Shonda Rhimes o finále 8. řady

Poslední díl osmé sezóny je za námi. Přečtěte si rozhovor s tvůrkyní Grey’s Anatomy, který poskytla pro Eonline.com. Za pomoc s překladem děkuji phoebess.

S jakými reakcemi na finále jste se setkala? Byly podle vašich očekávání?

Nečetla jsem žádné reakce. Měla jsem kvůli finále velmi silné pocity. Rozhodla jsem se nečíst nic na Twitteru. Jediná věc, kterou jsem chtěla vědět, byla ta, zda fanoušci pochopili to hlavní z finálové epizody. Všichni se stále zabývají otázkou „Kdo umřel?“ a nikdo nemluví o tom, co je podle mě důležité a co bylo smyslem té epizody.

A tím je?

Jsou pořád tam někde venku. Jsou pořád tam někde v lesích a my nevíme, jestli budou v pořádku. Nechali jsme to otevřené z určitého důvodu. Nerada to říkám, ale to, že jste je viděli na konci dílu živé, ještě neznamená, že tomu tak bude i na začátku 9. série. Příští sezónu to bude úplný skok do neznáma.

Věděla jste, kdo z herců se vrátí v příští sérii, když jste psala finálovou epizodu?

Měla jsem naplánovaný a napsaný jiný cliffhanger. Dokonce dva, které odrážely mou nevědomost o tom, co se stane v příští sérii. Doslova, až do dne před čtením scénáře, jsem celou tuto část rozkládala a zase skládala dohromady. A když do čtení scénáře zbýval jeden den, dozvěděla jsem se, jak to bude se smlouvami dál, a to mi plány změnilo.

Vím, že jste na Twitter napsala vyjádření k odchodu Chyler Leigh. Je ale ještě něco, co byste k tomu mohla dodat?

Myslím, že to, co se stane v rodině, se týká jen rodiny. Já Chyler velice respektuji a toto rozhodnutí bylo opravdu velmi těžké pro všechny zúčastněné a v tomto chci respektovat její soukromí.

Kdy jste věděla s jistotou, že Chyler už nebude dále pokračovat?

Jediné, co jsem věděla, když jsem začala psát poslední díl, bylo to, že nás Chyler ve finále opustí. To byla jediná informace, kterou jsem měla k dispozici.

Kdy se herci dozvěděli o smrti postavy Chyler?

Při čtení scénáře. Bylo to velmi emocionální. S Chyler Leigh jsme byly jediné, které věděly, co se s Lexie stane. Diskutovaly jsme o tom několik měsíců. I s Kim Raver jsme jediné věděly, co se chystá pro její postavu.

Fanoušci se ptali, jestli existuje nějaká možnost, že by se Lexie vrátila. Vůbec je nezajímá, že je to zcela nepravděpodobné. Ptají se: „Nemůže se vrátit jako duch? Nebyl to jen sen?“

Jako ducha jsme viděli Dennyho a fanouškům se to moc nelíbilo, nebo ano? Bylo to opravdu těžké rozhodnutí, zda nechat postavu zemřít, nebo ji poslat někam za obzor. Nečinilo se mi tohle rozhodnutí snadno. Myslím, že Lexie už znovu neuvidíme. Nemáme to v úmyslu. Je to velká ztráta. A to jak pro ostatní postavy, tak pro celý seriál. Tu ztrátu naplno prožíváme.

Měla jste jiné plány pro Marka a Lexie? Proto byla jejich poslední slova „Jsme si souzeni.“?

Ano. Upřímně, vždy jsem měla pocit, že jsou pro sebe stvořeni. Kdyby se v téhle sérii nevyvinula situace tak, jak se vyvinula, měla bych pro ty dva úplně jiné plány. Byla jsem jedna z těch, která je měla ráda jako pár. Mělo to být vše jinak. Představení Julie patřilo do úplně odlišné dějové linky, která pro ně byla plánována. Takže pro mne to bylo opravdu strašné. Bylo zde tolik momentů a věcí, které jsem chtěla, aby se jim staly, a které už nikdy neuvidíme. Když Mark s Lexie řekli: „Jsme si souzeni.“, nebylo to jen kvůli fanouškům. Takhle jsem to cítila. To je to, co se mělo stát a co jsem chtěla vidět. Bylo to srdcervoucí.

Takže když Mark říká umírající Lexie, že by se měli vzít, pořídit si děti a být spolu šťastní, jednalo se také o vaše myšlenky?

Ano, takhle jsem přesně uvažovala. Milovala jsem představu, že jsou párem. Spolu jim to sedělo. Byli okouzlující, zábavní a úžasní. Natočili jsme scénu, ve které Lexie vyznává Markovi lásku. Pro mě to mělo hořkou příchuť, bylo to jako: „Podívej, jsou si tak blízcí, tak blízcí. A zároveň tak vzdáleni!”

Je nějaká šance, že se někdy vrátí Kim Raver?

Za sebe říkám, že její návrat není úplně vyloučený. Mám Kim ráda, je úžasná. Jednou za čas říkám své kolegyni Betsy Beers: “Mohly bychom napsat seriál jenom o Med Comu.“ (poznámka: Army medical command = Armádní lékařské velitelství). Nevím. Myslím, že by to bylo skvělé, kdyby se jednoho dne vrátila. Uvidíme.

Byla tahle epizoda tou nejtěžší, jakou jste kdy napsala?

Ano, a to kvůli několika věcem. V první řadě se mi to nelíbilo proto, že až do poslední minuty jsem nepřestala tvrdit: „Možná by do letadla nastoupit neměli.” Snažila jsem se přijít s něčím jiným. Scenáristé byli skvělí a říkali: „Za tím nápadem stoprocentně stojíme.“ Oni vám poví, že tohle říkám každý rok, když se blíží čas finále. Otočím se a oznámím, že bychom měli zkusit něco jiného. Potom to napíšu a je to dobré. Obvykle to zpochybňuji až do čtení scénáře a potom jsem spokojená. Toto rozhodnutí jsem zpochybňovala i během natáčení, i při stříhání. A když jsme se v úterý dostali do zvukové střižny, dívala jsem se na ten díl a na poslední chvíli změnila hudbu.

Proč?

Protože je to na konci ještě tak otevřené. Myslím, že na tom, jak to pro všechny skončí, je něco neuspokojivého. Ráda provokuji. Natáčení epizod bylo opravdu úžasné, protože i když to bylo těžké a bolestné, věděla jsem, kdo je v pořádku. Ale v téhle to netušíme, nevíme, kdo je v pořádku. Ještě se to může změnit. Nebylo to pro mě snadné, ta myšlenka opustit Meredith a Cristinu v divočině bez zápalek, kde každá žvýká půlku žvýkačky a kde jsou odkázané samy na sebe, byla, ač krásná, opravdu bolestivá.

Ellen Pompeo a Sandra Oh odvedly v této epizodě neuvěřitelnou práci.

To, co předvedly, bylo úžasné. Chci podotknout, že Ellen měla 3 zlomené prsty na noze, když běhala po lese. Zlomila si je dva dny před natáčením finále během nějaké malé domácí nehody. Sandra natáčela ve velmi chladném počasí jen s jednou botou a Jessica je v 9. měsíci těhotenství. Nebylo to vůbec jednoduché. Sandra s Ellen byly skvělé, všichni byli, ale ony obzvlášť.

Víte, na co naváže příští série?

Vím, na co naváže. Ale nebudu o tom mluvit.

Nějaká slova na závěr pro fanoušky před tím, než se znovu odmlčíte?

Nevím. Mám pocit, že každý má právo na reakci, jakou jen chce. Myslím, že důvod proč se vyhýbám odezvě fanoušků je ten, že chápu, o jak neuspokojující finále se jedná. I pro mě. Užívala jsem si tu troufalost. Ráda jsem říkala: „Ano, my poskládáme všechny do letadla, které spadne.“ Což je šílené a nedává to smysl. A ano, necháme je v lese a v druhém aktu zabijeme Lexie, protože tohle by se ve finále nestalo. Líbilo se mi vyvracet domněnky. Každý se díval, aby viděl, jak všichni skončí, ale my vám to neřekneme. Opravdu jsem si myslela, že tohle na tom bylo to skvělé. Musím se soustředit na to, co bude dál. A sledovat reakce fanoušku nebo být online, abych viděla, co si o tom všichni myslí, je v podstatě sledování něčeho, co se stalo v minulosti, a to by mi v téhle chvíli vůbec nepomohlo.

Zdroj: E!OnlineKomentáře

 • terca20:

  Shonda s námi opravdu dělá divy. Ale můj typ je takový, že jsme si všichni měli myslet, že všichni odejdou do jiných nemocnic, jak je udržet v Seatlle Grace? No, musí všichni zažít něco hrozného. Podle mě musí zemřít někdo z dvojice Mark – Arizona, ptž prostě, i když Marka miluju, jeho dějová linka podle mého bez Lexie končí. Arizona už má taky celkem potenciál vytřískaný. Chudák Callie. Meredith chtěla celou dobu zůstat v Seattlu, Derek ne, ted s rukou v háji těžko bude moct operovat, takže zůstanou. Až se Owen dozví, že se Christině mohlo něco stát, okamžitě si sbalí bágl a půjde jí hledat. Bude to nakonec hroznej happy end určitě. Tím, že Teddy odchází, stane se z Christina šéfka cardia. Poslední “dvojicí” zůstává April a Jackson. Tím, že umřela Lexie, uvolní se po ní místo, které převezme April. Jacksona smrt Lexie určitě taky zasáhne a tak zůstane v Seattlu. Ještě mám takovýho tucha, jestli po těch řečech April, že měla zsůtat neposkvrněná pro manžela, ji nakonec nepožádá o ruku. Navíc i pro něj by se mohlo uvolnit místo, pokud umře opravdu Mark Sloane. Toto je můj typ…:-)

 • vsadila bych nA to že to bude Mark…..

 • Qlour:

  vždycky, když se mi nějaká postava líbí a sleduju jí víc než ostatní tak umře…nejdřív se mi líbil George a Izie a oba odešli…pak přišla Lexie a Mark a sleduju je…ovšem co se nestane!! Lexie je taky pryč a jestli pude i Mark tak už to fakt nechápu…tohle mě hrozně štve…klidně bych oželil April a Jacksona, sice jsou fajn,hlavně April, ale prostě víc se mi zamlouvali Lexie s Markem…

 • Bzuuuuco:

  terca20…dobra teoria ale vynechala si Alexa :) :D

 • nelinka8000:

  terca20…taky si myslím ale taky je možné že umře Arizona a místo ní nastoupí Alex..:))

 • killinka:

  Já jen vím, že ať už umře kdokoliv z nich, zase to obrečím jak malá holka. Já si spíš myslím, že Mark to zvládne, ale Arizona asi půjde k pánu. No jen nevím, jak to takovou dobu bez Seattle Grace vydržím. Asi zase budu koukat na staré díly :)

 • Bzuuuuco:

  Arizona nikam nepojde a . :)

 • Bára:

  Potřebuju si za ní asi zajet a sednou na kávu :D.. Uvedu ji do hypnozy a prostě mi řekne, jak to celé bude. Jinak to nevidím :D. Zblááázním se :D

 • Petra:

  Každopádně jestli umře Mark, tak už se tam nebude na koho dívat, to je jedinej hezkej chlap v celým seriálu. To měl raději odejít Derek, tu jeho bujnou hřívu bych klidně oželila.

 • xrumka:

  Nieco mi uslo? Preco sa dohadujete ci zomrie Mark alebo Arizona? vsak jedna postava zomrela, jedna odisla preco by mali odist dalsie?

 • xrumka:

  ale Arizonina smrt by mi nevadila, najmenej oblubena postava u mna :D

 • MOrgyš:

  Xrumka – ona sama scenaristka rika prece, ze ne vsichni, koho jsme videli nazivu na konci rady, uvidime nazivu i na zacatku dalsi ;). Tak proto ty spekulace.

 • engie79:

  priznám sa že som bola veľmi veľmi smutná a rozčarovaná z finále…. a myslím,že terca20 má pravdu… a ešte Alex nastúpi namiesto Arizony, bo tá bude mať nejaké následky, takže neodíde naveky, iba niekam do zákutia, tak aby bola aj Callie v cajku…. a aj ja si asi radšej pospomínam pri tých starších sériách… no jedno je isté do septembra je hodne hodne hodne ďaleko.. :-(

 • Karin:

  Já si stejně myslím, že když budou fanoušci hodně naštvaní, že Lexie umřela, tak se třeba někdy vrátí stejně jako Bobby v Dallasu. Prostě po 20 dílech vyleze ze sprchy. :D

 • Lanata:

  …Můj tip je Arizona, pokud jsem správně četla byla v 9 měsíci těhotenství, mně z toho vyplývá, že si bude chtít užít mateřství ;-)

Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby