Denny Duquette

Hrál ho:

Jeffrey Dean Morgan (*22. 4. 1966, Seattle, Washington, USA)

————————

Známý z:

Lovci duchů, Strážci, Město divů, Zažít Woodstock, P.S. Miluji tě, Kletba z temnot, Kurýr z podsvětí, Intimní past, Texaský kat, Jonah Hex, Parchanti, Smrt v Šanghaji, Přežij, Modrý maskot, O. C. JAG, Kriminálka: Las Vegas, Tráva, Santa má bráchu, Vdaná snoubenka, Red Dawn

————————

Bio:

Jeffrey, rodák ze samotného Seattlu, se k herectví dostal poměrně oklikou. Na střední (Rose Hill Junior High a Lake Washington High School) ani vysoké škole žádné dramatické kroužky nenavštěvoval, na konkurzy nikam nechodil. Hrál basketbal a ihned po škole se začal věnovat svým dvěma tehdejším vášním: malování a psaní. Na nějakou dobu pracoval jako profesionální výtvarník a kariéře herce vůbec nic nenasvědčovalo. Vše se ale změnilo v momentě, kdy kamarádovi jel pomoct přestěhovat se do Los Angeles.

Město na něj muselo zapůsobit a Jeffrey se rozhodl zkusit štěstí u filmu. To se mu podařilo a již v roce 1991 získal svou první roli v bijáku Uncaged. Následovalo pár dalších drobných rolí v seriálech Walker Texas Ranger, JAG nebo Cesta do neznáma. Hodně na sebe také upozornil seriálem z roku 1996, zvaným The Burning Zone, kde si zahrál v deseti z celkových 19 epizod. Jakmile měl Jeffrey trochu hereckých zkušeností, další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Zpočátku se objevoval hlavně v televizi – v Kriminálce: Las Vegas, Mém příteli Monkovi, O. C. nebo Star Treku: Enterprise. Z filmů, které natočil do roku 2005, můžeme jmenovat například Road Kill, Mrtví k snídani nebo Šestka – znamení zla (i když ty by možná bylo lepší nezmiňovat).

Proč zrovna do roku 2005? Protože v téhle seriálové sezóně (2005-2006) si Jeffrey udělal jméno. Podařil se mu poměrně nevídaný majstrštyk – dostal totiž role hned ve třech kultovních seriálech, tři významné, nezapomenutelné role. První byla v seriálu Tráva, kde ztvárnil otce hlavní rodiny (na place se tu zároveň seznámil se svou budoucí nastávající Mary-Louise Parkerovou). Druhá byla v seriálu Lovci duchů, kde si střihnul roli otce bratrů Winchesterových. Třetí pak byla role nám všem velmi dobře známá – Denny z Chirurgů. Těmito třemi postavami (a především pak Dennym) na sebe Jeffrey natolik upozornil, že musel další nabídky odhazovat lopatou. Zajímavé navíc je, že všechny tři postavy pojí jeden pochmurný detail – všichni tři pánové ve svých seriálech dříve či později zemřou.

V roce 2007 se měl Jeffrey objevit v dalším seriálu Shondy Rhimes, pojmenovaném Correspondents. Protože Shondě ale už odklepli Private Practice a na další projekt by neměla čas a sílu, byli Correspondents uloženi k ledu. To Jeffreymu ale vůbec nevadilo. Díky Chirurgům měl nabídek až až – objevil se například po boku Gerarda Butlera a Hilary Swankové ve filmu P.S. Miluji tě, spolu s Umou Thurman a Colinem Firthem si zahrál jednu z hlavních rolí ve Vdané snoubence a vidět byl i ve snímku Zažít Woodstock od Anga Leeho.

V roce 2009 pak zazářil ve své doposud asi největší roli – vystřihnul si postavu Komedianta v Snyderových Strážcích. Pravda, jeho postava i zde záhy umírá, ale její smrt jednak v podstatě rozhýbává celou ústřední zápletku a Jeffrey se navíc objevuje ve flashbacích i dál v průběhu celého filmu.

O dva roky později si opět zahrál s Hilary Swankovou – tentokrát v thrilleru Intimní past. O rok později jsme ho mohli vidět v horroru z produkce Sama Raimiho Kletba z temnot a v seriálu Město divů, který se v roce 2013 dostává do druhé sezóny.

Z osobního života můžeme zmínit Jeffreyho vztah s již zmiňovanou Mary-Louise Parkerovou. S tou se v roce 2008 po několikaleté známosti zasnoubil. Po pár měsících se ale vše odvolalo a pár se rozešel. Od roku 2009 Jeffrey žije na psí knížku s herečkou Hilarie Burtonovou, se kterou má dvě děti.

Jeffrey má kořeny v Itálii a možná právě odtud pochází jeho zvláštní schopnost zaujmout na první pohled. A možná i částečně z tohoto důvodu se před pár lety umístil na 7. příčce v soutěži magazínu TV Guide o 50 nejpřitažlivějších mužů v televizi. Ve volném čase se stále nejraději věnuje malování, psaní nebo čtení (tyhle záliby ho od mládí nepustily). Ze sportu miluje basketball (další celoživotní záliba), plavání a horolezectví.

————————

Vývoj postavy:

Denny nám byl představen ve druhé sezóně coby dlouholetý pacient Dr. Burka, trpící onemocněním srdce a čekající na transplantaci. V nemocnici trávil spoustu času, takže netrvalo dlouho a při jedné své návštěvě se zadíval do Izzie Stevensové, která jeho city i díky jeho šarmu a přátelské nátuře opětovala. Vycházel v podstatě s každým, koho potkal (ačkoliv třeba taková Cristina v jedné krizové situaci Izzie omlátila o hlavu, že se neměla co zamilovávat do svého pacienta), měl rád zvířata, vaření, cestování a hru Scrabble.

Problémy nastaly s blížícím se datem jeho slíbené a naplánované transplantace srdce. Ta na poslední chvíli nevyšla, což Dennyho dost zdrtilo. Než aby riskoval, že dostane zástavu a skončí nemohoucí na přístrojích, podepsal formulář, ve kterém lékařům zakázal ho v případě nouze resuscitovat.

Když se Dennyho stav začal horšit a ani jeho přenosné zařízení už mu nestačilo k vlastnímu pohybu po nemocnici, zůstal v podstatě odkázán na lůžko. Na pomoc mu v tu chvíli přispěchala Izzie – tou dobou jeho přítelkyně a již i skoro snoubenka (Denny se těsně před výrazným zhoršením svého zdravotního stavu stihl vyslovit, a ačkoliv Izzie byla dost zaskočená a nedala mu kloudnou odpověď, všem bylo jasné, že ho miluje, a že to nejspíše bude Ano).

Aby se Denny posunul v seznamu čekatelů na transplantaci na nejvyšší příčku a k novému srdci se tak dostal okamžitě bez čekání, přestřihla mu Izzie s pomocí Meredith, Cristiny a George drátek od jeho LVADu (asistenčního zařízení pro ovládání funkce levé komory). Denny dostal zástavu srdce a transplantace byla nutná. Nové srdce naštěstí skutečně dostal (a to i přesto, že Dr. Burke, který měl zákrok vykonat, sám ležel se střelným zraněním na stole pod kudlou) a samotnou operaci přežil.

Jakmile se Denny probral s novým srdcem z narkózy, bylo jasně vidět, o kolik je čilejší a živější, nakolik mu operace pomohla. Opět se Izzie vyslovil a ta byla opět příliš zaskočená, než aby mu pořádně odpověděla. Slíbila mu ale, že se za ním vrátí, jen co si oblékne šaty na ples, který Dr. Webber v nemocnici konal kvůli své nemocné neteři, a kterého se celý personál musel povinně zůčastnit.

Izzie s Dennym již zaživa nikdy nepromluvila. Na stezích cév po přišití srdce se mu vytvořila sraženina, která se krevním řečištěm dostala do tenkých kapilár v mozku, ty ucpala a Denny tak dostal mrtvici, na jejíž následky zemřel.

Po jeho smrti do nemocnice přijel Dennyho otec. Se svými rodiči se Denny vůbec nevídal a nemluvili spolu, jakmile ale Izzie požádal o ruku, zavolal tátovi a řekl mu, že by jim ji rád představil. Po svém příjezdu si Dennyho otec Izzie vyzpovídal – ptal se jí hlavně, jak jeho syn zemřel, a jak je možné, že požádal o ruku zrovna takovou ženu, jako je ona – a když se ujistil, že to s Dennym Izzie myslela vážně (že to s ní myslel vážně sám Denny věděl z jeho posledního telefonátu, ve kterém rodičům řekl, že je do ní zamilovaný), předal jí šek na 8,7 miliónu dolarů, které jí Denny odkázal. Za tyhle peníze se Izzie podařilo otevřít Památeční kliniku Dennyho Duquetta.

Dennyho účinkování v Chirurzích jeho smrtí ale neskončilo. Objevil se ještě ve třetí sérii, kdy se v doprovodu dalších zemřelých postav shledal po jejím utonutí s Meredith v prostoru mezi životem a smrtí. Byl tu k ní velmi milý a svěřil se jí, že tu a tam cítí Izziinu přítomnost, když se náhodou ocitnou ve stejnou chvíli na stejném místě. Tahle zmínka vedla k jedné z nejkrásnějších a nejpoetičtějších scén v celé historii Chirurgů.

http://youtu.be/OiiB0Zv18PQ

Podruhé jsme měli možnost se s Dennym po jeho smrti vídat v sérii páté. Denny se tu zničehonic začal zjevovat Izzie, která si nejdříve myslela, že si z ní jen dělá podvědomí blázny, že je to jen příznak toho, že se přes jeho smrt ještě nedokázala přenést. Ačkoliv si ale Dennyho přítomnost zpočátku vykládala špatně a byla na sebe za ni naštvaná, po čase si na něj zvykla a byla vlastně i ráda, že s ním může strávit o trochu více času (v jedné z těch, řekněme, nejzvláštnějších scén se se svou dennyovskou halucinací Izzie dokonce pomilovala).

O to více bylo pro všechny šokující následné zjištění, že se jí Denny, kterého si ze všech lidí asi nejvíce spojovala s umíráním, začal zjevovat, aby ji varoval, že sama stojí na prahu smrti. Jakmile Izzie zjistila, že se k ní Denny nevrátil jako milenec, ale spíše jako anděl smrti, zašla si na vyšetření a zjistila, že trpí rakovinou, a že přítomnost Dennyho způsobily nádory, které jí narostly v mozku. Jakmile Izzie započala léčbu, Denny se opět vytratil. Od té doby jsme ho již neviděli.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby