3. řada

3×1 (Dnes přišel čas – Time Has Come Today)

začátek epizody:

Meredith: 15 minut. 15 hodin. Uvnitř operačního sálu čas letí za pomoci nejlepších chirurgů. Nicméně, když nejsme na operačním sále, čas nám s radostí nakopává zadek. Zahrává si s těma nejsilnějšíma z nás, zpomaluje, balancuje… nechá nás zamrznout… opustí nás v momentě, kdy nejsme schopni se pohnout jedním směrem, nebo tím druhým.

konec epizody:

Meredith:Čas letí. Čas na nikoho nečeká.  Zahojí všechny rány. Každý z nás chce víc času… Čas vstát… čas vyrůst… čas nechat to jít… Čas.

3×2 (Jsem strom – I Am a Tree)

začátek epizody:

Meredith: V daném okamžiku, mozkem proudí 14 billionů neuronů  rychlostí 450 mil za hodinu. Většinu z nich neovládáme… Když je nám zima, naskočí nám husí kůže, když jsme vzrušení, zvýší se nám adrenalin. Tělo přirozeně následuje instinkty, kvůli čemuž si myslím, že je tak těžké se kontrolovat. Samozřejmě, občas máme instinkty, které by jsme raději nekontrolovali… A později si přejeme abychom je kontrolovat mohli.

konec epizody:

Meredith: Tělo je otrokem instinktů. Ale věc, která z nás dělá lidi…je to, co můžeme ovlivnit. Po bouři, po shonu, až uplyne vrcholný okamžik… můžeme vychladnout, a uklidit nepořádek, který jsme způsobili. Můžeme se pokusit to nechat být… a pak opět…

3×3 (Všechno, co potřebuješ, je fantazie – Sometimes a Fantasy)

začátek epizody:

Meredith: Chirurgové obvykle sní o divokých a nepravděpodobných operacích. Někdo zkolabuje v restauraci a my ho otevřeme nožem na máslo. Nahradíme chlopeň dutou trubičkou z mrkve. Ale čas od času, sníme o něčem jiném. Když se probudíme, většina snů se rozplyne v našem podvědomí. Ale občas jsme si jisti, že když se budeme dostatečně snažit, můžeme sen prožít.

konec epizody:

Meredith: Představivost je jednoduchá… Rozkoš je příjemná… A dvojitá rozkoš je mnohem lepší… Bolest je zlá… A bez bolesti je to lepší. Ale skutečnost je jiná. Ve skutečnosti je tu bolest, aby nám něco sdělila. A je tu jen tolik potěšení, které zvládneme bez bolestí břicha. A možná je to v pořádku. Možná některé představy jsou předurčeny žít v našich snech.

3×4 (Kdo jsem – What I Am)

začátek epizody:

Meredith: V určitém bodě chirurgické stáže, má většina stážistů tušení, kdo jako doktoři jsou a jakými lékaři se stanou. Když se jich zeptáte, řeknou vám, že budou všeobecnými lékaři, ortopédy, neurochirurgy.. Rozdíly, které více než jen popisují oblast jejich odbornosti, pomáhají určovat kým jsou. Protože vně operačního sálu, většina chirurgů nemá ponětí kým jsou a mají strach to zjistit.

konec epizody:

Dennyho vzkaz na záznamníku: ..Věřte mi nebo ne, snažil jsem se všechno zlepšit. Vím, že jste naštvaní. Doufám, že mi odpustíte. Na druhou stranu, občas musíte udělat špatnou věc, aby jste zjistili, jak dělat věci správně. Chyby jsou bolestivé, ale jsou tím jediným způsobem, jak zjistit kým jste. Já teď vím kým jsem….

3×5 (Ó, ta vina – Oh, The Guilt)

začátek epizody:

Meredith: Zaprvé, neubližuj. Jako doktoři, jsme zavázání žít dle tohoto slibu. Ale ublížení se stávají… a pak přijde vina a na ní neexistuje žádná přísaha, podle které bychom se s ní mohli vypořádat. Vina nikdy nikam nepřichází sama. Přináší s sebou své přátele pochyby a nejistotu.

konec epizody:

Meredith: Zaprvé, neubližuj. Říká se to lehčeji než děla. Můžeme vzít všechny přísahy světa, ale faktem je, že většina z nás zraňuje pořád dokola. Někdy, když se snažíme pomoc, jenom víc ublížíme. A pak vina vztyčí svou ošklivou hlavu. Vina vás buď může přivést zpět k chování, které vás dostalo do potíží v první řádě… nebo… .se můžete z viny poučit a snažit se co nejvíc jít dál.

3×6 (Odhodlání – Let the Angels Commit)

začátek epizody:

Meredith: Zvládnout to… opravdu to, coby chirurg, zvládnout, s sebou přináší obrovský závazek. Musíme být ochotni vzít skalpel a začít řezat, ale může se také stát, že naděláme více škody než užitku. Vše záleží na tom, být oddaný, protože pokud nejsme, nemáme na skalpel co sahat.

konec epizody:

Meredith: Jsou doby, kdy i ti nejlepší z nás mají problémy se závazky. A můžeme být také překvapeni závazky, které jsme ochotni nechat si proklouznout mezi prsty. Závazky jsou komplikované. Můžeme sami sebe překvapit těmi, které jsme schopni udělat. Pravé závazky však vyžadují úsilí a obětování. Proto se občas musíme tvrdě naučit vybírat si naše závazky velmi opatrně.

3×7 (Řekni, kde ti chlapci jsou – Where the Boys Are)

začátek epizody:

Meredith: Coby lékaři jsme trénováni k hledání nemocí. Někdy je problém snadno odhalen; většinu času ale musíte jít krůček po krůčku. Nejdříve prozkoumat povrch a hledat jakýkoliv náznak problému – vřídek, zranění nebo nevítanou bulku. Většinou se na člověka dokážeme podívat a hned říct, co mu je. Občas ale může člověk zvenčí vypadat naprosto zdravě, zatímco jeho nitro vypovídá o opaku.

konec epizody:

Meredith: Většina ran je hlubších, než si vůbec dovedeme představit. Nelze je vidět pouhým okem. A pak jsou tu rány, které nás překvapí. Trikem, jak se vypořádat s jakoukoliv ranou nebo nemocí je dostat se až na dřeň a najít její skutečnou příčinu. A když ji najdete, vynasnažte se ji sakra vyléčit.

3×8 (Zářit štěstím – Staring at the sun)

začátek epizody:

Meredith: Mnoho lidí vůbec neví, že lidské oko má v oblasti vidění mrtvý bod. Existuje tedy část světa, kterou doslova nevidíme. Problémem však je, že nás tyto mrtvé body občas chrání před věcmi, které by neměly být ignorovány. Někdy totiž udržují tyto mrtvé body naše životy šťastné a zářivé.

konec epizody:

Meredith: Když dojde na náš mrtvý bod, možná naše mozky nejsou kompenzovány. Možná nás chrání.

3×9 (Od šeptání po vřískot – From a Whisper to a Scream)

začátek epizody:

Cristina: Coby lékaři známe tajemství všech, jejich lékařskou anamnézu, sexuální historii a další důvěrné informace, které jsou pro lékaře stejně tak nepostradatelné jako desítka ostří… a každá tato část je stejně nebezpečná. Uchováváme tajemství. Musíme. Ale ne všechna se uchovat dají.

konec epizody:

Cristina: V některých případech je zrada nevyhnutelná. Když nás zradí vlastní tělo, je často klíčem k nápravě prostá operace. Když ale zradíme jeden druhého, cesta k nápravě už tak snadná není. Děláme pak, co můžeme, abychom znovu obnovili důvěru, kterou jsme ztratili. Ale některé rány, některé zrady, jsou tak hluboké, tak vážné, že neexistuje způsob, jak je napravit. A když se něco takového stane, nezbývá nám nic jiného než čekat.

3×10 (Blízká setkání lidského druhu – Don’t Stand So Close to Me)

začátek epizody:

Meredith:

konec epizody:

Meredith: Na konci každého dne je tím, co doopravdy chceme, být jen někomu nablízku. Takže to, jak si všichni zachováváme odstup a předstíráme, že se o sebe vůbec nestaráme, je obvykle pěkná blbost. Takže si vybíráme, komu chceme zůstat blízcí. Máme sklon držet se jich a nezáleží na tom, jak moc jsme jim ublížili. Oni totiž lidé, kteří s vámi na konci dne zůstanou, jsou těmi, které stojí za to si udržet. Samozřejmě, že “blízko” někdy může být až příliš blízko… ale občas je tento vpád do osobního prostoru přesně tím, co potřebujeme.

3×11 (Šest dnů 1/2 (Six Days (1))

V této epizodě promluvy nejsou

3×12 (Šest dnů 2/2 (Six Days (2))

V této epizodě promluvy nejsou

3×13 (Velká očekávání (Great Expectations)

začátek epizody:

Meredith: Myslíme si, že budeme skvělí. A ode dne, kdy se rozhodneme být chirurgové, jsme naplněni očekáváním. Očekáváním cest, jimiž se vydáme, lidí jimž pomůžeme, rozdílů, jež uděláme… Velká očekávání toho, kým budeme, kam půjdeme. A pak se tam dostaneme.

konec epizody:

Meredith: Všichni si myslíme, že budeme skvělí. A cítíme se trochu okradeni, když se naše očekávání nenaplní. Ale někdy nás naše očekávání vezmou zkrátka. Někdy očekávané jednoduše bledne v porovnání s neočekávaným. Musíte se divit, proč tak lpíme na našich očekáváních, protože očekávané je to, co nás  drží nad vodou…stojíme tak v klidu. Očekávané je jen začátek. Neočekávané… pak mění naše životy.

3×14 (Přát si a doufat (Wishin’ and Hopin’)

začátek epizody:

Meredith: Coby chirurgové žijeme ve světě těch nejhorších scénářů. Nedoufáme v to nejlepší, protože příliš mnohokrát se to nejlepší nestane. Ale jednou za čas se vyskytne něco mimořádného… a najednou.. nejlepší scénáře se zdají možné. A jednou za čas se stane něco úžasného… A navzdory našemu lepšímu úsudku začneme doufat.

konec epizody:

Meredith: Jako doktoři jsme trénovaní poskytovat našim pacientům jen fakta. Ale co naši pacienti potřebují vědět je: Přejde ta bolest někdy? Uzdravím se? Jsem vyléčený? Ale co naši pacienti opravdu potřebují vědět, je… Je vůbec naděje? Ale nevyhnutelně musí přijít i okamžiky, kdy se ocitnete v jednom z těch nejhorších scénářů… Když pacienta zradí tělo a všechna věda, jež mu můžeme nabídnout, selže, pak se ty nejhorší scénáře naplní, a tíhnout k naději je vše, co nám zbude.

3×15 (Kráčet po vodě (Walk On Water)

začátek epizody:

Meredith: Ve vědě se stávají zmizení. Nemoci se vytratí, nádory zmizí. Někoho otevřeme a zjistíme, že rakovina je pryč. Je to nevysvětlitelné, je to vzácné, ale stává se to. Říkáme tomu chybná diagnóza.. Říkáme, že jsme to v životě neviděli… Jakékoliv vysvětlení, jen ne pravdu. Život je plný takových zmizení. Pokud nám zmizí něco, o čem jsme ani nevěděli, bude nám to scházet?

3×16 (Topení na souši (Drowning on Dry Land)

začátek epizody:

Meredith: Jak jsem řekla… zmizení se stávají. Bolest se vytratí, krvácení se zastaví a lidé… lidé zvolna zmizí. Je toho víc, co bych chtěla říct… Je toho tak moc. Ale… Zmizela jsem.

3×17 (Zázrak (Some Kind of Miracle)

začátek epizody:

Meredith: Existují lékařské zázraky. Coby věřící u oltáře vědy, neradi věříme že zázraky existují. Ale je to pravda. Věci se dějí. Nemůžeme je vysvětlit, nemůžeme je kontrolovat, ale oni se dějí.

konec epizody:

Meredith: Bereme naše zázraky tam, kde je najdeme. Natáhneme se přes trhliny.. a někdy.. navzdory veškeré nepřízni, navzdory veškeré logice, se dotkneme.

3×18 (Jizvy a suvenýry (Scars and Souvenirs)

začátek epizody:

Meredith: Lidé mají jizvy na všech možných neočekávaných místech. Jako tajné mapy jejich osobní minulosti, obrazce všech jejich starých ran. Většina našich starých ran se zahojí a nenechá za sebou nic než jizvu. Ale některé ne.

konec epizody:

Meredith: Co je ale horší? Nové rány, jež jsou tak strašně bolestivé…? Nebo staré rány, jež se měly zahojit před lety, ale nikdy tak neučinily? Možná nás naše staré rány něčemu učí. Připomínají nám, kde jsme byli a čím jsme prošli. Učí nás, čemu se v budoucnosti vyhnout. To si alespoň rádi myslíme. Ale tak tomu není, nebo ano? Některé věci se musíme učit znovu a znovu a znovu. Některé věci se musíme učit znovu a znovu a znovu.

3×19 (Plán “Teď hned” (My Favorite Mistake)

začátek epizody:

Meredith: Chirurgové mají vždy plán… Kde říznout, kde to zasvorkovat a kde sešít. Ale i s nejlepšími plány mohou nastat komplikace, věci se mohou zvrtnout… a najednou jste chyceni se staženýma spodkama.

konec epizody:

Meredith: Jedna věc ohledně plánů je, že neberou v úvahu neočekávané. Takže když jsme vrženi do nesnází, ať už je to na sále nebo v životě …musíme improvizovat. Někteří jsou v tom samozřejmě lepší, než jiní. Někteří z nás se prostě musí uchýlit k plánu B a udělat, co můžou. A někdy… to co chceme ..je přesně to, co potřebujeme. Ale někdy… Někdy to, co potřebujeme, je nový plán.

3×20 (Čas od času (Time After Time)

začátek epizody:

Meredith: Pacientova anamnéza je stejně důležitá jako jeho symptomy. Pomáhá nám rozhodnout se, zda-li pálení žáhy značí infarkt, jestli bolesti hlavy znamenají nádor. Někdy se pacienti snaží přepsat si vlasní minulost. Tvrdí, že nekouří nebo se opomenou zmínit o určitých lécích, což při operaci může být polibkem smrti. Můžeme to ignorovat, jak jen chceme… Ale naše minulost se nakonec vždy vrátí, aby nás pronásledovala.

konec epizody:

Meredith: Někteří lidé věří, že bez minulosti se naše životy ničemu nerovnají. Z určitého hlediska, se všichni musíme rozhodnout. Máme spadnout zpět tam, kde to známe? Nebo vykročit vpřed k něčemu novému? Je to těžké, když nejsme pronásledováni naší minulostí. Naše minulost nás utváří, provádí nás. Naše minulost nás upravuje znovu a znovu a znovu. Takže si musíme zapamatovat, že někdy ta nejdůležitější minulost je ta, kterou utváříme dnes.

3×21 (Touha (Every Moment Counts)

začátek epizody:

Meredith: Coby internisté víme, co chceme- stát se chirurgy. A uděláme všechno, abychom se jimi stali. Trpíme vražednými zkouškami,pracujeme 100 hodin týdně, hodiny stojíme úplně vzadu na operačních sálech… Řekněte si co, my to uděláme. Těžká část nicméně je, urovnat tuhle velkou věc: být chirurgy se vším ostatním, co chceme.

konec epizody:

Meredith: Až příliš často jsou věci, jež chcete, nejvíc právě ty, které nemůžete mít. Touha nás nechává se zlomeným srdcem…vyčerpává nás. Touha nám může zničit životy. Ale stejně nesnadné jako může být něco chtít… Lidé, kteří trpí ze všech nejvíc jsou ti, kteří nevědí, co chtějí.

3×22 (Odvrácená strana života (Desire /tento název nahrazen Primou jako první část The Other Side of This Life)

začátek epizody:

Meredith: Snem je, že budeme konečně šťastní, až dosáhneme svých cílů. Najít si kluka, dokončit praxi, to je sen. Pak se nám splní. A pokud jsme lidští, začneme okamžitě snít o něčem jiném. Protože pokud je tohle sen, pak bychom se rádi vzbudili.. a to hned, prosím.

3×23 (Odvrácená strana života 2/2 (The Other Side of This Life)

konec epizody:

Meredith: Možná tak nějak přijímáme, že se sen směnil v noční můru. Sami si říkáme, že skutečnost je lepší. Přesvědčujeme sami sebe, že je lepší vůbec nesnít. Ale ti nesilnější z nás, ti nejrozhodnější z nás, se toho snu drží. Nebo se najednou najdeme, jak čelíme snu, o kterém jsme ani neuvažovali. Probudíme se, abychom proti veškeré nepřízni …cítili naději. A pokud máme štěstí, uvědomíme si, Tváří v tvář všemu, tváří v tvář životu že skutečný sen se dá snít.

3×24 (Zkouška (Testing 1-2-3)

začátek epizody:

Meredith: Učení chirurgů nikdy nekončí. Každý pacient, každý symptom, každá operace¸ je to test a šance pro nás, ukázat, kolik toho víme a kolik se toho ještě musíme naučit.

3×25 (Copak jsme neměli skoro všechno? (Didn’t We Almost Have It All? )

začátek epizody:

šéf Webber: Být šéf je velká zodpovědnost. Každý pacient na chirurgii je vaším pacientem, ať už ho operujete vy nebo ne. Musíte být schopný podívat se na rodinu a říct jim, že váš tým udělal co mohl, aby zachránil život jejich dítěte, jejich manželky. Přistihnete se jak se staráte o rodiny ostatních. A ta zodpovědnost vás nutí starat se o rodiny ostatních. A tak obětujete tu vlastní.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby