Shane Ross

Hraje ho:

Gaius Charles (*2. 5. 1983, Manhanttan, New York, USA)

————————

Známý z:

Zákon a pořádek, Friday Night Lights, The Messenger, Salt, Gangsteři, Pan Am, Námořní vyšetřovací služba

————————

Bio:

Gaius je srdcem Newyorčan – narodil se na Manhattanu, po pár letech se s rodinou přestěhoval do čtvrti Queens a později se stěhovali potřetí hned vedle do New Jersey. Zde Gaius vyrůstal v domě, kde kdysi v mládí žil skladatel Alan Silvestri, jehož hudbu budete určitě znát z mnoha filmů Roberta Zemeckise.

Gaius získal bakalářský titul na Carnegie Mellon’s University v oboru divadelnictví. Ještě na škole si zahrál v hrách Candide, the Wild Party nebo Spunk (tahle hra byla pro univerzitu navíc o to významnější, že v ní poprvé hráli jen a pouze afroameričtí herci). Na Princetonském divadelním festivalu se také objevil v roli Mercutia v Shakespearově Romeu a Julii. Poté se mu podařilo dostat se na studia až do Austrálie – konkrétně do Národního institutu divadelních věd v Sydney.

Na obrazovkách se Gaius poprvé objevil v roce 2006 – v jedné epizodě seriálu The Book of Daniel a jedné v Zákonu a pořádku. Pak si musel projít 250 konkurzy, než se mu opět poštěstilo získat další roli. Když už se ale zadařilo, tak pořádně – Gaius byl obsazen do jedné z hlavních rolí v seriálu Friday Night Lights. Den před konkurzem si na(ne)štěstí zvrtnul kotník a musel jít na pohotovost. Podle vlastních slov byl za tohle zranění sám vlastně rád. Ačkoliv měl v plánu se konkurz nijak nepřipravovat a prostě to zmáknout, vyložil si ten vyvrknutý kotník jako znamení od Boha a pořádně se na další den nachystal. Jakmile roli dostal, začal kvůli zaměření seriálu nakoukávat americký fotbal, naposlouchávat rapovou hudbu a seznamovat se s ekonomickými obtížemi státu Texas. V seriálu hrál hlavní postavu první dvě sezóny, ve třetí se objevoval jen sporadicky.

Od úspěchu ve Friday Night Lights hrál hodně na divadle, objevil se ale i v několika filmech. Vyjmenovat můžeme například Toe to Toe a The Messenger z roku 2009 nebo Bone Deep, Salt a Takers z roku 2010. Krom toho se tu a tam mihne i v televizi – když odhlédneme od Chirurgů, můžeme zmínit třeba to, že v roce 2011 hrál v dnes již zrušeném seriálu Pan Am, o rok později pak v Námořní vyšetřovací službě či Necessary Roughness.

Z osobních detailů by se slušelo napsat pár slov napsat o Gaiově jméně. To jednak odkazuje na Gaia Julia Caesara a jednak na jednoho z učedníků Krista, kterému je věnována třetí Janova epištola. V jednom rozhovoru v roce 2007 o svém jménu Gaius řekl: “Je tak jedinečné, že si toho jako dítě asi ani nevážíte. Čím jsem ale starší, tím více lidí na to jméno reaguje a oceňuje jeho neobvyklost.”

Charles je také poměrně oddaný křesťan. Jen své víře prý vděčí za to, že je dnes tam, kde je. Po odchodu z Friday Night Lights si dokonce odskočil na Drew University za studiem teologie.

Mezi jeho záliby patří box, letectví, psaní a – neptejte se proč – mluvení na veřejnosti.

————————

Vývoj postavy:

Shane je jedním z pětičlenné várky nových stážistů, kteří nám jsou představeni v deváté sérii, a kterému Cristina záhy dá přezdívku Šmudla. Od počátku považuje Dereka Shepherda za svůj idol a časem se rozhodne specializovat na neurochirurgii.

Shane je strašlivě motivovaný a rád pomáhá lidem (včetně kolegů – jestli si vzpomínáte ten gif hned tady je ze scény, kde Shane pomáhá Derekovi stolním tenisem rozpohybovat jeho zrovna operovanou ruku). Při jedné šichtě na pohotovosti projevuje takové nadšení nad zákroky, nad kterými by ostatní ohrnovali nos, až si April Kepnerová myslí, že si z ní dělá srandu. Když zjistí, že ne, sblíží je to. Na Shanův vkus ale možná až příliš a náš stážista se začne obávat, že ho April začíná milovat. Proti takovému vývoji situace se úpěnlivě brání, protože se chce soustředit na svoji práci a o pletky se svou nadřízenou nemá zájem. K rozpakům všech se ale ukáže, že to celé bylo jen nedorozumění.

Shanovi nastávají krušné chvíle v momentě, když Owen Hunt donutí Shanovu spolustážistku Heather Brooksovou, aby ho také jednou vystřídala na neuru. Heather projeví na Derekově sále pro neurochirurgii nebývalý talent a Shane v podstatě utře. Derek je Heather ohromen a Shane to od ní bere jako podraz. Řekne jí, že o své místo u Dereka bude bojovat, že se nevzdá a jen tak lehce se vyštípat nedá. O to krutější pro něj pak je, když mu sám Derek řekne, že se na neuro moc nehodí, že Heather to má v ruce, a že by si měl také najít nějakou specializaci, pro kterou by měl již od samého počátku cit a nemusel kvůli ní tolik dřít. Shana tenhle (v podstatě) vyhazov dost sebere a až do konce deváté série se v nemocnici jen tak plácá a neví, co se sebou.

V závěrečném díle deváté řady, zatímco venku zuří superbouře a všichni ostatní lékaři mají plné ruce práce s kvanty pacientů, musí Shane provést pohotovostní císařský řez Meredith. Její gynekoložce totiž současně rodí jiná pacientka a nemůže být na dvou místech zároveň. Shane má sice strach, ale Mer je při vědomí a slibuje mu, že ho celým zákrokem v klidu provede. Jenže když se ukáže, že se jí nesráží krev a pořád odněkud krvácí, lékařům dojde, že je zle.

Mer krátce před porodem spadla na schodech a způsobila si vnitřní poranění, o němž neměla sebemenší tušení. S každou ztracenou kapkou krve Mer přichází Shaneovi na stole o poslední zbytky vědomí a Shane je strachy bez sebe, že se mu nepodaří zdroj krvácení odhalit včas. Mer následně ztrácí vědomí úplně a Shane posílá pro pomoc. Na sál dorazí Miranda Baileyová, která sice vůbec neměla v plánu kohokoliv operovat, ale pohotovost je pohotovost. Mer je její první pacientkou, kterou operuje poté, co jí kvůli stafylokokové infekci přišli o život tři pacienti. Mer zákrok přežije.

V premiérovém díle desáté řady pak Shane udělá něco, co si bude ještě hodně dlouho vyčítat a co natrvalo poznamená jeho osobnost. Miranda Baileyová ho pověří, aby někde našel Dr. Webbera, kterého sama dlouho nikde neviděla a který měl pomáhat s operacemi, jenže Shane má jinou práci a hledání lékařů mu přijde dost podřadné, takže tuto povinnost hodí na Heather. Ta Dr. Webbera sice najde ležet ve sklepě, jenže si nevšimne, že je všude voda a elektřina, šlápne do louže a po zasažení proudem a ráně do hlavy zemře.

Její smrt velmi zasáhne Dereka, který tak přijde o svou žačku, ale především Shanea, který si ji klade za vinu. To on ji za Webberem ostatně poslal… Neustálé výčitky vedou k tomu, že se Shane uzavře sám do sebe a pak, aby její smrt měla alespoň nějaký význam, nasadí tak vysoké pracovní tempo, až se tomu ostatní začnou podivovat. Stážisty totiž smrt Heather semkla, takže na sebe od té doby dávají větší pozor. A tak jim samozřejmě neuniklo, že Shane nejen skoro nespí a namísto toho se prolévá energetickými nápoji, ale také že se mu poměrně změnila osobnost.

Toho si ostatně všimla i Meredith, když na ni vyjel kvůli tomu, jak v záchvatu ublíženého vzteku řvala na svou kamarádku Cristinu. S ní Shane, který po smrti Heather odmítl Derekovu nabídku vrátit se na neuro a začal místo toho gravitovat ke kardiu, totiž zrovna pracoval na 3D tisku cévy. Ona památná konverzace proběhla následovně:

Meredith: Cristino, to ne. Takhle to nefunguje. Nejsi znovuzrozený Ježíš. Neumíš chodit po vodě. Nepovedla se ti revoluce v moderní medicíně a současná záchrana dítěte jedním vrzem. A ohrožuješ život dítěte, když tu…

Shane: Dost!

Meredith: Promiňte, ale…

Shane: To stačí.

Meredith: Rossi, běžte se projít!

Shane: Nechtěla to udělat kvůli vám. Prakticky jsem ji k tomu musel donutit. Protože jí na vás záleží.

Meredith: Jé, někdo se tu dal na uctívání hrdinů.

Shane: Ne, vy to berete osobně. Taháte do toho vaše přátelství. Kdyby šlo o práci, šla byste za šéfem chirurgie, ale dobře víte, co by řekl. Tiskárnu budete mít k dispozici zítra, Dr. Greyová. Omlouvám se, jestli jsem to přehnal. Už jsem ale nemohl poslouchat, jak se po vás vozí.

V tu chvíli ho Cristina – nejspíš proto, že se jí zalíbí onen projev síly, ale částečně i proto, že už dlouho s nikým nebyla – políbí a následně se s ním i vyspí. A nejde jen o románek na jednu noc. Shane s Cristinou tak zároveň pracuje a chodí, podobně jako to kdysi dělala Cristina s Burkem. Cristina si jeho profesionální dravost nijak nevykládá a je za ni ráda, když ji na ni ale Meredith upozorní, sama začíná tápat, co se tak může dít. Shane ji ale ujistí, že vůbec nic, a tím to pro tu chvíli skončí.

Jenže něco se opravdu děje a to něco má brzy vykypět. Do nemocnice totiž přivezou Alexova feťáckého otce Jamese Evanse a ten, zatímco jsou skoro všichni lékaři na svatbě April a Matthewa, dostane zástavu srdce. Shane nedá na naléhání Leah, aby počkali na nějakého nadřízeného, a plný zápalu a odhodlání ji okřikne, že si s onou situací poradí a že pacienta odoperuje sám. Když ho ale na sále otevřou, zjistí, že se Jamesovi trhá aorta, a Shane je na takovou situaci krátký. Neví, co dělat, a začíná panikařit. Leah pošle pro pomoc a na sál je brzy přiveden Dr. Webber. Ani toho Shane nechce připustit k pacientovi a místo toho mu před očima ožívají vzpomínky na zemřelou Heather. Dr. Webberovi možná dojde, co se děje, protože Shanea utiší a domluví mu. Jakmile je Shane ze sálu pryč, vezme zákrok za něj.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby