Erica Hahn

Hrála ji:

Brooke Smith (*22. 5. 1967, New York City, New York, USA)

————————

Známá z:

Mlčení jehňátek, Ray Donovan, Drzá Jordan, Odpočívej v pokoji, Tráva, Melinda a Melinda, Česká spojka, American Horror Story: Asylum, Náhodné setkání, Muž, který nebyl, Jmenovec, Heist, Dirty Sexy Money, Zná ji jako svý boty, Andělé s ocelovým hlasem, A Little Help, Fair Game, Modernisté, Big Apple, Eventual Wife, The Hunger, Kansas City, Můj nejmilejší bar, Dobrodružství létající okurky, Zločin v ulicích, The Broken Giant, Last Summer in the Hamptons, Zákon a pořádek, Pan Báječný, Zločin v ulicích, Právo a pořádek, Zítra na shledanou

————————

Bio:

Brooke se narodila ve Velkém jablku do rodiny nakladatele Genea Smithe a publicistky Lois Smithové. Její matka díky svému povolání spolupracovala například s Robertem Redfordem a dalšími známými a neznámými herci a režiséry, takže díky ní měla Brooke v případě, že by se jí chtělo, do Hollywoodu vrátka pootevřená.

A ono se jí opravdu chtělo. Po dostudování Tappan Zee High School nastoupila do Americké akademie divadelních umění. Odstěhovala se z domu a sehnala si byt – jejím spolubydlícím byla budoucí hudební hvězda Jeff Buckley. Na Akademii se jí ale příliš nedařilo (dokončila první ročník, do druhého už ale nepostoupila). Přesto se něco málo naučila a díky známostem a vlastním hereckým kvalitám neměla problém si sehnat práci.

Už v roce 1988 se jí podařilo obstarat si roli ve filmu Modernisté a jedné epizodě seriálu The Equalizer. Zbytek osmdesátých let pak strávila nejspíš na hardcore punkové scéně New Yorku. Ano, Dr. Hahnová byla v osmdesátkách hardcore punkerka!

Počátkem devadesátých let nejen trochu zkrotla, podařilo se jí vyhrát konkurz do (kromě Chirurgů) zatím asi nejvýraznější a nejpamětihodnější role její kariéry – v roce 1991 se dostala do Mlčení jehňátek. Pokud byste teď tápali, koho že tam hrála, tak vám bez prodlení řeknu, že tu unesenou chuděru ve studni, ze které si chtěl Buffalo Bill ušít noční košili.

Aby její postava vypadala tak, jak ji Thomas Harris popisuje v knižní předloze, přibrala Brooke téměř 15 kilo. V jednom rozhovoru se Brook trochu rozpovídala o natáčení oněch nervy drásajících scén („It puts the lotion in the basket,“ vzpomínáte?): „Před natáčením mě trápily noční můry [hehe, můry, pozn. moje], ale jakmile jsme začali točit, nastala naprostá katarze. Všechnu úzkost jsem ze sebe vykřičela, přišlo mi to jako taková primitivní pudová terapie.“

Svůj úspěch ale nedokázala tak úplně využít. V dalších rolích se objevila až po dvou letech – bylo to sice hned ve třech filmech (Pan Báječný, The Night We Never Met a Dobrodružství létající okurky), o žádná veledíla ale bohužel nešlo. Devadesátá léta Brooke nicméně prožila mnohem spokojeněji než takový Patrick Dempsey. Zahrála si v seriálech Zločin v ulicích a The Hunger a diváci ji mohli vidět i ve spoustě filmů různé kvality, například Last Summer in the Hamptons, Můj nejmilejší bar, Remembering Sex nebo Náhodné setkání.

V roce 1999 se Brooke navíc provdala, a to za ruského kameramana Steva Lubenskyho. V roce 2003 se jim narodila dcera Fanny Grace. Ohledně jejího narození taková drobnost: Brooke trval porod 78 hodin a ona to až do samotného konce na vlastní žádost vydržela bez epidurálu. V roce 2008 pak s manželem adoptovali původem etiopskou holčičku jménem Lucy Dinknesh. Celá rodina v současnosti sídlí střídavě na Upper West Side v New Yorku a v Beachwoon Canyonu v L. A.

Vraťme se ale zpět k Brookině kariéře. Nové milénium jí přineslo mnohé zajímavé nabídky. Hned v roce 2001 si zahrála v několika epizodách seriálu Big Apple, o tři roky později jste se mohli kochat jejím hereckým výkonem v Odpočívej v pokoji (zahrála si tu jednu z učitelek umění Claire Fisherové), v roce 2006 se objevila ve třech dílech pořadu Heist a rok nato získala roli v několikadílných obloucích v Drzé Jordan (tady hrála Dr. Kate Switzerovou) a Trávě (tady zase bývalou manželku zesnulého muže Nancy Botwinové.

A nesmíme opomenout ani její filmovou kariéru – Brooke se počátkem tisíciletí poměrně dařilo i tady. Zahrála si v Muži, který nebyl, České spojce (ta kravina s Vašutem), Melindě a Melindě, Jmenovci, ale především v Andělích s ocelovými hlasy. Právě v posledním jmenovaném projektu stanice HBO se setkala s Patrickem Dempseym, se kterým si později zahrála i v Chirurzích.

A když už jsme u Chirurgů, Brooke si v tomto seriálu odbyla vlastně takové dvě premiéry. Úplně poprvé nám byla její postava představena na konci druhé série, když se přetahovala s Prestonem o Dennyho srdce. Pak jsme ji ale více než rok neviděli a znovu se vynořila až po Prestonově odchodu z nemocnice coby jeho náhrada. To bylo na počátku série čtvrté a Brooke byla světu ohlášena ne jako krátkodobá posila chirurgického týmu, ale rovnou jako nový plnohodnotný člen hereckého ansámblu. Kvůli tomuto závazku musela Brook vycouvat ze seriálu Dirty Sexy Money, pro nějž těsně předtím natočila pilotní díl a měla v něm účinkovat taktéž jako hlavní postava. Tvůrci onoho pořadu ji nakonec nahradili Sheryl Leeovou.

Práce na Chirurzích Brooke samozřejmě nesmírně bavila. Kvůli popularitě seriálu ale také musela úplně poprvé řešit svůj náhlý status celebrity a s ním spojenou ztrátu soukromí. V jednom rozhovoru Brooke přiznala následující: „Trochu se obávám ztráty anonymity. Neustále kupříkladu vyzvídám od Chyler Leigh, jak to dělá, když si chce jít v klidu nakoupit do sámošky.“

Vzhledem k tomu, že byla najata jako jedna z hlavních postav, Brooke rozhodně nečekala, že by Chirurgy musela nějak brzy opouštět. Ale přesně to se stalo. Hned v první polovině páté sezóny se s její postavou museli diváci rozloučit. Samotná Brooke z toho byla dost v šoku a novinářům se svěřila s pocitem, že se její postavy podle ní producenti určitě zbavili proto, že se jim nezamlouvalo mít v seriálu lesbičku. Sama Shonda na to ale okamžitě zareagovala prohlášením, že pro její odepsání měli scenáristé a producenti jiný důvod: Prý by podle nich ono kouzlo a chemie, které mezi sebou Callie a Erica v průběhu čtvrté a začátkem páté série měly, příliš dlouho nevydrželo, takže se jí zbavili dříve, než mezi nimi to kouzlo vyprchalo úplně.

Ať to bylo jakkoliv, Brooke šla z kola ven. Díky popularitě Chirurgů a svému hereckému umu se ale rozhodně neztratila. Jen v roce 2010 si zahrála ve filmech A Little Help, Fair Game a The Aspern Papers a jednom díle Zločinných úmyslů. Následně jste ji pak mohli v roce 2012 vidět ve třech dílech Zákona a pořádku a jednom dílu druhé kapitoly American Horror Story s podtitulem Asylum. Zde si střihla drobnou, ale o to výživnější roli psychiatričky, zodpovědné za duševní vyrovnanost postavy, ztvárněné Dylanem McDermotem. Ehm, schválně se na tu druhou sezónu podívejte, ať víte, jestli se jí to podařilo. V roce 2013 si pak Brooke zahrála v seriálu Ray Donovan a filmu Prodloužený víkend.

Kromě hraní se Brooke ještě snaží být tu a tam politicky aktivní. V roce 2008 na sebe upozornila účastí na denverském shromáždění Open the Debates. Vystoupila tu jako mluvčí na podporu Nezávislého kandidáta Ralpha Nadera a brojila proti vyloučení kandidátů oné třetí strany (v Americe máte jen Demokraty a Republikány, všechny snahy o zavedení třetí strany, strany Nezávislých, byly doposud plané) z celonárodně vysílaných prezidentských debat.

————————

Vývoj postavy:

„Nejde mi se s lidmi snadno spřátelit. Jsem často mrzutá, nedokážu se bavit o hloupostech a všeobecně nemám ráda lidi, které neznám.“

——————-


Ze svého útlého dětství se nám Erica svěřila s jednou pamětihodnou vzpomínkou: Když byla hodně malá, trpěla častými bolestmi hlavy. Rodiče ji proto vzali do nemocnice, kde jí lékaři vysvětlili, že potřebuje brýle. Jedny jí rovnou dali a poslali ji domů. Na cestě zpátky ale Erica v autě při pohledu ven překvapením vykřikla: Najednou totiž zjistila, že ty zelené šmouhy, co celý život viděla, jsou vlastně listy, a uvědomila si, že ani nevěděla, jak moc jí scházely.

My se však s Ericou poprvé nesetkali v době jejího dětství, ale na konci druhé série (ano, už tehdy), kdy se s Prestonem Burkem přetahovala o dárcovské srdce. V té době pracovala jako vedoucí kardia u Presbyteriánů v Seattlu (a nosila ke své zdánlivé povaze odpovídající rudý úbor). S Prestonem se znala už ze školy a dalo by se říci, že tahle dvojice byla dlouholetými rivaly. Chodili spolu do Johns Hopkins Medical Center a Erica zde promovala jako druhá nejlepší z ročníku – Preston byl první. Erica Prestonovi zároveň záviděla, obdivovala ho a nenáviděla.

Důvodů k nevraživosti získala na konci druhé série ještě pár. Zatímco si totiž myslela, že srdce získá ona (její pacient byl výše v seznamu čekatelů, takže ho dostat měl), netušila, že Preston chce srdce voperovat Dennymu. A že Denny se krátce předtím zasnoubil s Izzie, která by pro něj i vraždila. Nebo mu přestřihla kabel od LVADu, tím mu zhoršila zdravotní stav, čímž by Denny poskočil v seznamu čekatelů na první příčku a Erica by tak utřela. No, přesně tohle se ale stalo. A jako by toho nebylo málo, když už si Preston srdce vítězoslavně nesl do nemocnice, schytal kulku do ramene, takže tu transplantaci musela nakonec provést ona sama. Protože ale byla profesionálka, tak na Dennym odvedla bezvadnou práci. Pozdější komplikace prostě nikdo nemohl čekat.

Erica se vrátila zpět k Presbyteriánům a na čas se po ní slehla zem. Do Seattle Grace se vrátila zase až v dílech 3×09 a 3×10. George se tehdy dozvěděl, že Burke má od svého postřelení v ruce třas a že mu tenhle defekt Cristina pomáhá na sále maskovat. Protože jeho otce zrovna přijali do nemocnice s nádorem jícnu a potřebou nahradit mu srdeční chlopeň, rozhodně neměl v plánu nechat zákrok vykonat touhle podařenou dvojkou – a tak zavolal druhému nejlepšímu kardiochirurgovi ve Státech. Hahnové představa, že přijede operovat svému rivalovi pod nos, přišla zajímavá a lákavá a tak souhlasila. Zákrok provedla, úspěšně. Georgův otec zemřel až při své pozdější operaci, při níž se mu Šéf Webber a Dr. Baileyová snažili odstranit nádor na jícnu.

Natrvalo se Erica v nemocnici uhnízdila až ve čtvrté sérii. Přijela tehdy na pozvání Dr. Webbera, který ji požádal, aby vykonala jednu transplantaci, a pak přesvědčil, aby neodcházela. Erica do Seattle Grace nastoupila coby nová vedoucí kardiochirurgie, tedy do pozice uvolněné Burkem, který pláchnul, aby Cristině dopřál trochu prostoru. Ihned dostala příhodnou přezdívku Nový Burke. Jakmile do nemocnice nastoupila, okamžitě začala mučit Cristinu tím, že ji odmítala připouštět ke svým zákrokům, nedovolovala jí, aby jí lezla do zadku, a neustále ji peskovala za její nadšení pro práci. Ačkoliv bylo jasné, že je Cristina zručným chirurgem, vpálila jí Erica do tváře, že kdyby byla na sále fakt taková třída, tak by své nadřízené nemusela okouzlovat v posteli (čímž narážela na Cristininu neblahou tendenci začínat si románky se svými vedoucími). Ty dvě si prostě nepadly do oka.

Později se svěřila Addison, že to nedělá proto, že by Cristinu nenáviděla, ale proto, že jí připomíná ji samou, když byla ještě rezident (to je od ni milé, co?). Jejího chování si ale všiml Šéf Webber a Erice důrazně domluvil, že jestliže v jeho fakultní, výukové nemocnici chce zůstat, měla by sakra rychle své rezidenty začít učit, ne je psychicky deptat. Erica si jeho slova vzala k srdci a začala svůj vztah ke Cristině pomalu přehodnocovat.

Příliš si nepadla do oka ani s Baileyovou. Jednak odmítla operovat jejího syna, pokud by jí Miranda nevypadla ze sálu, a jednak se s ní jednou chytla při operaci – zatímco ona sama už chtěla nad pacientkou sprásknout ruce, Miranda o její život chtěla dál bojovat. Erica ovšem nikdy neměla vyznít nekompetentně. Jistě, je tvrdohlavá, ale dobro pacienta je pro ni vždy na prvním místě. Proto také Mirandu vyrazila ze sálu, když jí operovala syna – věděla, že by se matka neudržela, ve snaze své dítě zachránit by přestala myslet racionálně a ještě by mu mohla ublížit.

Zkraje svého působení v nemocnici se ještě trochu chytla se Šéfem. Doslechla se totiž, že Šéf plánuje sezvat pány doktory na chlapskou jízdu, a pořádně mu za to vyčinila. Přišlo jí totiž, že je to vůči doktorkám dost nefér, takhle je vyčleňovat. Řekla mu také, že jí celý tenhle koncept večera jen pro pány připomíná doby (ne tak dávné) rasové diskriminace. Erica k pánům na jejich večírek vtrhla a všechny porazila ve hře Monopoly.

Ačkoliv je tedy zřetelné, že si kamarády nedělala zrovna rychle, přeci jen se s pár lidmi spřátelila. Například s Callie, s Addison a časem i s Markem. A když už jsme u Marka, ten ji od počátku bral jako čerstvé maso. Erica ale jeho nájezdy jeden po druhém odrážela. Nakonec mu řekla, že jí sice přijde pohledný (což ho jistě zahřálo u srdíčka), ale že nechce patlat svůj osobní život s tím profesním.

A co se Callie týče, naše milá ortopedka se s Ericou zprvu kamarádila, ale když jednou nabyla pocitu, že po ní Erica tak trochu vyjela, hned se stáhla. Erica se jí za tuhle představu, že by se jí snad líbila, později vysmála a obě se zase sblížily. Podle ostatních možná až moc – Addison si všimla, že si jsou možná bližší než jen kamarádky, a Mark jim dokonce nabídnul své služby ve švédské trojce. A pak Erica Callie políbila. Pravda, udělala to před Sloanem a v podstatě jen proto, aby mu dokázala, že by s nimi chlapec trojku prostě nezvládnul, ale stejně – Callie v té chvíli došla slova a začala přehodnocovat. Ve finále čtvrté řady Callie Ericu políbila podruhé, tentokrát bez legrace, a Erica se ani trochu nebránila.

Stejně jako pro Callie i pro Ericu byl vztah se ženou novinka. Při nástupu do Seattle Grace ostatně odpálkovala Cristinu slovy, „Chodím s muži,“ čímž jí chtěla naznačit, že se ani nemusí pokoušet dál posouvat svou kariéru přes postel. Bylo jim spolu ale dobře, tak to prostě zkusily. Každá k jejich vztahu ale přistoupila jinak. Zatímco Erica se sžila se svou nově objevenou sexualitou vcelku rychle, Callie pořád přemítala, co to pro ni znamená, jak dál a tak vůbec. Rozhodla se proto ověřit si, že opravdu udělala krok správným směrem. A nepřišla na lepší způsob, jak to udělat, než skočit do postele s Markem. Dvakrát. V jednom dni. A co zjistila? Že ji muži přitahují stejně jako ženy. Ačkoliv by její bisexualita neměla být problémem, Ericu tohle zjištění dost ranilo. Chtěla totiž od Callie jasnou, černobílou odpověď, a namísto ní se dočkala odstínů šedi.

Zlom. Pokud jste si mysleli, že jsem zapomněl na Eričin vztah s Izzie, tak se neděste – nezapomněl. Jen na něj uzrál čas teprve teď. Erica si po nástupu do nemocnice Izzie hodně oblíbila, ale netrvalo dlouho a naše vedoucí kardia se dozvěděla, že právě Izzie kdysi stála za tím ukradeným srdcem. Jak už bylo zmíněno, Erica péči o své pacienty brala velmi vážně (a na srdce, které nakonec skončilo v Dennyho hrudi, u ní v nemocnici čekal otec od rodiny, kterému Izzie v podstatě sebrala šanci na život) a tuhle krádež orgánu proto brala nejen jako profesní, ale především osobní útok. V Seattle Grace ale nenalezla příliš pochopení pro svůj hněv. Nejen to, dozvěděla se, že Izzie za tohle hrubé porušení předpisů a lékařské etiky nebyla ani nijak potrestána.

Ani Šéf ani Callie jí nedali za pravdu a to byly poslední hřebíčky do rakvičky jejího působení v nemocnici. Seattle Grace začala vnímat jako nepřátelské prostředí, vztah s Callie se ocitl v šedošedé slepé uličce a Erica tak nabyla přesvědčení, že už ji tam nic nedrží. V sedmé epizodě páté série se proto s Callie rozešla, rozloučila a ze Seattlu nadobro odešla.Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby