Liz Shepherdová

Hraje ji:

Neve Campbell (*3. 10. 1973, Guelph, Ontario, Canada)

————————

Známá z:

Vřískot 1-4, Čarodějky, Hranice, Agent Crush, Panika, Tajemství sexu, Company, Spiknutí, Tráva, Našli mě naši, Tajemství prstenu, Boj o moc, Mořský vlk, 460 podezřelých, Tři do tanga, Klub 54, Příliš jednoduché, Nebezpečné hry, Ztráta souvislostí, An Amish Murder, Bestie, Nebezpečné manželství, Správná pětka

————————

Bio:

Ačkoliv je Neve rodilá Kanaďanka, její rodiče jsou původem z Evropy. Matka, která pracuje jako instruktorka jógy a psycholožka, pochází z Amsterodamu a otec, učitel divadelních věd, který je dnes už v důchodu, je ze skotského Glasgow. Oba páry Neviných prarodičů dělaly do divadla, takže není ani tak moc divu, že to u něj Neve časem také zkusila.

Z rodinného pozadí ještě můžeme zmínit, že Neve je z matčiny strany sefardská židovka (což je termín, používaný pro označení skupiny židů, kteří imigrovali do Nizozemí a konvertovali ke katolicismu). Stranou svého vyznání Neve sama řekla: “Jsem katolička, ale kořeny mám židovské, takže když se mě někdo zeptá, jestli jsem židovka, odpovídám prostě, že ano.”

Neve má tři bratry – Christiana, Alexe a Damiana. Rodiče se jim rozvedli, když byly Neve dva roky. S Bratrem Christianem až do devíti let bydlela převážně u otce, k matce jezdila jen na pravidelné návštěvy.

V šesti letech viděla na divadle Louskáčka a rozhodla se věnovat baletu. Nastoupila proto do kanadské národní školy baletu a díky ní si zahrála/zatančila například ve Sněhurce nebo dalším představení Louskáčka.

Když bylo Neve 15 a začala mít od tancování tělo tak zhuntované, že se v jednom kuse zraňovala, přešla od tance k herectví. Nastoupila do John F. Ross Collegiate Vocational Institutu v rodném městě Guelph a zahrála si na divadle například ve Fantomovi opery.

Už v roce 1991 se navíc objevila i na televizních obrazovkách v reklamě na Coca Colu. První pořádnou rolí pro ni ale byla úloha Daisy v kanadském seriálu Catwalk. Mimo to se objevila i v pořadech Bojíte se tmy? nebo Kung Fu: Legenda pokračuje.

Mimo hranice Kanady se Neve proslavila teprve svou rolí v dramatickém seriálu Správná pětka, ve kterém hrála mezi lety 1994 a 2000. Tenhle seriál v roce 1996 získal cenu Zlatý glóbus za nejlepší dramatický pořad.

Prvním celostátně promítaným filmem Neviny kariéry byly Čarodějky z roku 1996. Ve stejném roce se ale objevila ještě v jednom filmečku, který zastínil všechny její dosavadní úspěchy a tak trochu jí i na dlouho zničil kariéru.

Řeč je samozřejmě o prvním Vřískotu. Film vydělal neuvěřitelné peníze, kritika ho dost vychválila, Neve za její herecký výkon vyzdvihovali do nebes… a nikdo si ji pak v žádné jiné roli nedokázal ani představit. Vřeštící série nadále zůstává jejím největším (komerčním) úspěchem v kariéře.

Pokud byste tomu chtěli přikládat nějaký význam, na vrcholu své slávy v letech 1998 a 2000 byla Neve zvolena časopisem People jako jedna z 50 nejkrásnějších lidí světa. V roce 1998 se také objevila na třetí příčce soutěže (dají se takovéhle ptákoviny vůbec považovat za soutěže?) o nejkrásnější hollywoodskou celebritu v časopise Empire.

Kromě rozvřískané série Neve ještě hrála například k Kevinem Baconem a Mattem Dillonem ve filmu Nebezpečné hry, S Matthew Perrym ve Třech do tanga nebo filmu Klub 54. Ani jeden z těchto bijáků ale žádnou velkou díru do světa neudělal.

Mimo to si zahrála i v pár menších snímcích, které sice málokdo viděl, ale zato si je dost oblíbila kritika – vyjmenovat můžeme například Paniku z roku 2000, kde se objevila s Williamem H. Macym a Donaldem Sutherlandem, nebo o dva roky mladší Poslední volání, kde s ní hráli Jeremy Irons a Sissy Spacek (za tuhle roli Neve navíc dostala cenu Prism).

V roce 2006 si Neve poprvé zahrála na West Endu, londýnské obdobě Broadwaye – získala tu roli ve hře Arthura Millera Resurrection Blues. Hra sklidila smíšené kritiky, což ale Neve od britské divadelní scény vůbec neodradilo. Později téhož roku se na stejném místě objevila ve hře Love Song spolu s Cillianem Murphym a Michaelem McKeanem.

O rok později ji časopis People potřetí vybral do svého seznamu nejkrásnějších lidí planety. V roce 2009 se vrátila na obrazovky v seriálu The Philanthropist. Krom toho také namluvila svou postavičku v Simpsonových.

Od té doby člověk Neve mohl zahlédnout například ve čtvrtém Vřískotu, seriálu Titanic: Blood and Steel nebo filmech An Amish Murder a Singularity. Ve všech případech jde ale o malé produkce. Na rozdíl od Elijah Wooda, Orlanda Blooma nebo třeba Kate Winslet, Neve se její první velkou (čtěte životní) roli, zdá se, zatím nepodařilo překročit. Uvidíme, jak to s ní bude pracovně vypadat dál.

Z osobního života můžeme zmínit, že byla Neve dvakrát vdaná. Svého prvního manžela potkala v době, kdy pracoval jako barman v divadle Pantages v Torontu. Vzali se v roce 1995 a o tři roky později se rozvedli. Svého druhého muže potkala na place filmu Investigating Sex. Zasnoubili se v roce 2005, dali se oddat na Malibu o dva roky později a tři roky nato Neve požádala o rozvod. Neve si oporu našla v J. J. Fieldovi a v roce 2012 se jim narodil syn Caspian.

————————

Vývoj postavy:

Liz je jednou ze sester Dereka Shepherda a jak odhalila při své návštěvě seattlské nemocnice jejich máma, je Liz sama doktorka (každé z pěti Shepherdovic dětí se dalo na doktorskou dráhu, její specializace je ale zatím neznámá). S Derekem a svými třemi sestrami vyrůstala právě jen s matkou, protože otce jim ještě v dětství zavraždili. Sama má pár potomků, kteří byli podle jejích vlastních slov nesmírně nadšení, když se dozvěděli o své nové sestřence Zole. O to víc pak Liz byla naštvaná na Meredith, že s ní příliš nekomunikovala a se Zolou za nimi ani nepřijela.

Liz se v Seattlu poprvé ukázala v první polovině deváté série, kdy přijela pomoct Derekovi. Ten měl po pádu letadla pochroumanou ruku a potřeboval transplantovat nerv. Meredith proto pověřila Heather Brooksovou, aby obvolala všechny jeho sestry a zeptala se jich, jestli by o dárcovství neměly zájem. Na tuhle výzvu zareagovala jen Liz.

Po jejím příjezdu to sice vypadalo, že Liz bude se všemi vycházet, nakonec se ale trošku chytla s Meredith. Vyčetla jí, že spolu skoro nejsou v kontaktu; že když se přivdala do rodiny, tak se očekávalo, že se stane její součástí, a ne že se rodiny budou stranit; že by chtěla tu a tam vídat Zolu a ji samotnou; a že by také byla ráda, kdyby ji Mer volala i jindy, než jen když po ní něco chce.

Ani ona operace nevycházela tak hladce, jak všichni doufali. Callie s Jacksonem zjistili, že budou potřebovat mnohem více nervu, než očekávali, načež se Derek zabejčil a Liz zakázal operaci podstoupit. Lizzie se ale jen tak nedala a po domluvě s Mer na něj sama zatlačila a přemluvila ho, aby k zákroku svolil.

Operace se zdařila a jako projev vděku Meredith Liz jako prvnímu člověku vůbec – Liz jí ale musela slíbit, že to nikomu nevyslepičí – na jejím pokoji ukázala snímek ze svého ultrazvuku. Lizzie se z nového dítěte v rodině samozřejmě hodně radovala a obě ženy se domluvily, že spolu do budoucna zůstanou v užším kontaktu.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby