Katharine Wyattová

Hraje ji:

Amy Madigan (*11. 9. 1950, Chicago, Illinois, USA)

————————

Známá z:

Dvakrát za život, Carnivale, Gone, Baby, Gone, A Time for Dancing, Ranč, Přijetí, Návrat, Virginia, Živoucí důkaz, Hranice nemožného, Alamo Bay, Ohnivé ulice, Místa v srdci, Princ z Pensylvánie, Osudná štvanice, Strýček Buck, Hřiště snů, Temná polovina, A pak tam byl jeden, Zvrhlosti žen, Once Fallen, Future Weather, That’s What I Am

————————

Bio:

Amy se narodila v Chicagu, chodila do základní školy St. Philipa Neriho a na Aquinovu střední, kde také začala hrát v nejrůznějších školních představeních. Jako malá byla v celém sousedství vyhlášená jako místní raubířka. Jejím otcem byl vyhlášený chicagský zpravodaj, reportér a moderátor John Madigan.

Na začátku sedmdesátých let se Amy objevila na obálce magazínu Playboy, “oděná” jen a pouze v bobáncích želé. Dělala tak reklamu sobě a své kapele Jelly. Ano, Amy začínala jako zpěvačka – zpívala a hrála na klavír v kapelách Jelly a Big Daddy. K filmu se vlastně dostala poměrně pozdě – až když jí bylo přes třicet let.

Úplně poprvé se na obrazovkách objevila v roce 1981 v seriálech Hart to Hart, Crazy Times a Chips. Následovalo účinkování ve spoustě filmů – většinou menších, televizních – jako třeba The Ambush Murders, Love Child, Den poté, Ohnivé ulice, Místa v srdci nebo Love Letters.

Pravý zlom v její kariéře přišel roku 1985, kdy se objevila ve vedlejší roli ve filmu Dvakrát za život. Za svůj výkon byla nominovaná na Oskara. Sošku sice nezískala, ale rozhodně na sebe v Hollywoodu dostatečně upozornila.

Zahrála si například ve filmech Osudná štvanice, Princ z Pensylvánie, Zvrhlost žen, With Friends Like These…, A Time for Dancing nebo Projekt Laramie. Objevila se také v několika seriálech, z nichž můžeme jmenovat Frasiera, Crocodile Shoes, Pohotovost nebo seriál z produkce HBO, vysílaný mezi lety 2003 a 2005, pojmenovaný Carnivale. Po svém účinkování v Chirurzích si také v letech 2010 a 2011 zahrála ve třech epizodách Hranic nemožného postavu Oliviiny matky.

V poslední době byla vidět v televizní minisérii The Dust Bowl (2012) nebo filmech Future Weather (2012), The Lifeguard (2013) a Shirin in Love (2013).

Amy je již od roku 1983 provdaná za herce Eda Harrise, se kterým se seznámila na place filmu Místa v srdci. Má s ním jednoho potomka – dceru Lily, narozenou roku 1993. S Edem si spolu zahráli ještě v dalších šesti filmech: Alamo Bay, Gone, Baby, Gone, Pollock, Pouhý sen, Návrat a Jezdci purpurových stepí.

Spolu s manželem také byla v poměrně početné skupině hvězd v obecenstvu, kteří během slavnostního udílení Cen Akademie/Oskarů v roce 2000 odmítli zatleskat režiséru Elia Khazanovi, když si šel vyzvednout sošku za celoživotní přínos filmu. Protestovali tak proti Khazanově udavačství během Studené války (kdy se na černé listině mohl ocitnout každý i jen trochu levicově smýšlející herec, a pokud se tak stalo, v Hollywoodu si už neškrtnul).

————————

Vývoj postavy:

Dr. Wyattová byla vedoucí psychiatričkou v Seattle Grace, ke které naši doktoři chodili na sezení a pro rady. Jednou u ní byla Erica Hahnová, která se s ní potřebovala poradit před operací Waltera Tapleyho, lékaře a kamaráda Richarda Webbera, který do nemocnice přišel na dvojitou výměnu chlopně. Šlo o velmi riskantní zákrok a Erica do něj původně vůbec nechtěla jít, ale Richard na ni zatlačil. Erica si došla popovídat s Dr. Wyattovou, zákrok provedla a vše dobře dopadlo.

Jejím druhým pacientem byl Owen Hunt, který za ní začal docházet poté, co ve spaní kvůli své post-traumatické stresové poruše, kterou si odnesl z války, málem uškrtil vedle spící Cristinu. Po pár sezeních se s Dr. Wyattovou začali soustřeďovat na Huntův vztah s Cristinou a na jeho neschopnost říci jí, že ji miluje. Místo “Miluji tě” Dr. Wyattová navrhla, aby jí začal často říkat jiné dvouslovné fráze jako “Dobrá práce” nebo “Opatruj se” a teprve později jí zkusil začít tu a tam i říct to nejdůležitější.

Její nejdůležitější pacientkou – pacientkou, která u ní byla zdánlivě pečená vařená – ale byla Meredith. S tou se poprvé setkala krátce po jejím rozchodu s Derekem, kdy Derek začal chodit s Rose a na Meredith padla insomnie. Meredith si načetla, že pouhá přítomnost v ordinaci/kanceláři psychiatra může člověku pomoci, a tak ze sebe zprvu při svých sezeních nevydávala ani hlásku. Po čase se ale rozmluvila a Dr. Wyattové se například svěřila o svých pocitech z toho, že Derek chodil s Rose.

Meredith se následně s Dr. Wyattovou pohádala kvůli svým pocitům vůči vztahu Dereka s Rose – obzvlášť ji vytočilo, když Dr. Wyattová poznamenala, že Meredith vykazuje zřetelné sebevražedné sklony – a svou psychiatričku chtěla vyrazit. Dr. Wyattová ale podotkla, že tím by se tak akorát vzdala a utekla sama před sebou. Meredith svůj postoj přehodnotila, zůstala a Dr. Wyattové se konečně otevřela o svém vztahu k rodině a vůbec poprvé i o svém postoji k matčině pokusu o sebevraždu.

Dr. Wyattová Meredith pomohla si uvědomit, že když jí Ellis povídala, aby “nebyla obyčejná”, nemyslela tím chirurgii, a také že se při svém pokusu o sebevraždu vlastně vůbec neměla v úmyslu zabít. Meredith k ní nadále docházela, ale jakmile se Derek rozešel s Rose a nastěhoval zpět k ní, začala být opět šťastná a s přesvědčením, že psychiatra už nepotřebuje k Dr. Wyattové přestala chodit.

Dr. Wyattová se bránila, říkala Meredith, že se ještě nikam nedostaly, že ještě zdaleka s terapií neskončily, ale Meredith ji neposlouchala. Meredith se o svém úmyslu s návštěvami psychiatra skončit svěřila Cristině a ta za Dr. Wyattovou přišla a naléhala na ni, aby si u sebe Meredith jakkoliv podržela, aby jí nedovolila k ní přestat chodit. Aniž by se s Cristinou znala, Dr. Wyattová ji z Meredithina vyprávění okamžitě poznala, což Cristinu dost naštvalo, protože si do té doby neuvědomila, že se o ní Meredith na terapii bavila. Když se Dr. Wyattová neudržela a začala rozebírat i Cristinin psychický stav, Cristině přetekl pohár trpělivosti a vmetla jí do tváře, že je příšerná psychoterapeutka.

Dr. Wyattová se s Meredith po čase setkala ve výtahu, kde si Mer uvědomila, že svět je strašlivé místo, kde se každý den děje jedna odporná krutost za druhou. Dr. Wyattová jí znovu řekla, že jejich terapie ještě zdaleka neskončila, a připomněla, že u ní Meredith bude mít dveře vždy otevřené. S Dr. Wyattovou jsme se ale od druhého dílu šesté série již neviděli.
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby