by je možná postřílel všechny, Jacksonovi se ho ale podařilo lstí přesvědčit, že Derek zemřel. Poté, co pan Clark ze sálu spokojeně odešel, zapojil Jackson zpátky vysunutý kabel a pokračovalo se dál.

Jackson původně nevěděl, na jakém oddělení by se tak uchytil, ale nakonec u něj v sedmé sérii zvítězila plastická chirurgie pod vedením Marka Sloana. Mark Jacksona jednoho dne pověřil, aby chvíli špehoval Lexie a pak mu řekl, jak to s ní vypadá – výměnou za účast na super operaci. Jackson po ní sice celý den očkem házel, Markovi pak ale nic neřekl. Jednak proto, že se jemu samotnému Lexie zalíbila, ale také proto, že nechtěl narušovat její soukromí. I přesto, že se Mark nedozvěděl, co chtěl, dovolil Jacksonovi, aby mu se zákrokem vypomohl, a od té doby byli nerozlučitelnými plasťáky parťáky. S Lexie Jackson dokonce nějakou dobu chodil, ale nakonec se rozešli, když mu došlo, že Lexie stále milovala Marka.

V téhle době Jackson bydlel s April, se kterou se po střelbě v nemocnici sestěhovali do Meredithina domu. Oba byli zasaženi smrtí Charlese a Reed, April kvůli tomu navíc trápily noční můry. Právě tahle tragédie je nakonec hodně sblížila a Jackson se s April skamarádil a vzal ji pod svá ochranářská křídla. Bránil ji například, kdykoliv si ji ostatní dobírali za to, že je stále panna.

V průběhu osmé série se všichni rezidenti horlivě učili na závěrečné komisionální zkoušky a Jackson s April nebyli výjimkou. Noc před samotnými zkouškami se ovšem oba dostali do barové rvačky a snad i díky adrenalinu v krvi se spolu vyspali. Jackson si tím v první chvíli nebyl jistý, protože věděl, že je April panna a hodně to pro ni znamená. Ona ho ale přesvědčila, že je všechno v pořádku a že si to takhle opravdu přeje. Druhý den mu ale vyčetla, že přece dala slib Ježíšovi, šetřila se pro manžela, a jak jí to jen mohl udělat? April proto v první polovině závěreček sžíral pocit, že zhřešila, a Jackson se zas cítil nesmírně provinile (nehledě na to, že ho navrch dost rozrušil pohled na jeho matku, která si noc před zkouškami užívala s jeho šéfem, Dr. Webberem). Ani jeden se nedokázal pořádně soustředit. Uklidnili se až díky jedné rychlovce o přestávce. Jacksonovi to pomohlo a zkoušku nakonec udělal, April takové štěstí neměla a dál ji mučily výčitky. Jelikož u zkoušek vyletěla, bylo jí také řečeno, že má padáka v nemocnici. Jackson se ji pokoušel utěšit, ale ona to brala jako známku lítosti a řekla mu, ať ji nechá být.

Sám Jackson dostal nabídku práce v Tulane, moc se mu tam ale nechtělo. Nelíbila se mu představa, že April nechá v takovémhle stavu v Seattlu. Cestu do Tulane nakonec odložil kvůli pádu letadla s kolegy lékaři. Když všechny přeživší (sbohem Lexie) přivezli do nemocnice a Markův zdravotní stav se začal zlepšovat, April Jacksonovi řekla, že ze Seattlu stále neodjela jen proto, aby se ujistila, že se Mark uzdraví. Jelikož to vypadalo, že je z nejhoršího venku, tak už neměla důvod zůstávat, řekla mu své sbohem a odjela k rodičům na farmu.

Mark pak ale zemřel, což Jacksona dost zdrtilo, protože tak přišel o svého kamaráda, mentora a plasťáka. Místa v Tulane se vzdal a rozhodl se raději nastoupit na Markovu pozici vedoucího oddělení plastické chirurgie.

Aby byla parta trochu kompletnější, tak Owen brzy najal April zpět a ta po svém příchodu řekla Jacksonovi, že je právě v procesu znovuzpanenštění (trademark). To se Jacksona dost dotklo, protože mu tím dávala najevo, že by si nejraději přála úplně vymazat vše, co se mezi nimi stalo. I tak jí ale nabídl, že pokud bude chtít jakkoliv a s čímkoliv pomoct, rád to udělá. A April chtěla – světe, div se – pomoci se sexem. Krátce po jejím návratu spolu začali opět spát. April kvůli tomu ale jen o to víc deptalo svědomí.

A pak přišla těhotenská panika. April se o pár dní zpozdila perioda a ona si vcelku oprávněně myslela, že s Jacksonem otěhotněla. Když mu to řekla, Jackson ji ubezpečil, že je všechno v pořádku, že se o ni i dítě postará a že pokud chce, tak si ji klidně i vezme. Když pak vyšlo najevo, že to byl jen planý poplach, April si vydechla úlevou a Jacksonovi doslova řekla, že se vyhli letící kulce. To se ho nemohlo nedotknout, takže se s ní na místě definitivně rozešel.

Když se krátce nato vdávala Dr. Baileyová, dostali oba pozvání na svatbu. Toho se dost děsili, protože tam neměli s kým jít a jít spolu rozhodně nepřicházelo v úvahu. Dohodli se proto, že si tam každý přivede nějakého partnera, který jim bude celý večer odvádět pozornost jeden od druhého. Jackson si řekl nové stážistce Stephanie, která vyjukaně přijala. A docela si padli do oka – ještě ten večer se spolu vyspali a začali spolu chodit.

No chodit – oba se dohodli na tom, že jde o vztah primárně fyzický, že se rozhodně nejedná o nic vážného. I tak o něm ale Jackson brzy řekl April, aby věděla, jak se věci mají. Ta z toho sice pochopiteně moc nadšená nebyla, za tu upřímnost mu ale poděkovala.

Ačkoliv měl jejich vztah být jen zábavným úletem, Stephanie se do Jacksona proti své vůli časem zamilovala. Když Seattle Grace Mercy West v deváté sérii hrozil buď bankrot nebo odkoupení a zničení Pegasem, uvažoval Jackson o přestupu do jiné nemocnice v jiném městě. A Stephanie dost silně uvažovala o tom, že by ho coby věrná přítelkyně následovala. To ale ještě nevěděla, co ji čeká.

Přeživší čtyřka z letadla totiž slila své odškodné s penězi, co dostali Mark a Lexie, příspěvkem od Richarda a (díky Richardově vztahu s Catherine Averyovou, ze kterého byl Jackson od samého prvopočátku docela na větvi) hodně slušným vkladem Nadace Harpera Averyho a celou nemocnici odkoupili. A protože byl Jackson maminčin mazlík a Catherine chtěla, aby konečně dostál svému potenciálu, tak ho mamča dosadila do čela nové správní rady. Ostatní z toho moc nadšení nebyli a jako svého vůdce ho příliš nebrali (obzvlášť poté, co vyrazil Owena z pozice Šéfa chirurgie), ale jakmile se všichni trošku oťukali, Owen byl dosazen zpátky a nemocnice se v gestu dobré vůle přejmenovala na Nemocnici Greyové a Sloana, tak se vše vcelku hezky zaběhlo.

Jackson ale kvůli nové haldě povinností přestal mít na Stephanie tolik času, zapomínal na jejich rande a ona dostala pocit, že už ji nemá rád a že by se s ní nejradši rozešel, jen neví jak. Když ho s tímhle vším konfrontovala, Jackson ji ujistil, že ji rád má, že se ničeho nemusí bát a že se pokusí udělat si na ni v budoucnu víc času.

Jackson se v průběhu deváté sezóny také udobřil s April. Ta za ním ve chvíli zoufalství zašla s prosbou o pomoc. Začala totiž chodit se saniťákem Matthewem a nevěděla, jestli mu říct o tom, že už není panna. Jackson jí poradil, ať mu řekne pravdu, že pokud Matthew za to stojí, tak ji neopustí. Řekl jí, že jakmile Matthew pozná její pravé já, už nikdy se od ní nehne na krok.

Ještě chvilku počkej, aby tě lépe poznal. Až tě bude znát, bude tě chtít následovat kamkoliv. To mi věř.


Ve finále deváté série při pokusu vytáhnout během obrovské bouře z převráceného a hořícího autobusu posledního zraněného málem zemřel. Výbuch autobusu o jeho smrti rozhodně přesvědčil April, která hrůzou vykřikla a rozeběhla se k vraku. Když uviděla, že je Jackson v pořádku, spadl jí kámen ze srdce. V tu chvíli si ale uvědomila, že ho i přes svůj vztah (a zasnoubení!) s Matthewem má asi stále ráda. Poté, co Jacksona Callie ošetřila, za ním proto přišla a řekla mu, že chce jeho, ne Matthewa. Na Jacksonovy námitky, že se přece bude vdávat, odpověděla, že si nikoho brát nemusí, pokud jí k tomu dá nějaký důvod.

Jackson jí ale žádný takový důvod nedal a zůstal se Stephanie. I přes tenhle úlet ale nakonec pro oba všechno dobře dopadlo. Matthewovi došlo, že ho má April sice ráda, ale ne tak, jako Jacksona, takže se s ní rozešel… ale nakonec se k sobě poté, co mu April řekla, že byla jen zmatená, vrátili. Jackson si užil představování Stephanie své matce, což zpočátku vůbec nevypadalo moc nadějně, protože je Catherine načapala při jedné rychlovce na příslužebně a udělala si o Stephanie dost nehezký obrázek, nakonec si ale obě dámy padly do oka a Jackson si mohl vydechnout. A i jeho vztah s April se tak nějak vrátil do normálu a oba se spolu dokázali přátelsky bavit – například když April napjatě čekala na výsledky svých opravných komisionálních zkoušek, Jackson stál při ní a morálně ji coby kamarád podpořil.

Velmi zajímavě se ale vztah Jacksona a April začal vyvíjet v momentě, kdy se April blížil čas svatby a ona začala organizovat obřad. Jacksona na něj nechtěla pozvat, protože by jeho příjmení nutně bylo hned navrchu, což se bála, že by bylo pro Matthewa zbytečným trnem v oku. Pozvala proto na svatbu jen Stephanie s tím, že ta si tam Jacksona stejně přivede jako svého partnera. Jenže když Jackson viděl, jaké obštrukce s jeho pozváním jsou, řekl April, že podle něj bude lepší, když na tu svatbu nepůjde vůbec. Popřál jí sice hodně štěstí, ale jinak se vypoklonkoval.

April by ale nepřítomnost svého nejlepšího kamaráda na své svatbě nepřežila, takže za ním pár hodin před obřadem doběhla do nemocnice a přinutila ho přijít. Ani v tu chvíli nevěděla, jaké problémy si tím způsobí. Jackson totiž přímo v kostele nesnesl pohled na to, jak si jeho láska bere jiného muže, a na vyzvání kněze vznesl námitku. Vyznal se jí přede všemi z lásky a požádal ji, aby se k němu vrátila.

http://youtu.be/aaKKERPnVfYVložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby