Catherine Averyová

Hraje ji:

Debbie Allen (*16. 1. 1950, Houston, Texas, USA)

————————

Známá z:

Ragtime, Fame – cesta za slávou, Miliónový šek, Next Day Air, The Fish That Saved Pittsburgh, The Cosby Show, A Different World, So You Think You Can Dance, Quantum Leap, Good Times, In the House, All of Us

————————

Bio:

Debbie se narodila jako třetí dítě do rodiny zubaře Andrew Arthura Allena Jr. a básnířky Vivian Ayersové. Vystudovala Howardovu Univerzitu, odkud si odnesla bakalářský titul v oboru řecké literatury, rétoriky a divadla. Její sestra Phylicia Rashadová dnes pracuje jako herečka a bratr Tex je ve svých kruzích známým jazzovým skladatelem.

Debbie začínala u divadla na Broadwayi, konkrétně v chóru v představení Purlie. Upozornila na sebe ale teprve v roce 1980 svou rolí Anity v muzikálu West Side Story, za níž byla nominovaná na cenu Tony (druhou nominaci na tuhle americkou obdobu české Thálie si vysloužila o šest let později za účinkování v představení Sweet Charity).

Jakmile se trochu zviditelnila, začaly Debbie chodit nabídky do televize a později i do filmu. Z jejích prvních televizních rolí můžeme uvést například postavu Alex Haleyové ze seriálu Roots: The Next Generation nebo drogově závislou snoubenku jedné z hlavních postav v sitcomu Good Times.

S ohlédnutím zpět, rok 1980 byl pro Debbie vlastně zlomový – právě tehdy získala drobnou roli ve Fame – cesta za slávou. V tomto filmu se sice jen mihla, ale v televizním seriálu, natáčeném mezi lety 1982 a 1987 na jeho motivy, se stala ústřední postavou. Za tuto roli si také vysloužila čtyři nominace na cenu Emmy. Vlastně, za tenhle seriál byla na Emmy nominovaná hned ve dvou kategoriích – Debbie totiž k seriálu i filmu dělala choreografii, která byla tak dobrá, že si za ni nominaci odnesla také. V kategorii Choreografie cenu Emmy také získala; hned dvakrát; a k ní navrch i Zlatý glóbus. V předělávce původního filmu z roku 2009 si Debbie navíc střihla drobnou roličku ředitelky školy a stala se tak jedinou herečkou, která se objevila ve všech třech reinkarnacích tohoto příběhu.

Když trochu poskočíme, od roku 2007 se Debbie objevila jako porotkyně a mentorka v několika řadách americké taneční soutěže So You Think You Can Dance. V roce 2008 na Broadwayi režírovala hru Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše. Představení bylo unikátní v tom, že všichni herci byli Afroameričané – Big Daddyho si zahrál James Earl Jones a Big Mammu Debbieina sestra Phylicia.

Že jsme si ale poskočili neznamená, že se Debbie ztratila z povrchu zemského, že by si třeba udělala pauzu a vyhodila si nožky na stůl. Právě naopak. V letech 1986 a 1989 Debbie vydala dvě sólová hudební alba Sweet Charity a Special Look. V roce 2001 v os Angeles založila Taneční Akademii Debbie Allenové, která nabízí taneční vzdělání pro chlapce i dívky v rozmezí 4-18 let. Na její škole se vyučují všechny hlavní druhy tance – klasika, balet, moderna, tance africké a jazzové a hip-hop. Krom toho pořádá i speciální workshopy se zaměřením na flamenco, bojové sporty, salsu, tap a další.

Debbie má v Americe velké jméno. Krom všech možných cen, na které byla nominovaná nebo je i získala (nezmínili jsme ještě 10 cen Image za režii, herectví, choreografii a produkci nejrůznějších filmů; Cenu George a Iry Gershwinových za celoživotní hudební přínos z roku 1992; či Cenu za celoživotní přínos tanci, kterou dostala na desátém ročníku Plesu choreografů v roce 2009) má Debbie hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy a v roce 2001 ji tehdejší prezident George W. Bush jmenoval členkou Výboru pro umění a humanitní vědy.

V současnosti Debbie všude možně hraje a vyučuje tanec. Učila například poměrně známou americkou ochlastku, ehm, zpěvačku Paulu Abdul.

Debbie byla dvakrát vdaná: První manželství s Winem Wilfordem jí vydrželo osm let, ale v roce 1983 se rozpadlo. S druhým manželem, bývalým basketbalovým hráčem NBA Normem Nixonem, je dodnes. Mají spolu dvě děti – dceru Vivian Nixonovou, která se také uchytila na Broadwayi (hrála například v muzikálu Hot Feet) a syna Normana Ellarda, který se potatil a hraje profesionálně basketbal.

————————

Vývoj postavy:

S věhlasnou uroložkou Catherine setkáváme na začátku osmé série, když do naší seattleské nemocnice přijede pomoci chirurgům “vkročit do budoucnosti” a nabídne jim asistenci u první transplantace penisu, kterou se chystá vykonat. U samotného zákroku jí ve finále vypomáhá Meredith, April, Mark a její syn Jackson. Nutno dodat, že Jackson z její přítomnosti v nemocnici není vůbec nijak nadšený, protože moc dobře ví, že se mu matinka strašně ráda motá do (milostného) života.

V průběhu osmé série se Catherine začne vídat s Richardem Webberem, který se kvůli Adelině Alzheimerovi manželce do značné míry odcizí (nepoznávala ho, jeho přítomnost ji mátla a děsila, tak se rozhodl ji tak často nenavštěvovat), a ke kterému projevuje (a očividně musela projevovat od samotného počátku jejich vztahu) velkou náklonnost.

Jejich vztah hodně pokročí na komisionálních zkouškách našich milých rezidentů, kde Catherine s Richardem oba přísedí. Právě zde se spolu pomilují a právě zde je poté ve stejném pokoji přistihne Jackson. Toho pohled na postkoitálního Webbera v pokoji své matky natolik poplaší, že závěrečné zkoušky málem neudělá.

Ve svém vztahu tato dvojice pokračuje i v průběhu deváté série, a to i přesto, že se Richard musí potýkat s eskalací Adeliny nemoci a její následnou smrtí. V jednu chvíli chce Catherine opustit, protože má pocit, že vztah s ní není správný, že tím Adele podvádí, ale Catherine se opustit nedá. Všechny tragédie spolu přečkají.

V druhé polovině deváté série, zrovna když se doktoři snaží odkoupit nemocnici do osobního vlastnictví, se Richard Catherine svěří, jaké mají problémy se sháněním financí. Catherine si ho nenápadně vyzpovídá, vše si nechá projít hlavou, domluví se s dalšími zástupci Harper Averyho Nadace (jíž je hlavní představitelkou), a do nemocnice spolu s přeživšími lékaři zainvestuje. A peněz do Seattlu její nadace nalije opravdu hodně – Harper Averyho Nadace se stane většinovým majitelem. Máma Catherine v překvapivém zvratu jmenuje Jacksona hlavním zástupcem Nadace v nově složené správní radě. Ačkoliv jí následné drobné potíže (především Jacksonovu nezkušenost v tak důležité roli, do které ho násilím dostrčila) má Richard chvíli za zlé, nakonec uvidí, že Catherine syna nepodcenila, a že Jackson své nové povolání zvládá. Jejich vztah i tuhle krizovku bez potíží přečká.

Catherine nadělalo na začátku desáté série spoustu vrásek, když se jí Richard přizabil ránou elektrickým proudem ve sklepení nemocnice. Jeho zdravotní stav byl od počátku velmi vážný a Catherine byla strachy tak bez sebe, že nejen řvala na všechny lékaře, co se Richardovi snažili pomoci, ale v jednu chvíli dokonce silně zvažovala, že by ho nechala převézt někam jinam. Nakonec jí ale Miranda domluvila, Catherine trochu vychladla a jakmile se Richardův zdravotní stav začal zlepšovat, byla ještě ráda, že u Greyové a Sloana zůstal.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby