Alex Karev

Hraje ho:

Justin Chambers (*11. 7. 1970, Springfield, Ohio, USA)

————————

Známý z:

Mušketýr, Zodiak, Svatby podle Mary, Dům na špatné adrese, For Which It Stands, Leo, Duševní slepota, Odložené případy, Nespoutaná volnost, Seasons of Love, Ohnivé žně, JAG, Rose Hill, Practice, Southern Belles, The Secret Service, Ranč v údolí, Zlomené město, Another World

————————

Bio:

Justin se narodil do irsko-německé rodiny Pam a Johna Chambersových v ohijském Springfieldu. Má celkem čtyři sourozence: dvojvaječné dvojče Jasona, staršího bratra Johna Jr., kterému ale všichni říkají Chip, a dvě starší sestry Miu a Susan. Jako malý spolu s bratrem trávil spoustu času po nemocnicích, protože je trápily časté ataky zápalu plic. Možná proto má Justin k nemocnicím tak blízko a práce na Chirurzích ho tolik baví. Na střední chodil nejdříve do Southeastern High School v South Charlestonu v Ohiu a později na Springfield Clark JVS, kde studoval marketing. Ta springfieldská škola je na něj obzvlášť pyšná – před pár lety slavnostně přibila Justinovu plaketu na svou Zeď slávy, kam přidává všechny bývalé studenty, co to někam dotáhnou.

Hned po škole se zdá, že Justin vycestoval do Evropy a co čert nechtěl, v pařížském metru si ho všiml hledač talentů a zlanařil ho ke kariéře modela. Justin se ihned upsal Calvinu Kleinovi, pro kterého nafotil snímky k tehdejší nové kampani kolínských. Určitě jste zvědaví, jak se ta kampaň povedla, a protože nejsem ras, tak vám sem pár obrázků z ní hodím.

S modelingem se Justin podíval v podstatě po celém světě. Pro Calvina Kleina a později i Armaniho a Dolce & Gabbanu zcestoval celou Evropu, USA i Japonsko. Modeling mu přinesl nejen práci a možnost vidět svět, ale seznámil se díky němu i se svou budoucí manželkou Keishou, se kterou se vzali v roce 1993. Ta totiž pracovala v Justinově modelingové agentuře v pozici bookerky. Jsou spolu dodnes a mají spolu pět dětí: Isabellu (narozenou roku 1994), dvojčata Mayu a Kailu (1997), Evu (1999) a benjamínka Jacksona (2002). Poměrně nedávno se Justin s celou rodinou přestěhoval za prací z předměstí New York City do Los Angeles.

Vraťme se ale k počátkům Justinovy kariéry. Modeling ho totiž brzy omrzel a rozhodl se zkusit štěstí s herectvím. Přestěhoval se proto i se svou (tehdy ještě přítelkyní) do New Yorku, nastoupil do čtyřletého studia herectví v H. B. Studios a Ron Stetson Studios a začal si dělat kontakty. A to se mu náramně vyplatilo, protože ještě před dokončením svých studií získal roli ve videoklipu kapely Dave Matthews Band k písničce „Ants Marching“.

Jakmile si v roce 1995 dodělal školu, přistála mu v klíně drobná role v jednom díle seriálu New York Undercover a dokonce rolička v několika dílech seriálu Another World. A protože v Hollywoodu to funguje tak, že jakmile máte na SíVíčku alespoň jednu roli, o kterou se můžete opřít a na kterou můžete odkazovat, tak vás lidé teprve začnou brát vážně, Justinovi se po účinkování v těchto dvou pořadech dařilo získávat jednu roli za druhou.

Pravda, šlo sice pořád o drobné role, případně role v drobných produkcích, ale jde hlavně o to, že Justin hrál, že vydělával a že měl z čeho živit rodinu. V roce 1996 se tak objevil v seriálu Ohnivé žně a krátce vysílaném pořadu Swift Justice, o rok později v počinu Rose Hill a v následujících letech například v seriálu Ranč v údolí nebo filmech Seasons of Love či Nespoutaná volnost. Hodně na sebe upozornil v roce 2001, kdy si střihnul roli D’Artagnana v Mušketýrech (Zajímavý hlod: Tuhle postavu, byť v jiném filmu – Tři mušketýři z roku 1993 –, si zahrál i jiný herec, který se později objevil v Chirurzích – Chris O‘Donnell, který ztvárnil postavu Veterináře Finna) a objevil se také v roli italského snoubence Jennifer Lopez v romantické komedii Svatby podle Mary.

Přes filmy Leo, Hysterical Blindness a účinkování ve čtyřech dílech první sezóny Odložených případů (Justin byl původně najat jako jedna z hlavních postav, ale po oněch pouhých čtyřech dílech ze seriálu odešel) se pak konečně dostáváme do roku 2005. Právě tehdy si Justin nejen zahrál jednu z vedlejších rolí ve filmu Southern Belles, ale – což je mnohem důležitější – mohli jste ho vidět v roli hlavní v poměrně velkém filmu Zodiak. Fajn, pravda, tenhle Zodiak z roku 2005 je historicky totálně zastíněn Fincherovým Zodiakem z roku 2007 s Jakem Gyllenhaalem v hlavní roli, ale pro fanoušky Chirurgů je ta dva-tisíce-pětková verze povinností!

A konečně – v roce 2005 Justin také vyhrál konkurz a Shonda ho najala do Chirurgů, kteří mu naprosto změnili život. Udělali z něj televizní hvězdu první kategorie a zajistili mu stálý zdroj příjmu. Chirurgové Justina také poměrně dost vytížili, takže v následujících třech letech kromě nich nikde jinde neúčinkoval. Teprve v roce 2008 natočil spolu se Samuelem L. Jacksonem pod režijní taktovkou Neila LaButeho (vřele doporučuji jeho divadelní hry nebo třeba film Sexuální rekonstrukce s Rachel Weisz, který je na motivy jedné z nich natočen) film Dům na špatné adrese.

Fun Fact: Justina do role obsadili až poté, co byl natočen pilotní díl. Přesto se ale v premiéře objevil. Všechny jeho scény jsou dílem dotáček a vizuálních efektů. Schválně si ten první díl pusťte a koukejte.

Co se práce týče pak byla opět dlouhá pauza, během níž Justin pracoval jen na Chirurzích (a tu a tam si odskočil – jako tolik jiných – na jeden díl do Private Practice). Zpátky k filmu se dostal až v roce 2010 v The Happiest Man Alive a pak o tři roky později ve Zlomeném městě. Fanoušky komiksů určitě potěší také zpráva o tom, že v roce 2013 Justin namluvil postavu Flashe v animovaném snímku Justice League: The Flashpoint Paradox.

Co ale zmínit o Justinově osobním životě? Justin je tichý, klidný typ člověka; záři hollywoodských reflektorů se vyhýbá, takže o něm člověk informací bulvárnějšího typu najde jako šafránu. V roce 2008 Justin ale přeci jen promluvil o něčem, co ho dlouhé roky trápilo a co možná vrhne trochu více světla na jeho pracovní politiku. Zkraje toho roku totiž v rozhovoru pro jeden časopis přiznal, že již dlouhá léta trpí vrozenou poruchou spánku, kvůli níž se musel na pár měsíců dokonce nechat hospitalizovat v Resnickově neuropsychiatrické nemocnici v Los Angeles.

O co konkrétně v jeho případě jde? Justin nemůže spát. Skoro vůbec. Potřeba oné hospitalizace přišla po několikaměsíčním období, během něhož Justin naspal třeba také jen slabou hodinku za noc, což se u něj projevilo naprostým vyčerpáním organismu. Justin sám o své spánkové poruše řekl toto: „Tělo máte k smrti unavené, ale hlavou se vám neustále honí myšlenky. Chcete spát, ale prostě to nejde.“ V tom samém rozhovoru Justin také přiznal, že mu tenhle skoro permanentní bdělý stav po čase „začal fakt lézt na mozek.“ A všímat si toho začali i jiní – v bulvárech se toho času tu a tam objevovaly zprávy o tom, že byl Justin po nocích viděn, jak vysedává po barech, chová se dost podivínsky a brblá cosi, co nemá hlavu ani patu. Schválně, až se budete dívat na čtvrtou sezónu Chirurgů, která se koncem roku 2007 a začátkem roku 2008 natáčela, vrhněte občas očkem po Alexovi, jestli vám nepřijde trochu unavený.

Jistý Dr. Charles Sophy se k Justinově případu vyjádřil následovně: „Podobné poruchy, kdy mají lidé potíže s usínáním, s častým probouzením a s dodržováním zdravého spánkového režimu, skutečně existují. Lidé, kteří takovými poruchami trpí, by si pravděpodobně měli zajít na vyšetření do spánkové laboratoře, kde jim odborníci zkontrolují funkce mozku, srdce a plic a nejen to. V Justinově případě se vzorce chování, které vedly k jeho přijetí do lékařské péče, zdají být poněkud extrémní. U příznaku takovýchto symptomů musí být na seznamu možných příčin samozřejmě i užívání návykových látek, ale jestliže v případě tohoto pacienta sehrálo velkou roli fyzické vyčerpání, je dost dobře možné, že si prostě jen potřebuje trochu oddechnout.

A jak to s Justinem dopadlo? V oné specializované nemocnici mu museli alespoň trochu pomoci, protože od té doby žádné další potíže se spaním nehlásil. Vzpomeňte si ale také, že kromě Chirurgů tolik netočí. Určitě chce trávit trochu více času s rodinou, ale zároveň bychom to mohli chápat i jako snahu se trochu šetřit. Tak mu držme palce a přejme sladké sny.

————————

Vývoj postavy:

Alexe celý dospělý život tížila a jeho chování do značné míry ovlivňovala jeho dost pohnutá minulost. Jeho matka trpěla jakousi mentální poruchou, otec byl často pryč a když už se doma ukázal, pil jako duha, píchal si heroin a vůči rodině se choval náramně násilnicky. Alex má dva mladší sourozence Aarona a Amber, o které se kvůli neschopnosti rodičů musel v podstatě sám starat. V jedenácti letech se například dostal na krátký čas do pasťáku za to, že ve snaze nakrmit své sourozence kradl v supermarketu jídlo.

Na střední škole začal kvůli otcově násilným výbuchům chodit na hodiny zápasení a když se naučil, jak člověka zpacifikovat, tak se s otcem jednoho večera porval. Ten si pak sebral věci a rodinu nadobro opustil. Matka péči o své tři děti nezvládala, takže jí byly odebrány a umístěny do náhradních domovů. Zatímco Aaron s Amber jich vystřídali jen pár, Alex si prošel hned sedmnácti. Po pěti letech bez domova v cizích domech se sourozenci opět setkali.

I přes takovéhle rodinné zázemí se Alexovi podařilo odrazit ode dna, dostat se díky wrestlingovému stipendiu na University of Iowa, dostudovat ji a navrch ještě získat místo ve vychvalovaném stážistickém programu nemocnice Seattle Grace. Zde se setkal s ostatními nastoupivšími stážisty – Georgem, Meredith, Izzie a Cristinou. Ani s jedním si zpočátku kvůli své nepříjemné povaze nepadl do oka. Všichni ho nenáviděli a odsuzovali. Vlastně k tomu i měli dobré důvody. Do George se neustále navážel, jaké je to zženštilé nemehlo, a poté, co George ztuhnul při své první apendektomii, pro něj vymyslel a používal přezdívku 007; u Izzie si vyštrachal snímky z její předchozí modelingové kariéry, kterou si vydělávala na studia, a rozvěsil je po celé nemocnici; a na ostatní tak akorát vrčel a štěkal.

Nakonec se mu ale povedlo spřátelit s Izzie, protože ta byla dostatečně citlivá a empatická, aby prokoukla jeho hrubý zevnějšek. Právě jí se svěřil se svou minulostí. Izziini přátelé – ostatní rezidenti – pro tohle přátelství neměli moc pochopení. Obzvlášť George pěkně naštval, když se ukázalo, že od něj chytil syfilis. Tedy, ne přímo od něj. Alex se vyspal se sestrou Olivií a předal ho jí, ona se pak vyspala s Georgem a předala ho jemu. George z toho pochopitelně na větvi zrovna nebyl a Alexovi jednu ubalil.

Na začátku druhé sezóny se Alex rozhodl v jeho vztahu s Izzie trochu pokročit a pozval ji na rande. Když se s ní ale setkal, byl natolik rozhozený zprávou o tom, že vyletěl u úvodních zkoušek, že jí nebyl absolutně s to věnovat pozornost. Protože jí samozřejmě neřekl, co ho tak žere, tak si to Izzie vyložila tak, že o ni přeci jen nemá zájem a v romantickém vztahu s ním nepokračovala. Na chvíli. Alex se o ni dál ucházel a Izzie se rozhodla dát mu druhou šanci. Jenže Alexovo ego utržilo dost zásadní ránu, když se u něj objevily při pokusu o milování problémy s erekcí. Aby si dokázal, že je s ním všechno v pořádku, dokázal, jaký je to chlapík, tak na to skočil se svou bývalkou Olivií. Všechno fungovalo, hurá pro Alexe, jenže je Izzie načapala a Alexovi dala košem.

Do toho všeho ještě utržil dost bolestivé profesionální nactiutrhání. George, kterému se celou dobu tak vysmíval, spolu s ním a s pacientem, který nutně potřeboval operaci, zůstal vězet ve výtahu. Vylézt nemohli, dovnitř se Preston také dostat nemohl a aby pacient nezemřel, bylo potřeba ho na místě operovat. Alex se jako první chopil skalpelu, aby všem ukázal, že na to má… ale neměl. Ze zákroku vycouval a skalpel si od něj vzal George. A zmáknul to na jedničku. Teď byl ostatním pro smích spíš Alex.

I přes tyhle osobní a profesní neúspěchy se ale na Alexe brzy usmálo štěstí. Na zkoušky si zašel podruhé a tentokrát je udělal. Poté, co v nemocnici vybuchla bomba, navíc Izzie znovu zvážila své priority a k Alexovi se vrátila. Jejich vztah ale neměl dlouhého trvání, protože do nemocnice začali vozit Dennyho Douquetta, do kterého se Izzie chtě nechtě zamilovala a ač věděla, že nesmí, začala mu dávat přednost před Alexem.

Alex z jejich vztahu samozřejmě nadšený nebyl. Nejdřív se snažil Dennyho odstrašit slovy, že by si s Izzie neměl nic začínat, protože beztak brzy umře – takže jestli má Izzie vážně rád, přece by jí takhle neublížil. Když se o téhle hnusotě Izzie dozvěděla, s Alexem se rozešla. Ten jí to sice zazlíval, ale už ji dál netrápil, protože viděl, že je šťastná. Právě on poté, co byl Dr. Burke postřelen a v nemocnici tak nebylo nikoho, kdo by kolabujícímu Dennymu transplantoval srdce, zavolal Prestonově nemesis Dr. Hahnové. A právě on se snažil Izzie po Dennyho smrti utěšit.

„Izzie, už to není Denny. Přestal jím být ve chvíli, kdy mu dotlouklo srdce. Vím, že ho miluješ, ale on tě taky miloval. A muž, co tě tak miloval, by nechtěl, aby ses takhle trápila. Už  to totiž není Denny, už ne.“

Na začátku třetí série Alex doufal, že jeho „velké gesto“ na Izzie zapůsobilo a že by se k němu třeba i mohla vrátit. Dokonce se i políbili na schodišti. Jenže na Izzie to bylo stále příliš brzy, pořád ještě truchlila za svého snoubence a s Alexem si nic začít nemohla. Zůstali nicméně přáteli.

Alex nějakou dobu pracoval na oddělení neonatální chirurgie pod vedením Addison Montgomeryové a ačkoliv po nějaké době tuhle specializaci opustil ve prospěch Marka Sloana a jeho chirurgie plastické, brzy se k dětičkám opět vrátil. S Addison si také málem začal románek. Strašně po něm totiž jela. Políbili se a dokonce se spolu i vyspali, Alex si s ní ale vztah začínat nechtěl, takže z toho nic nebylo.

V polovině třetí série v Seattlu došlo k dost ošklivé havárii trajektu a všichni rezidenti byli povoláni na místo, aby pomohli zraněným. Alex tu zachránil těhotnou ženu, jejíž identita byla kvůli ztraceným dokladům a pomlácenému obličeji neznámá. Ani po probuzení si nepamatovala, jak se jmenuje ani kým je, takže dostala jméno Jane Doe (to se dává v Americe všem neznámým ženám; jeho mužským ekvivalentem je John Doe). Hodně se ale s Alexem spřátelila, vděčila mu ostatně za svůj život. Ten jí pomohl nejen vymyslet si vlastní novou identitu (Jane Doe potřebovala plastiku obličeje, ale protože nevěděla, jak před nehodou vypadala, musela si vybrat z několika různých obličejů – aby jí to rozhodování ulehčil, přiřadil Alex každému vlastní identitu a Jane si nakonec vybrala ten se jménem Ava), ale také jí císařským řezem přivedl na svět dceru poté, co ji postihly zdravotní komplikace.

Ava šla následně Derekovi pod kudlu, protože krvácela do mozku. Ten dal vše do pořádku a ona se dokonce rozvzpomněla, jak se jmenuje – Rebecca Pope. Nikomu ale nic neřekla, protože se jí nechtělo vracet do svého nešťastného manželství, o kterém teď nově znovu věděla, a chtěla raději zůstat s Alexem. Ten ale brzy přišel na to, že amnézii jen hraje, přesvědčil ji, aby vše vyklopila a poslal ji s manželem domů.

Rebecca se ale do Seattlu začala vracet, protože o svého manžela neměla zájem. Nejprve Alexe požádala, aby jí dal důvod k tomu, aby muže opustila, jenže ten jí poslal do háje. Když mu pak ze všech lidí zrovna Addison domluvila, aby dal Rebecce šanci, a on za ní přiběhl zpátky do nemocnice, byla už bohužel pryč. Pak ale přišla zas, řekla mu, že ho na rozdíl od manžela miluje, a vyspali se spolu. Rebecca se však následně opět vrátila domů a Alex si začal kratičký románek s Lexie.

Když se Rebecca objevila znovu, tvrdila Alexovi, že je těhotná. Mark s Izzie ale zjistili, že těhotenství jen předstírá. Navíc nabyli podezření, že Rebecca zapomněla, že už jedno dítě má a že s ní asi nebude něco v pořádku. Když o jejím falešném těhotenství Izzie Alexovi řekla, šel hned za ní a zeptal se jí na to. Tvrdila mu, že dítě potratila a byla velice rozrušená. Alex si ji vzal k sobě do domácího ošetřování a myslel si, že péči o ní sám zvládne, ale když se Rebecca pokusila podřezat a skončila na pohotovosti, nechala ji Izzie i přes prskajícího Alexe převést na vyšetření na psychiatrii. Tam zjistili, že Rebecca opravdu není zdravá. Alex se s ní šel naposledy rozloučit, pak ji převezli do psychiatrické léčebny a Alex ji už neviděl.

Alex se po téhle ztrátě zhroutil Izzie v náručí a nakonec se i políbili. Brzy spolu začali také znovu chodit. Zatímco si potom Izzie blaženě halucinovala o Dennym, neměl Alex ani ponětí, že jeho přítelkyni raší po těle nádory. Když si Izzie konečně uvědomila, co se s ní děje, a řekla to Alexovi, jeden by čekal, že od ní prchne. Ale ne, zůstal při ní, skrz operace i chemoterapii. Nejen to. Izzie během své nemoci plánovala svatbu Meredith a Derekovi, ale poté, co se její zdravotní stav zhoršil a přišlo se na to, že má na mozku další nádor, celý obřad jim ústřední páreček z dobré vůle přenechal. Alex s Izzie se pak před svými nejbližšími nechali oddat.

Izzie po svatbě spekulovala, jestli se má do komplikované a riskantní operace na vynětí druhého nádoru na mozku pouštět. Alex ji ve všem podporoval a doporučil jí, ať do toho jde. Izzie na něj dala, podepsala ale formulář, který lékařům zakazoval oživovat ji v případě, že by během operace zemřela. Alex se ji snažil přesvědčit, ať ten formulář roztrhá, ale Izzie mu řekla, že pokud dojde na nejhorší, musí se připravit na to, že ji bude muset nechat jít. Izzie nakonec operaci přežila, byť při ní ztratila krátkodobou paměť. Ta jí sice zakrátko naskočila zpátky, ale Izzie dostala zástavu.

Lékaři ji i přes její přání a formulář začali oživovat a to se jim i podařilo. Izzie přežila, začala se zotavovat z operace a doléčovat si rakovinu. Kvůli blížícímu se sloučení Seattle Grace a Mercy West a obav z toho, že by se mohla stát jednou z mnoha zaměstnanců, co díky škrtům v rozpočtu přijdou o práci, se Izzie do nemocnice vrátila ještě předtím, než se plně doléčila. Alex byl dost proti a zmiňoval se o tom i kolegům, Izzie na něj ale nedala a trvala na tom, že je v pořádku a všechno zvládá. Jenže pak udělala při léčbě jednoho pacienta zásadní chybu a následně dostala padáka. Ačkoliv jí Šéf Webber sdělil, že ji propustil kvůli škrtům, Izzie ze svého vyhazovu vinila právě Alexe a jeho nevymáchanou pusu (měla za to, že si se Šéfem Alex promluvil a donutil ho Izzie propustit, aby byla v klidu). Před odchodem z nemocnice mu proto ve skříňce nechala dopis, ve kterém se s ním rozešla.

V nemocnici se pak dlouho neukázala. Vrátila se až na popud Meredith, která jí zavolala v obavách, že Alex ve snaze  zapomenout na bolest, kterou mu způsobila, začne zase spát s každou sukní v nemocnici (to celkem správně odhadla – Alex se stačil vyspat s Lexie). Izzie se tedy vrátila. Tehdy vyšlo najevo, že Alex v jejím vyhazovu prsty skutečně neměl. Izzie se mu chtěla omluvit, ale Alex byl pořád naštvaný, že ho předtím ani nevyslechla a prostě si odjela. Oficiálně se s ní rozešel se slovy, že jí děkuje, že z něj udělala lepšího člověka, ale že si teď k sobě zaslouží někoho lepšího. Izzie odjela a po pár týdnech Alexovi poslala rozvodové papíry. Ten je podepsal, odeslal a od té doby si přeje na celou Izzie zapomenout.

V průběhu šesté sezóny začal Alex čím dál tím víc tíhnout k pediatrii, čehož si všimla a dost to oceňovala Arizona Robbinsová. Ta se uvolila, že by Alexe učila. Alexovi původně pediatrie moc nevoněla, protože ji považoval za holčičí obor, ale časem zjistil, že pro ni má nadání a že ho baví, takže u ní zůstal. V šesté sezóně do nemocnice také přivezli jeho bratra Aarona, z čehož Alex zpočátku vůbec nebyl nadšený, protože to v něm oživilo spoustu nehezkých vzpomínek na dětství. Nakonec se ale s bratrem dali po jeho operaci do řeči a ten Alexovi poděkoval, že ho tehdy tak bránil, kdykoliv jejich otce popadnul amok.

Ve finále šesté řady Alex uslyšel v jednom nemocničním skladu výstřel, šel se tam podívat a uviděl dvě věci. Jednak Reed Adamsovou s prostřelenou hlavou, jak leží v kaluži krve na zemi, a jednak Garyho Clarka, jak na něj míří pistolí. Alex schytal kulku do boku, podařilo se mu ale doplazit do výtahu a stisknout nějaké tlačítko. Než ho výtah vyvezl o pár pater nahoru, kde ho ke své hrůze spatřili Mark s Lexie, ztratil hodně krve. V bolestném deliriu Alex naposledy vyvolával Izziino jméno – omlouval se jí a prosil ji, aby ho už nikdy neopouštěla. Lexie, která ho zrovna ošetřovala, mu slíbila, že to nikdy neudělá. Díky pomoci obou lékařů přežil.

Lexie po střelbě utrpěla silný šok a před Alexem se zhroutila. Mark ho požádal, aby by se o svou přítelkyni (krátce spolu totiž v té době chodili) postaral, když už sám nemohl, ale on odmítl – na další blázniviny po Rebecce už neměl nervy. Místo toho, aby Lexie podržel, se s ní rozešel a začal znovu spát kde s kým. Navíc si odmítal z hrudníku nechat vyoperovat svou kulku. Tvrdil, že je to jeho válečné zranění. Vůbec se znovu začal chovat jako pitomec, tedy jen do té doby, než ho Lexie postavila do latě. Vyčetla mu, že ačkoliv si to o sobě možná myslí, tak jako drsňák fakt nikomu nepřijde, a prozradila mu také nejen to, že střelbu přežil jen díky ní, ale především, že ze mdlob vyvolával Izziino jméno. Alexovi v té chvíli došla slova a chytnul se za nos.

S následky střelby se Alex vyrovnával ještě pěknou dobu. Dr. Baileyová mu dokonce musela zakázat vstup na sál, dokud si konečně nenechá vyoperovat tu kulku. Alex pochopitelně prskal, ale nakonec se jí podvolil. A Šéf Webber si zase všiml, že Alex zásadně chodí po schodech, a ne jen kvůli kondičce. Ukázalo se totiž, že má Alex od oné střelby panickou hrůzu z výtahů. Webber ho proto donutil s ním výtahem jet, aby se tohoto strachu zbavil.

U Alexe se čím dál více projevovalo jeho nadání pro pediatrii, to ale jen do doby, než do nemocnice nastoupil Dr. Stark coby náhrada Arizony, která odjela za úžasnou pracovní nabídkou do Afriky. Stark se Alexovi okamžitě znelíbil, protože mu v podstatě ukradnul nápad, jak postupovat při léčbě jednoho novorozeného pacienta. Po celou dobu Starkovi přítomnosti v nemocnici se k sobě měli jako kočka se psem.

Když už tak Alex spal s každou ženou, která o něj byť jen zavadila pohledem, časem přišla řada i na April. Ta si v jedné slabé chvilce řekla, že to její panenství nemá smysl, a komu lepšímu si říct o to, aby jí v takové situaci vypomohl, než Alexovi. Když po něm ale na příslužebně plná nervozity chtěla, aby byl opatrný a ne tak hrr, rozječel se na ni, že nemá zapotřebí nikoho takhle vodit za ručičku, vstal, s prásknutím dveří odešel a nechal ji tam. Když se o tomhle výbuchu později na Cristinině oslavě dozvěděl Aprilin ochránce a kamarád Jackson, rozmlátil Alexovi ciferník.

Alex se později svěřil Meredith, že byl hrozně vystresovaný z toho, že musel jet navštívit svou rodinu. Ukázalo se totiž, že jeho bratr Aaron začal trpět schizofrenií a fyzicky napadl jejich sestru Amber. Alex zabránil tomu nejhoršímu a nakonec se musel postarat i o to, aby byl jeho bratr umístěn do psychiatrické léčebny. Přiznal se ale, že delší dobu se svou rodinou zůstat prostě nedokáže.

S Meredith následně při jedné noční směně provedl trochu nekošér operaci. Proč nekošér? On ji měl vykonat Dr. Stark, ten se ale s Alexem předtím pohádal a v oné chvíli mu neodpovídal na pípání pageru. Protože by jim chlapec bez oné operace nepřežil, museli ji vykonat s tichým souhlasem Šéfa oni dva. Alex byl na Starka naštvaný, až běda. O to větší radost měl, když se do Seattlu vrátila Arizona. Myslel si, že Arizona hned nastoupí znovu do práce, ale to se tak trochu přepočítal.

Jenže pak došlo na nedaleké univerzitě k neštěstí – další šílený střelec si ze studentů udělal živé terče a nemocnice byla zavalena zraněnými. Alex se na sále při operaci dívky, které se do poraněné nohy dostala zákeřná infekce, se Starkem opět chytnul. Stark nechtěl jít do rizika a plánoval si, že nohu dívce prostě uřízne, Alex byl razantně proti. Jejich spor rozsekla až Arizona, která Šéfa požádala o okamžité uschopnění a povolení zákrok vykonat. Šéf souhlasil a Stark naštvaně odfučel pryč.

Nesmíme ovšem zapomenout na to, že než se to stalo, stačil Alex v sedmé sérii uskutečnit svůj pediatrický majstrštyk – nechal do nemocnice přivézt kupu dětí z Afriky, aby jim tu lékaři provedli zákroky, které nutně potřebovaly, ale kterých by se ve své domovině nikdy nedočkaly. Byl to ohromný výkon, který vyžadoval spoustu papírování, ale jeho kolegové mu byli vděční. Někteří za to, že pro jednou dělá dobrou věc, jiní (třeba Cristina) za to, že s sebou děti přivezly spoustu neobvyklých chorob a vad, ke kterým se lékař v jejich končinách jen tak nedostane. A Alexovi samotnému se díky tomuhle projektu, který si sám vymyslel a postavil na nohy, v budoucnu otevřely moc zajímavé dveře.

Alex se nám ale také stačil zamilovat, a to do nové vedoucí na gynekologii Lucy Fieldsové. Docela jim to spolu klapalo, jenže Alex pak dostal dost lákavou nabídku práce v Africe. Když šel Lucy říct, že by ji rád přijal, vyrazila mu dech slovy, že už na ni odpověděla ona sama. Alex utřel, Lucy odjela do Afriky a jejich vztah se pochopitelně rozpadl.

Po nějaké době Alex přišel na to, že Meredith zmanipulovala svůj a Derekův výzkum na léčbu Alzheimerovy choroby (nahradila Adelino placebo účinnou látkou, aby jí dala šanci se z nemoci dostat), a naprášil ji. Meredith ho v tu chvíli vcelku pochopitelně vyrazila ze svého domu. Alexův čin měl ale nedozírné následky. Meredith dostala nejen vyhazov (jen na krátkou dobu, ale stejně) a rozhádala se kvůli své sabotáži s Derekem (ten o ničem neměl ani ponětí a kvůli Meredith byl nucel celý výzkum předat jiným lékařům), ale především málem přišla o svou adoptivní dceru Zolu. Když totiž kolem Dereka a ní začalo z tolika stran hořet, musela jim Zolu sociální pracovnice odebrat. Alex viděl, jak trpí, a protože jí takhle ublížit nechtěl, omluvil se jí. Meredith jeho omluvu přijala. Alex měl ale černé svědomí, takže dělal všechno pro to, aby budoucí rodiče holčičku viděli co nejčastěji a jejich adopce dopadla dobře. Když Zolu přivezli do nemocnice na operaci, nechal ji tam schválně déle. Navíc jejich případ protlačil k soudci, aby se celá adopce tolik nevlekla a oni měli rozhodnutí co nejdříve. Meredith s Derekem nakonec soud Zolu přeci jen přiřknul.

Na konci pátého roku své rezidentury, tj. osmé série, se všichni rezidenti jednak učili na blížící se komisionální zkoušky, ale hlavně se rozhodovali, co podniknou, až/pokud je udělají – kam se vrtnou, do jaké nemocnice přestoupí, pokud tedy nezůstanou v Seattlu. Alex žádné výraznější plány neměl a vypadalo to, že zůstane v Seattle Grace Mercy West. Na komisionálky sice dorazil kvůli léčbě pacienta pozdě, ale podařilo se mu přesvědčit už polosbalenou komisi, aby mu dala šanci, a zkoušky udělal. Bývalý Šéf Webber (v té době chirurgii už řídil Owen Hunt) mu druhý den řekl, že Alex dostal nabídku z Johns Hopkins Hospital. Ti o něj projevili zájem kvůli jeho schopnostem pediatra a také jeho africkému projektu a sdělili mu, že by mu ve svém špičkovém programu rádi udělali místo. Obě nemocnice se od té chvíle o Alexe začaly přetahovat, lákat ho na tohle a tamto. Alex dal nakonec přednost Johns Hopkinsovce.

Když se o téhle zradě dozvěděla jeho šéfka, Arizona Robbinsová, děsně se na něj naštvala a ze vzteku mu zakázala letět k operaci siamských dvojčat. Jeho místo v letadle si zuzurpovala sama pro sebe a Alex zůstal trčet v nemocnici. Což zase nebyla taková prohra, protože s Arizonou (a ostatními lidmi na palubě) letadlo spadlo. Mark s Lexie podlehli následkům svých zranění a Arizona přišla o nohu (tu musel Arizoně uříznout na popud Callie sám Alex).

Alex se ve světle leteckého neštěstí rozhodl v Seattlu zůstat, alespoň do doby, než by se za ni našla dočasná náhrada. Když mu ale její náhradník oznámil, že má v plánu přesunout jeho africký program, jeho dítko, do Los Angeles na UCLA, tak si řekl, že něco takového nedopustí, a zůstal natrvalo.

V průběhu deváté sezóny se seznámil a spřátelil s novou stážistkou Jo. Původně chtěl zůstat jen jejím kamarádem, protože ji měl rád a po zkušenostech se svými bývalkami nechtěl riskovat, že by si to s Jo nějak pokazil, ale když si uvědomil, že takové myšlení je dost na hlavu, rozhodl se ji pozvat na rande. Jenže v tu chvíli ji viděl, jak se s někým líbá. Od stážistky Heather se dozvěděl, že se ten cajzl jmenuje Korba Senzalíbač. Alex začal Korbu nenávidět a Jo se pro jistotu vyhýbat. Ta nejdřív nechápala, proč by se její kamarád choval tak divně, a pak na něj byla naštvaná.

Vztahy mezi nimi byly na bodě mrazu v podstatě až do konce deváté sezóny, kdy se Jo Alexovi objevila na prahu dveří s monoklem. Alex se Korbovi pár dní předtím prokecnul o Joině minulosti, o níž Korba neměl ani ponětí. To si vyložil jako hrozný akt nedůvěry z její strany, jako by mu lhala, a děsně se spolu pohádali. Začali se hádat už v nemocnici a pokračovali i doma. Tam se do sebe pustili i fyzicky, z čehož si Jo odnesla právě ten monokl a Korba hodně vážný otřes mozku.

To bylo tak: Když Alex Jo našel před domem, uložil ji do postele a šel si to s Korbou vyřídit. Našel ho ale v bezvědomí na podlaze. Odvezl ho proto do nemocnice a zavolal ihned Dereka. Ten si myslel, že to vážné krvácení do mozku Korbovi způsobil Alex, a on mu to nijak nevyvrátil. Protože Alex by vinu za Korbovu smrt vzal klidně na sebe (což by mu Jo nedovolila, jak později ubezpečovala Meredith, ale stejně). Korba sice přežil, ale chtěl hned volat policii a podat na ni žalobu za to, že ho napadla. Alex mu ale domluvil. Řekl mu, že je vina i na něm, protože udeřil ženu, a slíbil mu, že jestli tu žalobu podá, roznese o něm tuhle zprávu po celé nemocnici. Téhle i jakékoliv další, do které by se přesunul. Korba si žalobu rozmyslel a od té doby ho v nemocnici nebylo vidět.

Alex se s Jo ještě té noci (během doznívající superbouře) políbil. Začali spolu chodit a náramně si i díky své pohnuté minulosti rozuměli. Na pořádný problém narazili až s příjezdem Jamese Evanse, Alexova otce. Toho do nemocnice přivezli poté, co se v drogovém opojení vyboural. Alex ho sice více než 20 let neviděl, ale měl hned pocit, že ho zná. Tohle podezření mu potvrdila Jo, která mu za jeho zády provedla test paternity. Alex se na ni hrozně naštval, protože nevěděl, jak s tou informací naložit – s otcem si nic říct nechtěl, nejradši by ho neznal. To Jo, která sama nikdy rodinu v podstatě neměla, nechápala, takže do Alexe tak dlouho ryla, až ho donutila za ním zajet.

Tohle setkání ale nedopadlo tak, jak si Alex představoval. Zajel za ním do jednoho zablešeného baru kdesi uprostřed ničeho, kde James zrovna vystupoval s kapelou. Alex mu sice pořád neprozradil, že je jeho syn, ale dal se s ním do řeči a pak si i zabrnkali na kytaru. Z Jamese vypadlo, že si v životě nejvíc vyčítá to, že opustil svou rodinu, že zklamal svého syna, že pro něj nikdy nebyl dobrým tátou. Chvilka jak vystřižená pro uslzené usmrknutí do kapesníku. Jenže pak se ukázalo, že James mluvil o jiné rodině – rodině, kterou si založil poté, co opustil tu Alexovu. Z Jamese se jinými slovy vyklubal sériový opouštěč. A to Alex nepřenesl přes srdce, důrazně mu promluvil do duše, pak mu ještě důrazněji pošolichal kukuč pěstí a nasupeně odešel.

Ačkoliv měl důvod být na Jo naštvaný, když jeho setkání s otcem takhle krachlo, nijak zvlášť jí to nevyčítal, protože věděl, že to myslela dobře. Brzy po tomhle fiasku si například náramně užili Den díkůvzdání, když odmítli přijít na Meredithinu párty a místo toho si udělali vlastní pracovní/kuřecí/sexy plány.

James se ale do nemocnice brzy vrátil. Jak nad ním rozzuřený Alex v baru rozkročeně stál, James v něm okamžitě poznal svého syna, začal zpytovat svědomí a rozhodl se skončit s drogami. Ihned se u něj ale dostavily abstinenční příznaky a když už je nemohl vydržet, vzpomněl si na Joinu nabídku pomoci a šel ji o ni tedy požádat. Jo ho i přes vlastní počáteční váhání a Alexovy hlasité protesty přijala a začala ošetřovat.

Díky tomu, že k sobě měli tak blízko, se oba muži nevyhnutelně museli setkat. A pokaždé, když se tak stalo, nebylo to nic příjemného. James buď halucinoval a fyzicky při tom napadal Jo, čemuž musel Alex vlastnoručně zabraňovat, nebo spolu otec se synem vedli rozhovory jako třeba tento:

James: Naomi je nepříjemná, ale ne tak jako tvá matka. Nekoulí tak šíleně očima.

Alex: Dobrá, to by stačilo. V mámě nebyl problém.

James: Nechci tvou matku pomlouvat, ale ty nevíš, jak těžké je žít s takovým člověkem.

Alex: Kdo myslíš, že se o ni musel starat? Kdo před ní všechno tajil? Nechal ji hospitalizovat, aby si nemohla ublížit? Kdo myslíš, že se staral o tvé děti?

James: Snažil jsem se dělat, co jsem mohl.

Alex: Jestli jsi na víc neměl, měl ses na to radši vybodnout! Tvoje snaha je úplně k ničemu! Já byl táta! Byl jsem dítě, ale dělal jsem tátu! Byl jsi na nic! Byl jsi pryč! Jsi k ničemu!

Ačkoliv se James snažil ze všech sil Alexe přimět, aby mu dal další šanci, on mu to kvůli traumatům z dětství prostě nebaštil. Rozešli se sice v podstatě v dobrém, nicméně se k Jamesově zklamání opravdu rozešli:

James: Jen chci zpátky svou rodinu.

Alex: My nejsme rodina. Jasný? Dopadlo to se mnou dobře, protože jsi odešel. Aaron a Amber a máma… jsou v pořádku, protože jsi odešel. Kdybys zůstal, asi bych prodával pivo nebo tak něco. A nebo bych šel v tvých stopách a touhle dobou už bych se předávkoval. Ale opustil jsi nás, díky Bohu. Takže si to můžeš přestat vyčítat. Možná to ale můžeš zlepšit se svýma dětma na Floridě. Hodně štěstí. Sbohem, Jimmy.


Zatímco pak Alex s Jo byli na svatbě April a Matthewa, kterou tak náramně rozvrátil Jackson, jeho otec dostal zástavu srdce a začala se mu trhat aorta. Ačkoliv si Shane Ross myslel, že ho zvládne operovat sám, byl na takovou operaci krátký a zákrok po něm díky prozřetelnosti Leah Murphyové převzal Dr. Webber.Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby