Richard Webber

Hraje ho:

James Pickens Jr. (*26. 10. 1954, Cleveland, Ohio, USA)

————————

Známý z:

42, Traffic: Nadvláda gangů, Koule, Jedině ona, Ball Don’t Lie, The Lyon’s Den, Venom, White Rush, Jeden pokoj, The X-Files: The Truth, Vždy věrný, Nixon, Nespoutaná volnost, Taková malá vražda, Básník, Nevinný výlet, Skandál Bulworth, Rakeťák, Za branami pekla, Čmuchalové, Spáči, Duch minulosti, Síla 98, Mrtví prezidenti, Trial by Fire, Farmáři, Jimmy Hollywood, Lily in Winter, Bod varu, Loučení se svobodou, Hrozba společnosti, Volání o pomoc, Lotři, Reportérka, Smrtící triky, Another World, Hotshot, F/X, Trespass, Menace II Society, Blossom, Exclusive, Coach, Sodbusters, To je vražda, napsala, Beverly Hills 90210, Doogie Howser, M.D., A Child’s Cry for Help, Me and the Boys, Sharon’s Secret, Walker Texas Ranger, Something So Right, Pacific Palisades, Dangerous Minds, One West Waikiki, Daddio, Family Law, The District, Any Day Now, Drzá Jordan, MDs, Kriminálka Miami, Becker, Odpočívej v pokoji,  Philly, Larry, kroť se, Jack & Bobby

————————

Bio:

Jamese, rodáka z ohijského Clevelandu, by v mládí ani nenapadlo, že skončí ve světě filmu a seriálů. Sice by ho taková představa určitě vábila víc než práce pro město, kterou se živil jeho otec, James se ale chtěl především stát ilustrátorem a karikaturistou. I tak ale začal poměrně brzy – při studiu na vysoké škole Bowling Green State University, kde promoval v roce 1976 v oboru výtvarných umění (za tou ilustrací a karikaturou si prostě šel). Na tuto školu se opět vrátil v roce 2008, tentokrát to ale nebylo v roli studenta. Jamesi toho roku byla svěřena pocta chopit se proslovu při promocích. Při této příležitosti mu zároveň byla za to, jaký je to pilný hoch a jak dobré jméno škole dělá, udělena Distinguished Alumnus Award.

Divákům se každopádně poprvé představil ve studentské inscenaci hry Chucka Gordona Matters of Choice. Jakmile James svá vysokoškolská studia dokončil, přehodnotil své zájmy a priority, rozhodl se dát před kariérou ilustrátora přednost herectví a přestěhoval se do divadelní Mekky Ameriky, New Yorku. Zde se přidal k divadelnímu spolku Roundabout Theatre a začal naplno hrát – chválu kritiky si vysloužil obzvlášť za svou roli ve hře A Raisin in the Sun. Po čase se dostal k Negro Ensemble Company a spolu s Denzelem Washingtonem a Samuelem L. Jacksonem si zahrál ve hře A Soldier’s Play. Pak se přichomýtnul k Circle Rep/Steppenwolf Theatre Company a roku 1984 si zahrál ve hře Balm in Gilead.

A takto James u divadla hrál a hrál, až to vypadalo, že se na televizní obrazovky a filmová plátna vůbec nedostane. Ne že by mu něco takového ale příliš vadilo – divadlo totiž nade vše miluje: „Divadlo je má první životní láska. Člověk v něm získá okamžitou odezvu publika, každý den zas a znovu. Na druhý den proto můžete přijít zpátky na jeviště a svou roli odehrát znovu a lépe. Na divadle má člověk podle mého názoru o trochu více kontroly nad svým uměleckým výkonem.“

Nakonec mu ale probojovat se na celuloidovou pásku vyšlo, byť až deset let po promoci. Roku 1986 si svůj filmový debut užil coby řidič sanitky ve filmu F/X. V tomtéž roce také začal hrát v telenovele Another World, ve které vydržel celé čtyři roky. V roce 1990 na sebe navíc hodně upozornil, když přijal roli – původně zamýšlenou jako malou, která se ale později rozrostla do několikasezónního oblouku – v seriálu Roseanne.

Devadesátá léta James trávil jak na stříbrných plátnech tak televizních obrazovkách. Povětšinou dostával role ctihodných autoritativních mužů – detektivů, soudců, lékařů. Z těch zapamatovánějšíhodných projektů z této doby můžeme vybrat třeba veledílo Beverly Hills 90210 a seriál The Practice, kde se James opakovaně vyskytoval, seriály JAG, Seinfeld a To je vražda, napsala, ve kterých se objevil vždy na jednu epizodu, nebo filmy Lotři, Reportérka, Bod varu, Farmáři, Nixon, Mrtví prezidenti, Duch minulosti (v tomhle snímku si zahrál Medgara Everse, skutečnou postavu jednoho ze zavražděných vůdců hnutí za rovná práva Afroameričanů), Za branami pekla, Skandál Bulworth, Nevinný výlet nebo Taková malá vražda. V devadesátých letech James také natočil čtyři filmy pod vedením režiséra Barryho Levinsona: Jimmy Hollywood, Spáči, Koule a Nespoutaná volnost (tady se objevil po boku svého budoucího chirurgického parťáka, Justina Chamberse)

Počátek nového tisíciletí James rozjel ve velkém stylu – účinkováním v Trafficu: Nadvládě gangů. Dál navíc pracoval na Aktech X (v tomto seriálovém fenoménu účinkoval mezi lety 1998 a 2002 a za svůj výkon získal nominaci na Screen Actors Guild Award). Objevil se také v několika, nám možná trochu bližších a známějších seriálech: Drzé Jordan, Kriminálce Miami, Odpočívej v pokoji (v tomhle skvělém seriálu se objevil ve druhé sezóně v roli homofóbního násilnického otce Davidova partnera Keitha), Západním křídle nebo třeba Larry, kroť se. To jen tak pro představu. James je jeden z těch herců, který měl na role kvantitativně, zdá se, vždycky hodně štěstí, takže seznam jeho tvorby je téměř nekonečný. Jeden filmový titul ale přeci jen zmíním, protože pro Thomase Harrise mám prostě slabost: V roce 2002 si James zahrál cameo (čti „úctihodný štěk“) v Červeném drakovi – ztvárnil tu ošetřovatele v zoologické zahradě.

Pro nás je ale přeci jen nejdůležitější rok 2005, kdy se James dostal do Chirurgů. Určitě víte, že Shonda ráda při psaní tohoto seriálu využívá biografických detailů ze života herců. A kdybych se zeptal, jaká dějová linie Dr. Webbera vám nejvíc utkvěla v paměti, asi bych moc neprohádal, kdybych si tipnul, že by spousta z vás odpověděla: „Alkoholismus.“ Tím nechci naznačit, že by James sám měl se závislostí na alkoholu problémy (od toho tu jsou jiní). Právě naopak – James je zarytý abstinent. Proč? S alkoholismem dlouhá léta zápasil jeho otec, takže měl účinky přehnaného pití James na očích každý den. A to člověka, hádám, asi dokáže od pití odvrátit.

Za ztvárnění své role přistála Jamesovi v klíně spousta hereckých cen, například v roce 2006 Screen Actors Guild (o tuhle se ale musel dělit s ostatními členy chirurgického ansámblu) a nominací (2005, 2007 a 2008 – stejná cena, stejná kategorie, 2009 – Image Awards, tentokrát to ovšem byla nominace za jeho sólový výkon). Kromě cen Jamesovi ale také kvůli úspěchu seriálu přibylo pár vrásek na tváři: „Ten seriál je úspěšnější, než jsem se vůbec odvažoval doufat. Pokud vůbec existuje nějaká nevýhoda takového úspěchu, pak je to pro mě ta, že když se na vás každý týden dívá 20 miliónů lidí, procházky ulicemi města najednou získávají dost odlišnou příchuť. Soukromí je najednou to tam. Když ale člověk slaví s nějakým svým projektem velké úspěchy, tak se takové věci dají očekávat.“

Za úspěch tohoto seriálu je James určitě rád, o to víc když přihlédnete k faktu, že prostředí Hollywoodu je jedno z nejdravějších vůbec. James v jednom ze svých rozhovorů například radí aspirujícím hercům toho: „Musíte si jít za svým. A musíte pochopit, že se ženete do jedné z nejtvrdších a nejúmornějších branží vůbec. Jde hlavně o to vytrvat, nenechat se vykolejit neúspěchem a pochopit, že když vám nedají ten který part, tak si to nesmíte brát osobně. Musíte se prostě dál soustředit a zkoušet to znovu a znovu. Víc stejně nezmůžete.“

V průběhu prací na Chirurzích James natočil několik filmů – Ball Don’t Lie, Jedině ona a především pak v roce 2013 snímek 42, celovečerák, kde si nejen zahrál s Harrisonem Fordem, ale také se svým bývalým kolegou z Chirurgů T. R. Knightem –, v televizi už se ale od roku 2005 neukázal. Kromě filmů ještě v roce 2006 produkoval v clevelandském divadle Karamu House Theatre, kde kdysi dávno sám vystupoval, hru Gospel! Gospel! Gospel!.

Co se soukromého života týče, James má dva sourozence – sestru Marii Walkerovou a bratra Gavina Pickense – a je již pěknou řádku let (od roku 1984) ženatý s Ginou Taylorovou, bývalou členkou hudebního studiového projektu Patricka Adamse Musique. Seznámili se roku 1980 v New Yorku, když se oba coby více méně začínající herci snažili najít práci. Na první rande si údajně vyšli do jarně rozkvétajícího Central Parku. Oba se dobře znají a přátelí s Isaiahem Washingtonem, se kterým James hrál v Chirurzích. Isaiahův nucený odchod ze seriálu James okomentoval takto: „Jeho postava mi bude chybět, protože mi přišla jako jedna z těch nejzajímavějších. A scházet mi bude i on sám. Každý den na plac vnášel spoustu energie a dynamiky, čehož je jen málokterý herec schopný.“

S manželkou má James dvě děti – Carla Tharpse a Gavyna Pickena – a krom toho ještě pomohli vychovat svou vnučku Dominique. Oba synové pracují v šoubyznysu – obzvlášť Carlovi se poměrně daří pomalu rozjet svou hiphopovou kariéru.

Ve volném čase James rád hraje golf, bowling a poslechne si nějaký ten příjemný jazz. Nic ale nemá raději než rodeo a chytání bůhovad do lasa. Jezdí na koni, jednoho dokonce vlastní – hřebce z plemene amerického kovbojského koně (také se jim říká American Quarter Horses), jménem Smokey. Nejen to, James je plnohodnotným členem United States Team Roping Championship a běžně se účastní soutěží v lapání bůkáčků do lasa. Pro Jamese je taková aktivita, „skvělým útěkem od celého toho šílenství Hollywoodu, hotový balzám na nervy. I když se třeba k lasování vůbec nedostanu, tak i jenom obyčejná vyjížďka na koňském hřbetu je pro mě skvělou příležitostí vyčistit si hlavu a strávit trochu času v klidu přírody.“

Před lety James dokonce založil neziskovku na podporu chudých komunit, pojmenovanou celkem přímočaře Nadace Jamese Pickense Jr. Cílem téhle organizace je zvýšit v těchto komunitách životní úroveň tím, že se v nich nějakým způsobem zvýší úroveň vzdělávání, zdravotní péče a dalších služeb.

————————

Vývoj postavy:

V první epizodě seriálu Richard tehdejším stážistickým zelenáčům při prohlídce nemocnice oznámil, že tamní chirurgický program je jedním z nejlepších v zemi – a za to Seattle Grace vděčila především jemu. Richard tu strávil skoro celou kariéru a vypracoval se až na Šéfa chirurgie. Nikdy se nebál rizika a své doktory vždy podporoval i v neotřelých a neozkoušených procedurách.

(Co se té části, kde píšu, že v Seattlu „strávil skoro celou kariéru“, týče, tak je docela zajímavé, že scenáristé Richardovu minulost tak trochu nedomysleli. Respektive si v seriálu protiřečí. Richard se jednou nechal slyšet, že s výjimkou fellowship – v USA po stáži a rezidentuře přichází tahle část, kterou u nás tak docela nemáme, proto pro ni chybí i pořádné označení – se ze Seattle Grace nehnul. Zároveň o něm ale víme, že byl mentorem Derekovi a Addison, když si sami dělali stáž a rezidenturu v New Yorku, takže tam musel strávit přinejmenším pár let… No, prostě tu někomu ujel detail.)

Už během první série bylo naznačeno, že Richard pomýšlí na odchod ze svého postu – přemítal, který z vedoucích by ho byl schopný nahradit. Bohužel pro Dereka ale horkým kandidátem nebyl on, nýbrž Preston. Tedy alespoň do chvíle, než se Richard dozvěděl o Prestonově třasu v ruce a faktu, že ho Preston s Cristininou pomocí ututlává, jak jen může. V tu chvíli Prestonovi jeho, řekněme neprofesionalita, podrazila nohy a Richard se musel začít poohlížet jinde. Derek, Addison a Mark se mohli přetrhnout, aby na něj udělali dojem.

Ve snaze nemocnici svůj odchod trochu ulehčit začal Šéf přenechávat nějaké ty šéfovské povinnosti tehdejší šéf-rezidentce, Callie Torresové. Ta si s nimi ale nevěděla příliš rady a začala se ve vší té administrativě topit. Z téhle bryndy jí pomohla až Miranda, která ji nakonec na pozici šéf-rezidentky nahradila. Šéf si také k ruce přibral George, ze kterého si udělal trochu poskoka (tak mu ostatně jeho kolegové začali říkat). George mu pomáhal vyřizovat telefonáty, obíhat doktory, spravovat karty apod. Když mu ale o jediný bod utekly stážistické zkoušky, tak se naštval a se svou funkcí podržtašky seknul.

Richard nakonec jako svého nástupce správní radě doporučil Dereka. Ten mu za to sice poděkoval, ale také mu řekl, že by podle něj měl na tom místě zůstat.

A proč že vůbec Šéf Webber z nemocnice tolik utíkal? Především asi kvůli své manželce, Adele. Té se zrovna dvakrát nezamlouvalo, že tu tráví většinu svého času, zatímco se ona užírá doma samotou, takže mu dala na výběr: Buď dá přednost svému manželství, nebo nemocnici, obojí ale mít nemůže. Šéfovi se ale Seattle Grace moc opouštět nechtělo – jistě, sháněl se po svém nástupci, ale dával si s tím sakra načas. Adele se po nějaké době už nechtělo čekat a tak Richarda opustila. Ten se následně vystěhoval z jejich domu a začal přespávat u sebe v kanceláři.

Šéf se brzy dozvěděl o zdravotním stavu Ellis Greyové, Meredithiny matky a své bývalé milenky, a začal za ní pravidelně docházet do pečovatelského ústavu. Jakmile se ale rozhodl, že se pokusí vrátit zpátky k Adele, musel tyhle své návštěvy ukončit. A když už jsme u Adele, ta Richardovi pořádně vyrazila dech – jednou za ní přišel, aby se omluvil, aby jí řekl, že ji chce zpátky, a našel ji skoro in flagranti  s nějakým chlapíkem. Toliko ke snahám dát se s ní zase dohromady.

Podívejme se nyní ale na Richardův vztah s Ellis: Nejstarší záběry jejich vztahu máme z epizody The Time Warp ze šesté série, jejíž děj se odehrává v osmdesátých letech, kdy si oba dva dělali rezidenturu v Seattle Grace. Léčili tehdy pacienta s onemocněním GRID, což byl tehdejší název pro AIDS, a jako jediní k němu projevili alespoň trochu lidskosti. Už tehdy spolu také chodili, a to i přesto, že byli oba dva zadaní – Richard byl ženatý s Adele a Ellis nejen vdaná za Thatchera, ale také měla doma malou dcerku, Meredith. Ellis se ale ke své rodině chovala velmi chladně a odtažitě, jiskry očividně létaly jen mezi ní a Richardem. Plánovala si proto, že rodinu opustí, a Richardovi navrhla, aby to samé udělal i s Adele. Kdyby se oba vzdali svých závazků, mohli by být konečně spolu. Richard ji ale s díky odmítl – rozhodl se raději zapracovat na svém vztahu s manželkou a s Ellis se rozešel. Celý život mezi nimi ale bylo nepopiratelné pouto.

Vraťme se ale zpátky: Pár měsíců poté, co Richard zjistil, že se Adele obejde i bez něj a že si našla jiného muže, ji přijali do nemocnice. Při vyšetření navíc zjistili, že je ve svých dvaapadesáti letech těhotná. Ačkoliv Richard věřil, že je dítě onoho chlapíka, se kterým Adele předtím viděl, zůstal po dobu jejího pobytu v nemocnici u ní. Adele kvůli zdravotním komplikacím o dítě bohužel přišla. Později navíc Richardovi svěřila, že bylo ve skutečnosti Richardovo. Celá tahle zkušenost měla alespoň jeden pozitivní výsledek: Na konci třetí série se oba dohodli, že svému manželství dají druhou šanci.

Na začátku čtvrté sezóny (moc dlouho jim to tedy netrvalo) si ale uvědomí, že skloubit Richardovu práci s domácím životem se prostě nedá, a opět se rozešli. Richard už ale naštěstí nemusel přespávat na pohovce v kanclu – nastěhoval se do Derekova přívěsu v hlubinách washingtonských lesů a po zbytek sezóny se pokoušel žít životem rozvedeného muže středního věku. Takový život mu ale vůbec nebyl po chuti. Na konci sezóny se naštěstí s Adele usmířil a vrátil se k ní.

V sérii páté se Richard rozhodl zatočit s faktem, že si nemocnice dost pohoršila v žebříčku nejlepších zdravotních zařízení v Americe. Ve snaze dostat Seattle Grace zpět do čela a opravit jí pošramocenou reputaci, začal zavádět nové, přísnější regule. Navíc si ale začal vybíjet zlost na Meredith. Její přítomnost v nemocnici mu totiž neustále připomínala všechny jeho minulé chyby a úlety a právě těch se v té době snažil na všech frontách zbavit – jeho osobnost zase jednou splynula s celou nemocnicí jako takovou.

V téhle době se Richard také několikrát chytnul se svou žačkou Dr. Baileyovou. Miranda se totiž rozhodla opustit program obecné chirurgie a dát se na pediatrii. Richard se tomuto jejímu rozhodnutí snažil všemožně zabránit. Napsal jí například dost nijaký doporučující dopis a ve snaze ji nalákat zpět do programu, kde si ji roky vychovával a kde ho měla časem nahradit, tak na oddělení obecné chirurgie koupil nového robota. Na Mirandu ale nic nezabíralo a tak se Richard musel smířit, že o svou nástupkyni prostě přijde. Nakonec pro něj ale všechno dobře dopadlo – pro Mirandu ovšem ne. Její manžel jí dal ultimátum, ne nepodobné tomu, jaké dala Richardovi Adele na začátku seriálu: Buď zůstane na obecce, nebo se s ní rozvede – pediatrie nepřipadala v úvahu, protože by Miranda v nemocnici trávila ještě více času než do té doby, a to by už prostě bylo moc. Miranda ale není z těch lidí, co si dají takhle vyhrožovat, takže svého manžela sama opustila. Protože věděla, že výchova Tucka zbude v podstatě jen na ní, tak tu časově náročnou pozici vedoucí na pediatrii ale přeci jen musela pustit k vodě.

Na začátku šesté sezóny se Richardovi hodně dostala pod kůži smrt George a i díky následnému spojení nemocnic Seattle Grace a Mercy West se dostal pod hodně velký tlak. Začal činit zvláštní rozhodnutí, začal na sále chybovat a vůbec se choval tak divně, až si toho všimla Miranda. Pořád ale nevěděla, o co přesně jde. Proslýchalo se, že si Webber našel milenku a proto tak třeští, ale to byly jen klepy. Jádro pudla odhalila Meredith, kterou si vzal Richard pod své křídlo a učil ji všemožným zákrokům a postupům z obecné chirurgie – Richard začal znovu pít (coby léta abstinující alkoholik se sklence dlouho vyhýbal). Meredith se mu snažila domluvit. Richard se nejdřív dušoval, že je jen skleslý, že pít nezačal, pak jí sliboval, že ta sklenka vaječného koňaku, co si dal o Vánocích, byla už vážně poslední… Nakonec ale potřeboval pomoct.

Meredith se o jeho problému zmínila Derekovi a ten okamžitě zašel za správní radou nemocnice, která Richarda donutila podat krátkodobou výpověď (Richard si opět vyslechl další ultimátum: Buď odejde do předčasného důchodu a už nikdy se do nemocnice nevrátí, nebo si dá na čas pauzu, nastoupí do protialkoholní léčebny, dá se do kupy a nakonec ho možná najmou zpět.). Zatímco na jeho místo nastoupil Derek, Richard se tedy odjel léčit. Po jeho návratu do Seattle Grace Mercy West hned operoval při bdělém stavu Harpera Averyho.

Pak ale přišly poslední díly šesté série a všechno šlo do kopru. Richard byl jedním z lékařů, kteří byli v očích Garyho Clarka zodpovědní za zabití jeho manželky (ostatně právě Richard provedl její operaci). Když proto ve finále pan Clark do nemocnice nakráčel ozbrojen několika pistolemi, měl v plánu zastřelit mimo jiné právě Richarda. Ten byl v té době ale mimo a k nemocnici se dostal dlouho poté, co zazněly první výstřely – ve chvíli, kdy byla celá budova uzavřena policií. Richard nějakou dobu čekal venku, ale když už to nemohl vydržet, proklouzl dovnitř. Našel pana Clarka v jedné místnosti a v klidu si s ním popovídal. Vysvětlil mu, že když ho zabije, žádný klid mu to nepřinese – spíš mu to znemožní setkat se s jeho ženou v nebi. Pan Clark se nakonec zastřelil. Richard ho v podstatě ukecal k sebevraždě.

Jakmile se Derek zotavil ze svého střelného poranění, odstoupil z pozice Šéfa chirurgie a Richard byl na své původní místo dosazen zpátky. Tohle uspořádání bylo ale od začátku zamýšleno jen na krátkou dobu – správní rada jen potřebovala trochu času na to, aby za Dereka, respektive Richarda, našla odpovídající náhradu.

V průběhu sedmé série se pak staly dvě věci najednou: Meredith s Derekem jednak nastartovali výzkum na léčbu Alzheimerovy choroby a Adele zároveň začala vykazovat symptomy tohoto onemocnění. Adele se do tohoto výzkumu dostala a všichni jásali, protože to znamenalo, že bude mít reálnou šanci na uzdravení. Meredith ale zjistila, že tomu náhoda chtěla tak, aby Adele dostala místo účinné látky placebo. To nemohla dopustit a prohodila proto ampulky s látkami – zmanipulovala výzkum tak, aby jedna pacientka měla šanci na uzdravení, zatímco jiný pacient utřel. Když celá tahle aféra praskla, nejenže byl s výzkumem amen, Meredith mohla přijít o práci. Aby k tomu nedošlo, vinu za prohození látek za ni vzal na sebe právě Richard. V důsledku toho musel odstoupit z šéfovské pozice (zůstal ale v nemocnici jako jeden z ošetřujících obecných chirurgů). Správní rada ho nahradila Owenem Huntem.

Adelin stav se neustále zhoršoval. Když už to s ní bylo tak špatné, že byla nebezpečná sobě i okolí, musel ji Richard nechat přijmout do pečovatelského zařízení Rose Ridge. Několikrát týdně tam za ní dojížděl, ačkoliv ho jeho manželka často ani nepoznávala. Richard jí prostě zůstával věrný, a to i přesto, že o nabídky neměl zrovna nouze. Obzvlášť Catherine Averyová, Jacksonova matka, s ním při svém pobytu v Seattlu bezostyšně flirtovala. Richard ale její laškování hrdinně odrážel se slovy, že je přece neustále ženatý.

Vše se ale změnilo, když zjistil, že si Adele, která si svého manžela už více nepamatovala než naopak, začala vztah s jedním svým spolupacientem v Rose Ridge. Richarda pohled na tenhle párek v posteli dost vyděsil a naštval, což Adele hodně rozrušilo a Richard kvůli tomu dostal od ošetřovatelů trochu držkovou. Od té chvíle, ač nerad, se rozhodl dopřát své manželce volnost a svobodu, aby si mohla dělat, co chce, rozhodl se ji dál tolik nerozrušovat a přestal za ní jezdit tak často.

Na konci osmé série celá parta rezidentů odletěla do San Francisca na své komisionální zkoušky. Richard letěl s nimi, protože byl jako každý rok pozván, aby zasedl v jedné z komisí. V hotelu, kde se závěrečky konaly, se shodou okolností potkal s Catherine. Ta s ním opět nezřízeně flirtovala, tentokrát se jí ale podařilo ho ulovit. K Jacksonově hrůze se spolu vyspali. Ačkoliv to možná vypadalo jen jako záležitost na jednu noc, začali spolu také chodit.

Richard se ale po Catherinině boku pořád cítil dost provinile, protože věděl, že má v Rose Ridge manželku. Těchto starostí se bohužel (?) brzy zbavil. V deváté sezóně mu cestou na Mirandinu svatbu z onoho pečovatelského ústavu volali, aby mu oznámili, že Adele museli převézt na pohotovost. Miranda, která s ním v tu chvíli seděla v limuzíně, řidiči nařídila, aby to otočil a jel do nemocnice. Protože by Richard nedokázal kvůli osobnímu vztahu k pacientce pořádně myslet, operovala Adele nakonec Miranda s pomocí Meredith. Zákrok dopadl dobře, ale Adele po pár hodinách přeci jen zemřela na srdeční zástavu.

V deváté sezóně se Richard také stal spoluvlastníkem nemocnice. Po pádu letadla a následném pokusu přeživších lékařů Seattle Grace Mercy West za peníze z odškodného odkoupit doktůrci zjistili, že jim finance tak trochu nestačí. Meredith proto zašla za Richardem, který měl asi železné zásoby na účtu, protože se nabídl, že partu podrží a založí. Ani tak jim ale na odkoupení nemocnice peníze nestačily. Richard se ale naštěstí o všech těchto událostech zmínil Catherine, která na poslední chvíli přispěchala s novinou, že mluvila s radou Harper Averyho Nadace, jejíž je představitelkou, a že právě Nadace dodá zbytek (pořádný zbytek, nutno dodat) peněz.

V závěru deváté série Seattle zasáhla ohromná bouře. Během ní v nemocnici vypadl proud a záložní generátory moc nestíhaly. Elektrikář sice přijel, ale dával si docela načas, tak ho šel Richard do sklepa zkontrolovat. Našel ho v bezvědomí poté, co byl očividně zasažen elektrickým proudem. Ihned k němu zavolal pomoc. Elektrikáře se lékařům podařilo přivést k vědomí. Moc se Richardovi omlouval a řekl mu, že stačí jen nahodit jeden vypínač a elektřina půjde v celé nemocnici jako před bouří. Všichni lékaři pak ze sklepení odešli a Richard se pomalu přesunul k vypínači. Všude ale byla voda, takže jakmile se ho dotknul, dostal ránu a zůstal v bezvědomí ležet na zemi. Po nějaké době ho přišla hledat Heather Brooksová. Sama si ale nedávala pozor, šlápla do vody, dostala ránu a umřela. Po chvíli pak přišel konečně Shane Ross, dal si dohromady elektřinu s vodou a opatrně zavolal na poplach.

Na rozdíl od Heather Richard bouři přežil, ale bylo to jen tak tak. Jeho zdravotní stav byl zpočátku dost nevyrovnaný, Cristina s Mirandou se nemohly dohodnout na postupu léčby, tak si zjistily, koho Richard jmenoval pověřenou osobou. A ona to byla Meredith. Ta se rozhodla na základě výsledků testů, Richard přežil a… místo toho, aby jí poděkoval, tak jí vynadal, že se nechala ovládnout city, a že ho snad měla nechat umřít. Vůle do života zpočátku moc opravdu neměl. Jíst nechtěl, nasogastrickou trubičku zavést taky ne, chodit se mu moc nechtělo… Jeho stav vypadal dlouho tak špatně, až ho téměř hysterická Catherine chtěla nechat převézt do jiné nemocnice. Postupem času se ale dal do kupy a začal se cvičit, aby se mohl vrátit na sál.

V tomto ohledu ostatně pomohl i Dr. Baileyové, která se zrovna potýkala s vlastními obsedantně-kompulzivními démony. Když viděl, jak se v laborce trápí, promluvil jí do duše. Řekl jí, jak mu pomohlo, když ho kdysi nazvala ochlastou, protože si teprve tehdy uvědomil, že opravdu nemocný, což pro něj byl první krok k léčbě. Navedl Mirandu k tomu, aby se nebála si přiznat, že má problém, a přiměl ji vzít si na svou poruchu léky.

Brzy pak začal znovu operovat. Ačkoliv chtěl na sále ale začít pozvolna a příliš se nepřetěžovat, osud tomu chtěl jinak. Osud a výčitky jednoho stážisty. Shane Ross, který se cítil osobně vinný za smrt Heather Brooksové, si již několik měsíců kompenzoval svůj pocit bezmoci a frustrace tím, že se přepínal a pokoušel štěstí.

Onoho dne, kdy se Dr. Webber zrovna ve vší opatrnosti vracel na sál k jednoduchému zákroku, dostal James Evans zástavu srdce a Shane přesvědčil kolegyni Leah Murphyovou, že si s tím sám poradí, že nepotřebuje, aby se pokoušela volat nějakého jejich nadřízeného (skoro všechen personál byl zrovna na svatbě April a Matthewa). Když ale zjistili, že se Jamesovi trhá aorta a Shane začal panikařit, Leah poslala pro pomoc jednu obzervující lékařku, která ale na chodbách narazila jen na Dr. Webbera. Ten, ačkoliv nebyla kardiochirurgie jeho specializací, přesvědčil Rosse, aby odešel ze sálu a sám se výkonu obtížného zákroku chopil.



Komentáře

  • Rockstar:

    V súvislosti s článkom medičky01 o štúdiu medicíny v USA (21.6.2014), kde sa spomína, že Miranda Baileyová má pozíciu vedúcej lekárky všeobecnej chirurgie (a od 9. série aj Meredith), mi nejde z hlavy pozícia Dr. Webbera.
    Tu sa po odstúpení z postu šéfa chirurgie uvádza ako ošetrujúci lekár, ale nezostal aj naďalej šéfom/vedúcim oddelenia všeobecnej chirurgie???
    Owen Hunt sa stal šéfom celej chirurgickej časti nemocnice a myslím, že je zároveň vedúci oddelenia úrazovej chirurgie – predpokladám, že na post šéfa chirurgie sa vyberá len spomedzi vedúcich oddelení.

  • medicka01:

    Rockstar:koukni zde, tady je přehled postů :) http://greysanatomy.wikia.com/wiki/Attending

  • Rockstar:

    Oneskorene ďakujem. :) Mala som si pozornejšie všimnúť zdroje k tvojmu článku (ha, až doteraz ma tie funkcie netrápili). Takže Hunt jasný. A Webber, budiž, hoci s jeho skúsenosťami by mal byť vedúcim oddelenia.

Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.



http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby