Nemocnice

Kde ji najdete:

Je mi jasné, že tahle informace vám může o seriálu vzít dost iluzí, takže dál čtěte jen na vlastní nebezpečí… Nemocnici Seattle Grace (prozatím jí tak budu říkat) jako takovou byste nikde nenašli – jde o fiktivní místo, vymyšlené pro potřeby Chirurgů. Většina interiérových scén (a exteriérů, co se neodehrávají přímo před budovou) se natáčí v hollywoodském studiu televizní stanice ABC, na které se Chirurgové vysílají. V seriálu je ale také spousta záběrů na a z před nějaké budovy, že ano? Tak co to tedy je za stavení?

Filmaři pro exteriéry používají hned dvě budovy, jednu v Seattlu a druhou v Los Angeles.  Ta seattleská se nazývá Fisher Plaza a vidět ji můžete hned na obrázku vpravo. V jejím případě o nemocnici nejde. Uvnitř se skrývá zázemí místní televizní stanice KOMO-TV, která je dceřinou společností ABC.

Ta druhá budova, kterou si můžete prohlédnout na obrázku dole, se nachází přímo v Los Angeles, což je dost příhodné, když se v tomhle městě natáčí celý seriál. Jde o Sepulveda’s Building, která slouží jako normálně fungující zdravotnické zařízení.

Záběry ze střechy se většinou natáčí před zeleným pozadím (a občas je to i docela vidět), ale panoramatické záběry Space Needle a dalších seattleských památek a významných míst tvůrci berou z bohatého katalogu, který má k dispozici ABC. Některé si prý dokonce vypůjčují z materiálů, připravených pro seriál Frasier.

————————

Jak se jmenuje:

1.-6. série: Nemocnice Seattle Grace

6.-9. série: Nemocnice Seattle Grace Mercy West

9. série dál: Nemocnice Greyové a Sloana

————————

Kdo vede chirurgii:

1.-8. série: Richard Webber

Preston si dlouhou dobu myslel, že mu Richard místo drží, pro všechen svůj egotismus byl ale vedle

– ve třetí sérii bylo místo nabídnuto Derekovi, ten ale odmítnul

– v šesté sérii byl po Richardově návratu ke sklence na místo prozatímního Šéfa dosazen Derek, ten ale tu práci nesnášel a jakmile se proto Richard zrehabilitoval, vše se vrátilo zase do původních kolejí

8. série dál: Owen Hunt

– byl dosazen na místo poté, co na sebe Richard vzal vinu za Meredithino neoprávněné manipulování s lékem na Alzheimerovu chorobu pro Adele

– během problémů s Pegasem a změně majitelů nemocnice v deváté sérii Owen o místo na chvíli přišel, brzy byl ale zase dohozen zpátky

————————

Vývoj:

Nemocnice Seattle Grace, založená roku 1947, byla dlouhou dobu považována za naprostou špičku ve státě Washington. Byla domovem mnoha prvotřídních chirurgů, za kterými se díky jejich reputaci a schopnostem sjížděli pacienti z celé Ameriky. Tenhle status quo trval dlouho, ale ne navěky.

V prvním díle páté série Šéf Webber spolu se spoustou doktorů ke své hrůze zjistil, že nemocnice není na žebříčku nejlepších fakultních zdravotních zařízení mezi prvními, ale až na dvanáctém místě (ačkoliv předtím byli třetí), a že i jejich úrazové centrum bylo poníženo z prvního na druhý stupeň.

Webber se rozhodl to tak nenechat a dotáhnout nemocnici zpět na první příčky. Zavedl nové postupy práce, aktivně podporoval úctyhodnější a mediálně vděčnější zákroky, byť byly zároveň pro pacienty a tím pádem i nemocnici dost nebezpečné, a když se dozvěděl o plánovaném výzkumu Meredith a Dereka, o kterém dokonce napsali do lékařského časopisu, mohl radostí proskočit stropem.

Nemocnici ale brzy vyplavilo prasklé vodovodní potrubí. Šéf Webber nedal na rady a nařídil, aby se na chirurgickém patře dál operovalo, jako by se nic nestalo. Bohužel pro něj se ale něco stalo – na pacienta, ležícího s otevřenou tělní dutinou na operačním stole, se uprostřed zákroku propadnul vodou nasáklý strop. Po tomto fiasku Šéf udělal konečně hodně dobrou věc – jmenoval Owena Hunta vedoucím úrazového oddělení a úrazové oddělení, díky čemuž nemocnice brzy získala zpět svůj první stupínek.

V šesté sezóně se nemocnice ocitla ve finanční tísni a jedinou cestou ven pro ni bylo sloučení se Zdravotním střediskem Mercy West. Spousta zaměstnanců (například sestra Olivia, stážistka Megan a další) dostala vyhazov a na oplátku Seattle Grace najala hodně doktorů z Mercy West (April, Jacksona, Charlese nebo třeba Reed). Nemocnice zároveň přijala nové jméno: Seattle Grace Mercy West.

V sérii osmé nemocnicí tak trochu otřásla změna vedení – Webber na sebe vzal vinu za Meredith za její manipulaci s léky v Derekově pokusu, musel odstoupit a ve vedoucí pozici ho nahradil Owen Hunt. Ten například nařídil a dbal na to, aby zaměstnanci nepracovali déle než 80 hodin / 6 dní týdně (předtím tahle čísla hodně překračovali a on chtěl předejít omylům z únavy a přetažení). A kupodivu vše fungovalo.

Vše s budovou vypadalo v pořádku až do deváté série. Tehdy se stala skoro až jednou z nejprominentnějších postav. Po pádu letadla a následné žalobě ze strany přeživších musela Seattle Grace Mercy West vyplatit všem přeživším (a pozůstalým po zemřelých) po 15 miliónech dolarů. Pojišťovna se z platby vyvlíkla a nemocnici by taková částka položila. Owen proto poslal pro poradkyni Alanu Cahillovou, která se v podobných případech vyznala, aby jim pomohla se z té šlamastyky dostat.

Alaně došlo, že jedinou záchranou pro nemocnici bude, když ji někdo odkoupí. Aby vypadala lákavěji, zrušila proto celou pohotovost. Kupce nakonec i našla – společnost Pegasus. Ta se nemocnici rozhodla odkoupit, ale protože Callie s Webberem zjistili, že Pegasus stojí za starou belu, pětice doktorů (Derek, Meredith, Cristina, Arizona, Callie) se vzbouřila, podala najednou výpověď a z koupi sešlo.

Alaně se podařilo zástupce Pegasa přemluvit, aby Seattle Grace Mercy West dali ještě jednu šanci, tentokrát ovšem podmínky dohody zněly mnohem hrozivěji. Pegasus plánoval nemocnici odkoupit, rozprodat na součástky a všechny zaměstnance tak propustit.

Tuhle dohodu zastavil Owen, který se na poslední chvíli dozvěděl o plánu doktorské šestky (přidal se i Richard), kteří chtěli nemocnici odkoupit sami. To se jim podařilo tak napůl – miliardář, za kterým šli s prosbou o investici je sice poslal do háje, ale velkého sponzora nakonec neočekávaně našli v Harper Averyho Nadaci, která přiložila spoustu peněz k těm jejich a stala se tak většinovým majitelem. Do pozice vedoucího správní rady Catherine Averyová dosaila svého syna Jacksona.

Od deváté série to tedy s nemocnicí vypadá následovně: Šéfem je Owen, ale ještě nad ním je správní rada, složená z Dereka, Mer, Cristiny, Arizony, Callie, Richarda a vedoucího Jacksona. Nemocnice také přijala nové jméno – na památku obětí onoho leteckého neštěstí se jmenuje Nemocnice Greyové a Sloana.

Ve finále deváté série, aby toho nebylo málo, byla nemocnice navíc zasažena strašlivou bouřkou, která jí vyplavila sklepení a vyhodila elektřinu. Ve snaze nahodit pojistky zpátky dostal ránu a málem zemřel jeden elektrikář. Stejně jiskrný osud potkal i Richarda, který zůstal ve sklepeních Nemocnice Greyové a Sloana ležet sám a zapomenutý – jestli přežije, nebo ne, bylo hlavním cliffhangerem tohoto závěrečného dílu.

————————

Její části:

Za ty roky jsme z nemocnice měli možnost vidět pořádný kus. Vyražme si tedy na obhlídku po těch nejznámějších místech:

Operační sály


Galerie


Pohotovost


Klinika (Všimli jste si, jak už jí dnes nikdo neříká Klinika Dennyho Duquetta?)

Výtah


Šéfova kancelář


Příslužebna / Šmajchlkabinet


Společenská místnost pro vedoucí


Šatny


Můstek


Jídelna


Cristinina větrací schovka

Heliport


A kdyby jste si nemocnici chtěl ještě někdo osobně projít s Jamesem Pickensem Jr., tak mrkněte na tohle video :)
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby