Jane Doe/Ava/Rebecca Popeová

Hrála ji:

Elizabeth Reaser (*15. 6. 1975, Bloomfield, Michigan, USA)

————————

Známá z:

Sága Stmívání, Dobrá manželka, Saved, Purpurové květy, Líbezná země, Základ rodiny, Taxík, Svatý boj, Umění zapadnout, Znovu a jinak, Svobodná umění, Puccini pro začátečnice, Seznam ex, Proti proudu, Policejní vyjednavači, Hranice života, Emmettův cíl, Mind the Gap, The Jury, Rodina Sopránů, Třináct rozhovorů o tomtéž

————————

Bio:

Elizabeth se narodila v michiganském Bloomfieldu Karen Davidsonové a Johnu Reaserovi. Je prostřední ze tří sester. Když byla ještě malá, rodiče se jim rozvedli a matka si brzy našla nového manžela, miliardáře Williama Davidsona, majitele detroitského sportovního klubu Detroit Pistons, kvůli kterému dokonce konvertovala k židovství.

Liz se tak díky neomezenému přístupu k financím dostalo toho nejlepšího vzdělání. Chodila na Academy of the Sacred Heart a později nastoupila na Oakland University. Tam ale vydržela jen jeden rok a rychle přeběhla do divadelní větve prestižní Julliard School. Ostatně, Elizabeth chtěla být herečkou už od svých dětských let. Zde studovala mezi lety 1995-1999 a odnesla si odsud bakalářský titul.

Na televizních obrazovkách se sice objevila už v roce 1998 v jedné epizodě ptákoviny Sports Theater with Shaquille O’Neal, ale pořádně hrát začala až poté, co si dodělala školu. Už v roce 1999 si zahrála na divadelních prknech ve hře Sweet Bird of Youth, rok nato ve hře The Hologram Theory a jedné epizodě Rodiny Sopránů. A divadlo s televizí a filmem míchala nadála (a míchá v podstatě dodnes). Co se divadla týče, právě tady si Elizabeth ozkoušela i jaké to je, když o herecké snažení lidé nemají zájem – jedno představení například s kolegy hrála pro celé dva lidi v sále. Takovými zkušenostmi se ale, hádám, člověk jen zocelí.

V roce 2001 hrála opět ve dvou divadelních hrách – Blackbird a Closer – a ve filmech Svatý boj a Třináct rozhovorů o tomtéž. Další roky pak přinesly další role v dalších hrách (Stone Cold Dead Serious, Shakespearově Zimní pohádce – anglofilové, tady hrála Perditu – či Top Girls), seriálech (například v Zákonu a pořádku, The Jury či Hack) a filmech (Emmettově cílu, Mind the Gap nebo Základu rodiny). Díky její rostoucí popularitě ji v roce 2004 časopis Interview vyhlásil jednou ze čtrnácti vycházejících ženských hvězd Hollywoodu.

V roce 2005 na sebe ale hodně upozornila svou rolí ve filmu Líbezná země, za níž byla na Newport Beach Film Festivalu nominovaná na Jury Award. O rok později (když v rámci úspornosti přeskočíme několik ryze nezajímavých projektů) získala roli v několika dílech seriálu Saved. V tomhle pořadu z nemocničního prostředí hrála lékařku a v rámci přípravy strávila několik týdnů v nemocnici pozorováním práce skutečných doktorů.

A v roce 2007 se poprvé objevila v Chirurzích. Tady ji Shonda nechala hrát celkem v osmnácti epizodách, rozhozených po druhé polovině třetí a celé čtvrté sezóně. Role Rebeccy jí přinesla chválu kritiky a krom toho i nominaci na cenu Emmy v kategorii pro nejlepší ženský herecký výkon v hostující roli.

Snad i díky úspěchu Chirurgů pak Elizabeth dostala roli matky upírského klanu ve Stmívání, které se do kin protřpytilo v roce 2008. Díky téhle sérii anemických filmů ji asi bude znát většina lidí. A je to docela škoda, protože kromě ní natočila spoustu dalších, mnohem zajímavějších a kvalitativně lepších věcí. Například mezi lety 2010 a 2012 se objevovala v Dobré manželce, v roce 2011 jste ji mohli vidět v komedii se Charlize Theron Znovu a jinak a v roce 2013 hrála v televizní minisérii Bonnie a Clyde. Krom toho nepřestává hrát. V roce 2012 například zazářila v hlavní roli v naprosto úžasné divadelní hře od Pauly Vogel Jak jsem se učila řídit.

Osobní život si Elizabeth drží úzkostlivě pod pokličkou. Obzvlášť v době největšího šílenství kolem Stmívání to asi bylo potřeba – paparazziům není radno zavdávat jakékoliv záminky k tomu, aby člověka pronásledovali na každém kroku. Všeobecně se tak jen ví, že je Elizabeth zapřísáhlá veganka a dlouhá léta spolupracuje s organizací PETA.

————————

Vývoj postavy:

Rebecca nám byla poprvé představena ve třetí sezóně jako těhotná, v obličeji oteklá Jane Doe, osoba neznámá, oběť trajektového neštěstí. V troskách ji jako první objevil Alex Karev, který při prvním ohledání zjistil, že utržila nejen dost ošklivé poranění obličeje, ale také spoustu dalších, a nechal ji proto ihned převézt do nemocnice. Tady ji lékaři provedli horu vyšetření, aby zjistili stav jí samotné i jejího dítěte a Mark Sloan jí nabídl několik možností, jak postupovat při rekonstrukci jejího obličeje. Jane Doe ale nevěděla, pro jaký z nabízených obličejů se má rozhodnout. Po nehodě trpěla amnézií, nic si o sobě nepamatovala (ani to, jak před ní vypadala) a všechno pro ni bylo strašně matoucí.

V téhle situaci jí vypomohl její zachránce Alex, který každému z Markových návrhů připsal jméno a připojil vlastní životní příběh. Jane Doe se nakonec rozhodla podstoupit tu rekonstrukci obličeje která z ní měla udělat Avu z Markova obrázku. Nově pojmenovaná Ava si díky jeho pomoci a starosti s Alexem vytvořila velmi silné přátelské pouto. Alex jí pak při nastalých komplikacích pomohl císařským řezem odrodit zdravou holčičku.

Derek Shepherd Avě následně prováděl operaci mozku, během níž mu šlo o to, zastavit jí tam vzniklé drobné krvácení. Během operace zjistil, že Ava mluví čtyřmi jazyky (kromě angličtiny ještě německy, španělsky a francouzsky). Po zákroku Alexovi sdělil, že existuje naděje, že by se Ava mohla časem rozvzpomenout na svou minulost. To se také stalo, ale… Ava se po probrání z narkózy rozvzpomněla, že před nehodou žila v dost nešťastném manželství, takže než aby se do něj vrátila, dál předstírala, že si nic nepamatuje.

Alex ale brzy poznal, že si pamatuje více, než přiznává, a snažil se ji přesvědčit, aby úřadům sdělila, co všechno o sobě ví. Ava dlouho zapírala a vzpouzela se, nakonec mu ale přiznala, že se ve skutečnosti jmenuje Rebecca Pope a že má manžela. Díky tomuhle přiznání se se svým mužem také brzy setkala a odjela s ním domů. Bránila se tomu ale zuby nehty – stačila se totiž do Alexe zamilovat, takže na něj vytáhla podobnou fintu, jakou mnohem později použila April na Jacksona: „Nikam nepůjdu, pokud mi k tomu dáš důvod.“ Alex jí žádný nedal, protože se nechtěl stavět mezi manžele, nota bene s malou dcerou, takže Rebecca musela smutně odjet se svým chotěm.

Do nemocnice se ale brzy vrátila. Byl zrovna Halloween a Rebecca se Alexovi přiznala, že se ze všeho nejvíc chtěla převléknout za své alter ego, které bylo Alexovi nejblíž – za Avu. Toho dne se spolu poprvé na příslužebně pomilovali. Rebecca sice Alexovi vynadala, že nepřišel on za ní, ale že musela přijet ona za ním, ale také mu přiznala, že svého manžela vůbec nemiluje. I tak se k němu ale na krátko zase vrátila.

O pár týdnů později byla opět v nemocnici a chtěla se s Alexem vidět. Ten měl ale zrovna spoustu práce, takže jí schůzku odřeknul. Rebecca naléhala, aby ji vzal s sebou a ukázal jí, jak mu jde dílo hezky od ruky. Alex ji navléknul do bílého pláště, řekl jí, ať se vydává za studentku medicíny, a propašoval ji na galérku… kde ji okamžitě poznala Lexie, Izzie a Mark a byl z toho průser. Alex dostal na dva týdny zákaz vstupu na sál, na Rebeccu se naštval a poslal ji do háje. Řekl jí, ať se vrátí ke svému vlastnímu životu a nechá ho žít ten svůj. Po téhle plamenné řeči se ovšem začali líbat a opět se spolu vyspali.

Za pár týdnů byla Rebecca zpátky, tentokrát s novinou o tom, že je těhotná. Alex byl zpočátku dopálený, ale časem tuhle zprávu přijal s nadšením a začal si malovat krásnou budoucnost. Izzie pak ale spolu s Markem zjistila, že si Rebecca nejen vymýšlí a těhotná vůbec není, ale že jako by zapomněla, že už jedno dítě má (Rebecca se chovala, jako by o žádném dítěti vůbec nevěděla, a do nemocnice v první řadě přišla kvůli tomu, že si chtěla nechat zvětšit poprsí, protože měla pocit, že je neúměrné jejímu novému obličeji).

Když to řekla Alexovi a ten s tím zašel za Rebeccou samotnou, dost ho překvapilo, že ho vůbec neposlouchala a místo toho trvala na tom, že o dítě přišla. Alex očividně nedbal všeho, co se naučil na medině, usmyslel si, že se o Rebeccu zvládne postarat sám, vzal ji s sebou domů a Izziiných obav z toho, že s Rebeccou něco není v pořádku, vůbec nedbal.

Ve finále čtvrté řady Rebecca trpěla silnými depresemi, pramenícími z toho, že potratila (že přišla o to dítě, které vlastně vůbec nečekala). Alex si sice dál stál za svým tvrzením, že se o ni dokáže postarat, a to vlastně i poté, co si Rebecca ve vedlejší místnosti kuchyňským nožem zkusila podřezat žíly. Přivezl ji tehdy na pohotovost, ale cítil se děsně dotčeně, když Izzie Rebeccu chtěla převézt na evaulaci na psychiatrii.

Izzie se ale tentokrát už nenechala odradit. Dupla si a nechala ji tam odvézt. Alex mezitím zavolal Rebeccinému manželovi, od kterého se dozvěděl, že se od ní i s dcerou před celými dvěma měsíci odstěhoval. Rebecce lékaři na psychiatrii nakonec odhalili poruchu osobnosti. Alex jí šel říct, že si ji tam nechají na hodně dlouho a po čase ji i převezou do jiného zařízení. Rebecca to vzala, řekla mu ale, že je jí líto, že jim to nevyšlo. Snažila se totiž kvůli němu být lepším člověkem.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby