12. řada

Rozumy pro tuto řadu pro vás podle překladu KevSpy, Lucifrid a Iqtiqueho zpracovává Misshu

————————————————————————

12×01 Sledgehammer

Začátek epizody:

MeredithMožná si říkáte, že tohle jste už zažili. Tohle už znám. Nic nového pod sluncem. Asi si říkáte, co tady děláme. Ale slibuju vám, že brzy zjistíte, že všechno je jinak.

Konec epizody:

Meredith: Zastavte se a podívejte se zblízka na to tělo před vámi. Není ničím výjimečné. Je to jen tělo. Tak proč tady jste? Co je tak odlišné? Co se změnilo? Odpověď je… vy. To vy jste se změnili. Zapomeňte na všechno, co víte o anatomii… A podívejte se na tu mrtvolu, jako byste lidské tělo nikdy dříve neviděli. Teď si vezměte své skalpely. Umístěte je pod mečovitý výběžek. Zatlačte na skalpel. Zapomeňte na lítost a začněte.

12×02 Walking Tall

Začátek epizody:

Meredith: (Tělo má zhruba 11 orgánových soustav, které v každou chvíli zajišťují různé funkce. Pokud máme fungovat, tedy žít, potřebují jednoho mluvčího, vůdce. A tuto úlohu v mozku zastává hypofýza.) Předem pozná, kdy tělu něco schází. Pracuje nepřetržitě. (Hypofýza komunikuje s ostatními žlázami a říká jim, kdy mají uvolňovat hormony, abychom mohli fungovat.) Díky tomu vše šlape hladce, jako na drátkách. Přiznejme si to. Zastává vůbec tu nejtěžší práci.

Konec epizody:

Meredith: Bez silného vůdce se celé soukolí zasekne. Ale je to prosté… Když funguje mozek, tělo ho poslouchá. Mozek drží všechno pohromadě. Jako šéf.

12×03 I Choose You

Začátek epizody:

Meredith: Tělo nabízí celou škálu možností. Kdykoli ho otevřeme, stojíme před řadou rozhodnutí. Některé jsou vám jak šité na míru. Ale většinou je chirurgie skok do neznáma.

Konec epizody:

Meredith: Když čelíte těžkým rozhodnutím, dolehne to na vás. S čím dokážete žít? Co dokážete nechat za sebou? Dobře nebo špatně. Musíte se rozhodnout… Za co jste ochotni se bít. Rozhodnutí je na vás.

12×04 Old Time Rock and Roll

Začátek epizody:

MeredithAsi vás to překvapí, ale chirurg se v hodinách anatomie může cítit nesvůj. Jsme zvyklí dávat tělo dohromady. Máme radši tkáň teplou, živou. Jakmile se chirurg dívá na mrtvou tkáň… je obvykle něco velice špatně.

Konec epizody:

MeredithNěkterým věcem se v životě zkrátka vyhnout nemůžete. A nezáleží na tom, jak nepříjemné jsou. Když uděláme něco, co je nám nepříjemné, můžeme být odměněni. I když se nám jen z pomyšlení na to chce zvracet. I když se nám chce s křikem utéct co nejdál. Proto lidé tak rádi říkají, že co tě nezabije, to tě posílí. Ale občas… Ti lidé nemají páru, o čem to mluví.

12×05 Guess Who’s Coming to Dinner

Epizoda rozumy nemá

12×06 The Me Nobody Knows

Začátek epizody:

MeredithPodle rodiny tenhle muž nebyl kuřák. Ve skutečnosti kouřil 20 let doma v garáži dvě krabičky denně, když šla žena a děti spát. Někdy kvůli pacientově hanbě nevidí očividné. Chtějí to před námi skrýt. Ale před chirurgy to neutají, protože tělo nelže. Kdo chce pravdu vidět, má ji přímo před očima. A není k tomu potřeba žádných slov.

Konec epizody:

MeredithŘíká se, že lidské chování ovlivňuje hanba. Vše je o tom, kým si myslíme, že jsme. Nakonec to zkrátka nemůžete skrýt a vaše tělo nelže. Pravda je odhalena před celým světem. Hanba nás může dusit a nakonec zabít. Rozkládá nás zevnitř… Pokud jí to umožníme. Nedovolte, aby se vám to stalo.

12×07 Something Against You

Začátek epizody:

MeredithKaždý chirurg umí hledat problémy. Podívat se na člověka a říct: „ Co Vás trápí?“. Umíme předvídat nejhorší. Jestliže máte lidi uzdravovat, automaticky na nich hledáte to nejhorší.

Konec epizody:

MeredithNení snadné bojovat proti určitým předsudkům. Je třeba mít mysl otevřenou. Díky tomu se učíme. Díky tomu se vyvíjíme. Tak děláme pokroky. Dokud s tím nepřestaneme. Dokud nedovolíme, aby nás předsudky ovládly. Dokud nepodlehneme pocitu, že je to v tu chvíli správné, či příjemné. Potom někde hluboko uvnitř cítíme, že toho budeme litovat.

12×08 Things We Lost in the Fire

Začátek epizody:

MeredithŘíká se, že vyháníme čerta ďáblem. V lékařství to praktikujeme dennodenně. Řežeme do vás, abychom napravili zranění. Léčíme ubližováním. Přiživujeme plameny. Ale hra s ohněm je nebezpečná.

Konec epizody:

MeredithKdyž škrtneme sirkou, rádi si myslíme, že máme nad plamenem kontrolu. Rádi si myslíme, že všechno ovládáme. Ale oheň je hodně těžké ovládat. A když už si myslíte, že jste všechny plameny uhasili, tak se znovu vznítí. Pohltí všechen vzduch a jsou ještě rozpálenější a zářivější než předtím.

12×09 The Sound of Silence

Začátek epizody:

MeredithPři práci ve skupině se muži vyjadřují o 75% častěji než ženy. A pokud už žena promluví, je statisticky pravděpodobné, že jí mužští kolegové přeruší, nebo překřičí. Ne, že by byli neslušní, je to biologie. Je vědecky dokázáno, že mužský mozek hůře zaznamenává ženský hlas. Co to znamená? Znamená to, že v tomhle světě, plném větších, silnějších a rychlejších mužů se musíte ozvat, jinak vás biologie semele.

Konec epizody:

MeredithNedovolte strachu, aby vás umlčel. Máte hlas, tak ho používejte. Promluvte. Zvedněte ruku. Vykřikněte odpovědi. Dejte o sobě vědět. Za každou cenu. Zkrátka najděte svůj hlas. A až to uděláte, zbavte se toho zatraceného ticha.

12×10 All I Want Is You

Začátek epizody:

Meredith u psychiatraNic mi není. Jsem ráda, že tu jsem. Zažila jsem si svoje. A vím, že mám štěstí, že jsem vůbec naživu.

Konec epizody:

PsychiatrChtěla jste záplatovače. A myslím, že se držíte celkem dobře. Meredith, vážně dobře zvládáte být sama. Ale stalo se vám něco hrozného. A všichni tam byli. A stále jsou. Říkala jste, že každý den, kdy nikdo neumře, je dobrý. Vy jste naživu. Tak si ten den užívejte.

12×11 Unbreak My Heart

Začátek epizody:

AprilNa traumatologii se nejvíc zaobíráme otázkou, jak se to stalo? Jak ke zranění došlo? Jak v nastalém zmatku odhalit skutečnou škodu? Každá část traumatu skrývá jiné pozadí. A dokud se na všechna jednotlivá zranění nepodíváte… Nevíte, co se pokazilo.

Konec epizody:

AprilMluvíme o tom, jak ke zranění došlo. Kde to všechno začalo. Ale pravdou je, že je to tak trochu mýtus. U každého zranění nemůžeme jasně určit, jak k němu došlo. Naše rány se nahromadí. Děje se to pořád. Přijímáme jednu ránu za druhou… jeden šok a bolestivý úder za druhým. Ale i když přesně víme, jak k tomu došlo… neznamená to, že to lze napravit. Každá rána se zacelit nedá. Ale to nevadí. Potřebuju věřit, že je to v pořádku. Potřebuju věřit, že i když se něco nejspíš zacelit nedá… Neznamená to, že je to zničené.

12×12 My Next Life

Začátek epizody:

MeredithKaždý den, kdy nikdo neumře, je dobrý. Někdo to jednou řekl. Moment, to jsem řekla já. Každé probuzení, po kterém se můžete hýbat, je dobrý den. A můžete začít znova. Chyby z minulosti můžete hodit za hlavu. Můžete začít od píky. Užívejte si každý den jako by byl poslední. Ty nesmysly, co najdete na polštářích a náraznících… nelžou. Žijete. Užívejte si to. Ne každý má takové privilegium.

Konec epizody:

MeredithMůžeme začít znova. Každý den. Dostáváme druhé šance, abychom se mohli stát tím, kým jsme chtěli. Můžeme nechat minulost za sebou, nebo se z ní můžeme poučit a docenit to. Můžeme se rozhodnout, že na změnu není nikdy pozdě.

12×13 All Eyez on Me

Začátek epizody:

MeredithNa medicíně jsem znala kluka, co dělal o víkendech na dětských oslavách kouzelníka. Svým způsobem to dává smysl. Když chcete rozříznout člověka napůl, musíte si to nacvičit. Když vystoupíte na pódium a všichni na vás hledí, nechcete, aby viděli, jak se potíte. Chcete, aby viděli jen kouzla.

Konec epizody:

MeredithMáme důvod, proč si něco necháváme pro sebe. Když máte obecenstvo, i nepatrný okamžik ve vás zanechá dojem. A opravdu výrazné chvíle se pak jeví jako naprosto ohromující. Důležité je nepodlehnout tlaku, který by vás připravil o vaší šanci. Prostě tam nakráčíte nazí a s obavami, a předstíráte, že vás nikdo nevidí.

12×14 Odd Man Out

Začátek epizody:

MeredithKdyž se narodí děti, obvykle řvou, jako když je na nože berou. Je to hlasitý a nervy drásající a naprosto nespravedlivý. To rozkošné, drobounké mimčo prošlo máminou dělohou a je donuceno dýchat venkovní vzduch svými zbrusu novými plícemi. Je to lidská přirozenost. Nikdo nechce zůstat v chladu. Opuštěný a sám.

Konec epizody:

MeredithNáklonnost, přijetí, bezvýhradná láska. Všichni po tom toužíme. Všichni to hledáme. Ale když to najdeme, jsme hrůzou bez sebe, protože stejně náhle jako jsme to našli, to může zmizet a skončíme zase s prázdnýma rukama. Opuštění.

12×15 I Am Not Waiting Anymore

Začátek epizody:

MeredithZakrýváme zranění pomocí pásky a gázy. Abychom zranění ochránili, předešli infekci a uchránili pacienta před další bolestí. Svízel nastane při strhávání obvazu, protože to kolikrát bolí jako čert.

Konec epizody:

MeredithStrhnout obvaz bolí jako čert. Nechceme vidět, co se skrývá pod ním. Ale možná se nedržíme zpátky
Kvůli strachu z bolesti. Možná se ve skutečnosti bojíme toho, že se rána stále nezahojila. Nebo možná, že už se hojí.

12×16 When It Hurts So Bad

Začátek epizody:

MeredithNeboj se. Už ani nevím, kolikrát jsem to řekla. Stážista stojí nad pacientem. V ruce skalpel, jehlu nebo svorku. A bojí se udělat první krok. Mají strach. Vědí, co dělat, jen potřebují trochu postrčit.

Konec epizody:

MeredithNezastavujte se. Neváhejte. Nesmíte se bát toho, co přijde. Nedovolte, aby vás strach ochromil. Proto neoperujeme sami. Jsou tam nadřízení, sestry a stážisti. Na sálech je plno lidí. Takže v případě, že se někdo opravdu zraní, nemusí se s tím vypořádat sám.

12×17 I Wear the Face

Začátek epizody:

MeredithBolest zad, čelisti, nevolnost. U mužů za těmito projevy obvykle stojí to, co se dá očekávat. Ale u žen jsou to vždy symptomy infarktu. Někdy symptom skrývá jiný problém. Záleží na tom, jak se projeví.

Konec epizody:

MeredithCo se stane, když shodíte rukavice a přestanete se schovávat? Jaký bude Váš další krok? Udeříte co nejsilněji, a uvidíte, zda to zabere? Nebo se budete držet zpátky, chvilku počkáte a uvidíte, zda se vám to nevymstí? Jste na tahu. Můžete udeřit, nebo se stáhnout. Tak co uděláte?

12×18 There’s A Fine, Fine Line

Začátek epizody:

MeredithTrávila jsem hodiny u záznamů starých máminých operací. Rozebrala jsem každý pohyb. Každý řez, každé rozhodnutí. Skládala jsem puzzle. Sledovala, zkoumala, učila se. Když před námi leží otevřený pacient, takový luxus nemáme. Nemůžeme nic přetočit. Nic nevrátíme. Prostě musíme říznout a doufat, že víme, co děláme.

Konec epizody:

MeredithS odstupem je vždy lehké kritizovat. Když ž si to přehrajete, zjistíte, že nebylo těžké přijít na to, co udělat. Uvidíte, co jste udělali špatně a jak to napravit. Ale je v tom vždycky háček, že ano?

12×19 It’s Alright, Ma (I’m Only Bleeding)


Začátek epizody:

MeredithChirurgové říkají: Musíme zastavit krvácení. Jinými slovy-Všechno jednou přejde. Každá krize nakonec skončí. Buď pacienta zachráníte, nebo ne. Takže: Krvácení tak jako tak ustane. Ale tohle přísloví není příliš povzbudivé.

Konec epizody:

MeredithKaždé krvácení jednou přestane. Někdy za vysokou cenu. Přijdete o ruku, vezmou vám orgán. A s tou ztrátou musíte žít. Protože koneckonců pro přežití uděláte první poslední. A někdy to nějakým zázrakem vyjde. Krvácení přestane. Ale někdy se můžete přetrhnout a stejně to nestačí.

12×20 Trigger Happy

Začátek epizody:

MeredithU chirurgů se často hodnotí jejich rychlost a efektivita. Ale rychle neznamená vždycky lépe. Odfláknete začátek a hrozí, že spletete diagnózu. Ne vždycky máme čas přemýšlet a pak až jednat. A to nás dostává do maléru.

Konec epizody:

MeredithJak se do toho jednou pustíme, jsme tomu oddaní. Skoro není šance udělat krok zpět. Otázkou je- budeme to oplácet? A vyhlásíme tak válku?

12×21 You’re Gonna Need Someone On Your Side

Začátek epizody:

MeredithJsou situace, které nezvládnete sami. Potřebujete po boku přítele. Jako lékaři potřebujeme asistenci při operacích, konzultace… Nějak to zaonačíme. Taky jde o život. Nechcete, aby vás viděli nahé a zranitelné.

Konec epizody:

MeredithPodstatou týmové práce je závazek. Musíme ho splnit. Za každou cenu musíme přispět k vítězství. Nemusíte mít rád spoluhráče. Musíte se naučit přihrát. Musíte do toho dát všechno, na té či oné straně. Ale když se do toho opřete, dáte do toho všechno, odhodláte se, tak je vítězství o to sladší.

12×22 Mama Tried


Začátek epizody:

MeredithV Bibli najdete příběh o dvou ženách, které se přetahují o jedno dítě. Král Šalamoun se musel rozhodnout. Dvě matky. Dítě dostane jediná. Šalamoun přišel s nápadem. Navrhl rozdělení půl na půl. Doslova navrhl rozetnout dítě vedví. Skončí to tím, že se jedna matka zřekne opatrovnictví. V opačném případě budou obě trvat na svém a dítě skončí na kusy.

Konec epizody:

Meredith Pokud vás zajímá, jak Šalamounův příběh skončil… Skutečná matka by se raději svého dítěte vzdala, než aby bylo rozpůleno. Ale co když jsou tu dvě skutečné matky? Vyhrát nemůže nikdo. To je úplně jiný příběh.Komentáře

  • mischelkomarkova:

    Ahoj, jestli chcete tak vám ráda pomůžu s přidáváním různých informací o Grey’s popřípadě přidávání meredithiných rozumů nebo například i hlášek :)
    Ráda bych vám s tím pomohla
    S pozdravem Michaela Komárková

  • Surely together with your thoughts here and that i adore your blog! Ive bookmarked it making sure that I can come back &amp read more inside the foreseeable future.

Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby