Jak to bude dál?

Světem ještě stále cloumá zpráva o plánovaném odchodu Sandry Oh z našeho seriálu (vážně, koukněte se na jakýkoliv zahraniční portál, který se zaměřuje na seriály nebo filmy, od IMDb přes tv.com, hollywoodreporter.com a TVLine.com až po bulváry typu perezhilton.com, hollywoodlife.com nebo thehollywoodgossip.com… a tahle vlna se pomalu dostává i k nám – o Sandřině odchodu už informoval serialzone.cz a určitě kopa dalších webů) a spousta fanoušků – alespoň pokud se podíváte do diskuzí – vzpomíná na nejzářivější okamžiky své oblíbené postavy a buď utírá slzy, přeje Cristině vše nejlepší do budoucna a nebo vyhrožuje tvůrkyni Chirurgů Shondě Rhimes.

Proč že to? Buď si přejí, aby nechala Cristinu normálně odejít, tedy ji nějak brutálně nezamordovala (nenechala ji přejet autobusem, zastřelit, jakkoliv vykrvácet, rozdrtit troskami spadlého letadla, zemřít na následky onoho pádu, na škytavku apod. – pořád to bolí, co?), nebo v naději, že se to k ní dostane, na Shondu takto na internetu naléhají, aby celý seriál po odchodu jedné z nejmilovanějších postav rovnou ukončila – jinak že se prý beztak nebudou koukat. Člověk musí tyhle počáteční reakce prostě milovat!

Seriál se ale ani po odchodu Cristiny ukončovat nebude. Má výbornou sledovanost a televizní stanici ABC vydělává náramné peníze. Ředitel jejího zábavního oddělení Paul Lee se před pár týdny nechal slyšet, že Shonda “má plány na několik řad dopředu. Rádi bychom tenhle seriál na naší stanici ještě pár let vysílali.Chirurgové jsou prostě hit, udržují si kvalitu i diváky, takže se prostě jede dál. Dokud v nich zůstanou alespoň nějací členové původního osazenstva, tak se navíc není čeho bát. A nikdo další se kromě Sandry o ničem nezmiňoval, že ano? Že ano?!

Přesuňme se na chvilku o rok a půl nazpět. Je začátek roku 2012 a hlavním hercům Chirurgů – členům původního osazenstva Ellen Pompeo, Patricku Dempseymu, Sandře Oh, Justinu Chambersovi, Chandře Wilson a Jamesovi Pickens Jr. – mají v květnu vypršet dlouholeté smlouvy na účinkování v seriálu. Všichni se stále rozhodují, jestli v Chirurzích zůstanou, a osud seriálu je ve hvězdách. Scenáristé do poslední chvíle nevědí, kdo vydrží, a koho budou muset odepsat, takže finále osmé řady koncipují tak, aby se mohli jednoduše zbavit prakticky kohokoliv. S největšími hereckými otazníky proto padá letadlo.

Podobná, ale ne tak úplně stejná situace nám nastává i nyní. Před oním rokem a půl všichni tito herci (o Lexie a Markovi bude řeč za pár měsíců v jejich profilech) podepsali dvouleté prodloužení smluv s ABC – a tyhle smlouvy mají již brzy vypršet. Minulost se tak trochu opakuje. Vlastně s jedním rozdílem – Shonda se rychle učí, takže už nic nechce ponechávat náhodě: “Posledně mi nikdo až do poslední chvíle nic neřekl, což pro mě bylo dost stresující. Tentokrát jsem je požádala, ať mi dají vědět dřív, abychom jejich odchod stihli naplánovat. Jestliže nás má někdo z původního osazenstva opustit, chci jim dopřát krásný odchod – takový, jaký si zaslouží. Nechci, aby mě zase nechávali tápat, jak to bude dál.”

Sandra Oh Shondě tedy vědět dala, ale jak jsou na tom ostatní? V roce 2012 se hodně (a tím myslím fakt strašně moc) spekulovalo o tom, že smlouvu neprodlouží – a tím pádem ze seriálu odejdou – jak Ellen Pompeo, tak i Patrick Dempsey. Velkou úlohu v jejich rozhodování, jestli se seriálu na další dva roky upsat, údajně měl znatelný platový nárůst (á, tak fajn, já přeci jen něco upustím, ačkoliv to možná s ničím nebude souviset – představitel Marka Sloana Eric Dane ze seriálu neodešel dobrovolně, nýbrž byl odejit – proslýchá se, že stanice ABC na producenty Chirurgů tlačila kvůli financím, takže se musel škrtat rozpočet a na Erica jednoduše nevyzbyly peníze…).

Ale zpátky k Ellen a Patrickovi: Změnilo se po dvou letech něco? Paul Lee na tohle téma mlčí jako pěna: “Kdybych někomu vybreptal, kdo odchází a kdo se bude vracet, Shonda by mě sprdla na dvě doby.” My si ale třeba dokážeme vystačit s tím, co herci sami upustili v nejrůznějších rozhovorech. Tak si je vezmeme hezky popořadě.

Patrick Dempsey

Patrick na sebe upoutal hodně pozornosti na konci letošního července, když si během propagačního turné od svého dokumentu z prostředí závoďáků Racing Le Mans tak trochu pustil pusu na špacír. Média okamžitě začala splašeně informovat o tom, že jeho slova značí Derekův zaručený odchod z Chirurgů, ale to se zatím zdá jako trochu unáhlená reakce. Pojďme se podívat, co že to vlastně řekl: “Když je člověk v takhle dlouho běžícím seriálu, nemá už na své postavě moc co objevovat a jde spíš o výdrž; o to, být stále přítomen. Ne že bych se v tom seriálu nudil. Jsem nesmírně vděčný, že jsem součástí něčeho, co běží deset let. Jde jen o to, že nejsem tvůrce toho seriálu a ani do něj nepíšu scénáře. Máme na krku dvoustý díl a jde teď spíš tak trochu o přežití. Na svou roli se ani nemusíte doma nijak připravovat. Stačí se jen snažit soustředit a nenechat se nachytat na švestkách. Za tu roli jsem opravdu vděčný, ale fakt se to nevyrovná závodění na trati. Člověka to unavuje, vyprávět jeden a ten samý příběh pořád dokolečka dokola. Právě závodění mě udržuje naživu. Upřímně si ale myslím, že potřebuji obojí.” Internetové deníky tohle vyjádření vzaly (samozřejmě bez té poslední věty, která se asi někde vytratila… nutno ale dodat, že i s tou poslední větou se mezi řádky – a v samotných řádcích také – dá mnohé vyčíst) a bum, byla z toho aféra.

A Patrick začal druhý den žehlit: “Ten seriál miluji. Rád na něm pracuji a jsem vděčný, že nějakou práci vůbec mám. Chtěl jsem jen říct, že mám pro závodění ohromný zápal. Právě závodění mi dává, co mi herectví nemůže nabídnout.” Jenže rychlá auta Patrickovi také berou… spoustu peněz. Tohle je finančně dost náročný koníček… fajn, tak i pro Patricka sport – jezdí dlouho, je v tom opravdu dobrý a navíc kudy chodí, tudy říká, že tohle nebere jen jako nějaké hobby, tak mu vyjdeme vstříc… Tohle je finančně dost náročný sport a reportér z novin The Huffington Post neopomněl podotknout, že Patrick z peněz, které vydělá účinkováním v Chirurzích, jistě pokrývá spoustu nákladů na ježdění. Ten to nijak nevyvrátil: “Ano, do určité míry. Chci říct, že je to práce jako každá jiná, takže určitě, ale, no… Dneska je těžké sehnat práci. Tolik filmů už se zase netočí, takže můžu být rád, že jsem se někde vůbec uchytil.” Ehm, takže asi tak. Pravda ale je, že natáčení Chirurgů Patrickovi zabere deset měsíců v roce, takže na další pracovní nabídky nemá moc kdy… Samotné Chirurgy má prý ale stále rád: “Víte, pořád mě to baví. Letos točíme už desátou sérii a na place panuje mezi herci i scenáristy takový slavnostní pocit. Je to ale záhul – pracujeme patnáct šestnáct hodin denně a jsme z toho sedření. Tohle vůbec není jednoduchá práce. Ale tak to už prostě chodí. Nestěžuji si, jen podotýkám, že je to náročné. Dělám to už deset let, víte… 200 epizod.”

Ellen Pompeo

Ellen je tak trochu enigma. A nebo hodně dobrá diplomatka. Žádný přebrept (podobný tomu Patrickovu) se jí zatím nepodařil, takže stranou Chirurgů ve svých rozhovorech stále jen chválí a děkuje všem fanouškům za jejich vytrvalou přízeň. Jednou si ale byla popovídat s Ellen DeGeneres a mě zaujal její výraz ve tváři – je v tomhle videu v čase kolem 0:12, zrovna když Ellen reaguje svým “Mm-hm” na sdělení, že v Chirurzích hraje (v té době) “už osm let“:

Jeden z toho má skoro stejný pocit jako ze všeho, co napovídal Patrick: Osm – potažmo deset – let je sakra dlouhá doba a možná by to už chtělo změnu. (?) V případě Ellen je také potřeba si uvědomit, že je od roku 2009 maminou, a že trávit celých deset měsíců v průměru patnáct šestnáct hodin denně někde na place se jí a jejímu manželovi možná nemusí zdát tak úplně nejideálnější.

Navíc můžeme zmínit ještě jednu věc: Poté, co se fanoušci Chirurgů dozvěděli, že odchází Sandra Oh, začali se ptát, co bude právě s Meredith. Cristina je přece její člověk, že? Co si bez ní počne? Měla by si bez ní vůbec něco počínat? A pokud Patrickovi přijde (Nebo snad už přišlo? Že by nám Shonda chtěla tyhle rány dávkovat postupně?), že deset let v Seattlu mu bude úplně stačit, a odejde také, co bude Meredith v Chirurzích takhle sama dělat? To by si Derek vzal děti a někam odjel? Nebo celou rodinu opustil a vzal kramle? Zabila by ho Shonda? A nebo by byla Ellen donucena okolnostmi odejít spolu se svými dvěma nejbližšími? A znamenalo by to konec seriálu, nebo by vedení ABC trvalo na tom, že dokud  z toho má televizní stanice peníze, tak show must go on? Trochu moc otázek najednou, vím, ale zase máme alespoň do premiéry o čem přemýšlet.

Nebo že by nám celou věc objasnili zbývající herci?

Justin Chambers, Chandra Wilson, James Pickens Jr.

Justin Chambers je z této trojice bohužel jediný, který se ke stavu seriálu jakkoliv vyjádřil, a ani jeho slova nám nijak nepomohou. V roce 2012, těsně předtím, než herci podepsali své smlouvy o prodloužení pracovního úvazku, prohlásil toto: “Je mi trochu smutno z vědomí, že jsme blíže konci než začátku, byla to ale skvělá jízda. Nemohl jsem se nachomýtnout k lepší práci. Nevím, jestli budu pokračovat. Nevím, jestli bude pokračovat samotný seriál. Tohle začneme řešit teprve tehdy, až na to dojde řada. Víme, že dříve nebo později musíme skončit. Jde jen o to, abychom to zakončili správně, a aby si z toho diváci odnesli to, co chtějí. Možná ještě musíme napravit nějaké postavy, protože některé mají pár nehezkých charakterových vad na kráse.” Justin se také vyjádřil o (nyní opět otevřené) možnosti, že by seriál pokračoval bez Meredith: “Je možné, že by se jelo dál, ale já o tom pochybuji. Meredith je hlasem Chirurgů a my ten hlas potřebujeme – o tom v nejmenším nepochybuji. Na tomhle to stojí a padá.”

Co se zbylých dvou herců týče, osud Jamese je ve hvězdách – ale to víme od chvíle, co Richard dostal na konci deváté série ve sklepě ránu – a Chandra je za dlouholeté účinkování v seriálu jistě vděčná (před nástupem k Chirurgům kromě nějaké té občasné roličky ve filmu jen tu a tam hostovala v jednom dvou dílech nejrůznějších pořadů – například Rodině Sopránů nebo Zákonu a Pořádku -, nikde se ale na delší dobu neuchytila), takže ta by snad v Chirurzích měla zůstat až do jejich konce (ať už ten přijde kdykoliv). O tom, co si myslí o osudu našeho lékařského dramatu, ale ani jeden z nich nic zásadního neřekl.

Ještě drobnost: Kdysi se mluvilo i o možnosti, že kdyby se Ellen Pompeo opravdu hodně chtělo odejít, tak by se dalo velmi snadno navázat s pomocí… Lexie. Seriál Grey’s Anatomy by nemusel měnit název, protože by v nemocnici pořád zůstávala alespoň jedna Greyovic holka, která by se stala středobodem vyprávění a na všechny světové strany chrlila životní moudra. Tahle možnost ale byla smetena z oblohy ze stolu v závěru osmé série.

Tak, tady to máme. Karty jsou vyloženy. A až na jednu jsou všechny lícem dolů. Jak to bude dál, je ve hvězdách. Je snad i pochopitelné, že po deseti letech dřiny na jednom seriálu se hercům chce zkusit něco nového, mít čas na nové pracovní výzvy, na rodinu. Stejně tak je ale jasné, že si jsou vědomi, jak dobře se u Chirurgů vlastně mají – mají jistotu práce a fanoušků. Jen se podívejme, jak to dopadlo s Katherine Heigl, která také prchla za zářnou kariérou. On ukáže zase jen ten čas. Možná se něco dozvíme do konce prázdnin, možná dříve začnou vysílat už napjatě očekávanou desátou sérii.

Co myslíte vy? Odejde po Sandře Oh ještě někdo? Pokud ano, koho byste tak tipovali? A kdyby se tak stalo, měl by podle vás seriál pokračovat i po své desáté sérii? A vůbec, měla by se točit jedenáctá série, i kdyby to mělo znamenat třeba jen to, že v ní bude chybět pouze Cristina?Komentáře

 • fandapcd:

  Kdyby odpadl Dempsey vůbec bych se nezlobila :D A rozhodně by se mělo jet dál i bez Cristiny, ačkoliv její postavu mám ráda, je pravda že poslední serka byla pro ní víceméně slabší, když mluvíme o Crowen páru. Ale i tak bude tak rozhodně chybět o tom žádná.

 • Luca:

  Kdyby to melo znamenat ze bude chybet “jen” Cristina, tk by se podle me11 serie tocit mela..ale pokud bude chybet Mer, Derek a Richard..a buh vi kdo jeste, tak rozhodne ne…akorat by to tim zkazili..Jinak se na 11 serii moc tesim:)

 • monička:

  Já si myslím, že by měl seriál pokračovat. Přece není založený na jediné postavě ne? Každá postava má svůj příběh a určitě stojí za to, aby se jelo dál. Addison, Mark, Teddy, Lexie, ti jsou taky pryč, a už jsme si na to zvykli..

 • RezaK:

  Justin má pět dětí, takže nevim jak líp by je živil. Chandra si občas střihne i režii a stejně tak si i ja myslim, že je za roli mé oblíbené Mirandy moc ráda a ráda má i celý GA kolotoč. James je otazník, ale sázim slona proti brabenci, ze v seriálu zůstane. Ellen zůstane, protože pokud Shonda nadšeně prohlašuje, že má stále co vyprávět a že si přeje aby se pokračovalo, musí vědět, že bez Meredith by to šlo asi dost těžko. No a Patrik potřebuje na benzín a kombinézy, na ty auta jak se jim otevíraj dveře do vzduchu – s jednim takovym jezdí do práce – a v neposlední řadě se trochu vyprázdnil, kdyz koupil krachující a Starbucksem přejetý Tully’s. Tipuju, že Derek bude jezdit po světě a roznášet svou slávu nejlepšího neurochirurga vesmíru, zatímco Patrik si občas odskočí na závod kolem Ameriky, k čemuž ku příkladu došlo už minulý týden :D

  Ale teď bych ráda řekla jednu věc. Všichni povídaj, jak se to má zabalit a že desátá řada by měla být velké finále. Já si to nemyslim, naopak jsem strašně zvědavá, co se stane dál, protože tak obrovská změna v podobě odejité Cristiny je pro scénáristy obří výzvou. A Shonda tuhle výzvu určitě nepromarní. Ba naopak z ní vymačká naprostý maximum. Já jsem tyhle řečičky sama pronášela na konci osmičky, kdy jsem byla spíš naštvaná, protože je mam všechny ráda a představa, že chudáci trčej zakrvavený v lese bez sirek a s mrtvou Lexie bya fakt náročná. Zpětně to ale vnímám jako nutnou změnu, protože jedině změny můžou v pokročilých seriálech jako je Greys Anatomy vytvořit další dějový linky, což se stalo a devítka je pro mě zatím tou nejlepší řadou a ano, klidně přiznám, že je to kvůli mé drahé Arizoně :D Nicméně, bavíme se tu o Shondě Rhimes, o někom, kdo ví naprosto přesně, co dělá a ve chvíli, kdy nebude mít co říct, tak to prostě ukončí, protože Greys je její desetiletý dítě, který jentak nepošle shnít do kopru s nějakejma lacinejma pohádkama. A v tuhle chvíli už několikrát velmi důrazně zopakovala, že má stále co říct a že jí vyprávění Grey’s Anatomy pořád hrozně baví, proto se strašně těšim na “drama” a “thrills” love you JCap! A pořád sedim krásně připoutaná na týhle příšerný Shondadráze!

 • fandapcd:

  Nemá náhodou Medáka SLSko ? :D jinak má i Porsche :D co tak nák vim :D možná jich má ještě víc :D JInak konečně někdo taky s normálním názorem :D
  Ne nadarmo jsem moje druhá půlka GA mozku :D

 • Lucifrid:

  Jestli pujde Christina, tak uz to nebude ono. Bude to pro me vetsi rana, nez kdyby odesla Meredith nebo kdokoliv jinej. George jsem hrozne orvala, ale bez nej se zit da. Bez Christiny ne. Kdyby tam byla Lexie, Mark a vratila se Teddy, tak by se o tom dalo uvazovat. Ale takhle…

 • teee:

  Víte, stačí si pustit pohled Cristiny když kouká na MerDer s mimčem a Zolou a pak si pustit to co jí řekl dr. Thomas, myslím, že to hovoří za vše. Prostě je to jako v životě, proč zůstávat v místě, kde nejlepší kamarádka má rodinu a chlapa co milujete, nikdy nebudete mít. Podle mě Cristina odejde pracovat jinam, s Mer budou na phone a možná občas přiletí na panáka tequily :D Bude nám chybět, protože kdo bude mučit stážisty a kdo bude mít neuvěřitelný hlody a já jí mám fakt ráda. A myslím, že jí Shonda dopřeje grand finále.

 • Morgyš:

  Těžko říct, jak tohle celé dopadne. Pokud si to z herců rozmyslí, nebo bude odejit ještě někdo, tak je to další problém. Jako dá se to brát tak, že odchod Cristiny je výzva. Ale pak už to nebude THE Grey’s Anatomy, který si člověk zamiloval. Bude to prostě jiný seriál. Možná právě tak dobrý, ale je to jak když si dáte nealko pivo :) Letos to scénáristi nevychytali ve více seriálech – GA se nám v devítce rozplizává jak akvarel, Sběratelé kostí dtto… Je nějaký mizerný rok. Takže pokud Cristina odejde, čekám, že to bude stát za to, a že to bude v jejím stylu. Žádné Shondiny rádoby náhražky, jak si za poslední rok zvykla.

 • monička:

  9. řada je pro mě jedna z nejoblíbenějších…

 • marry:

  Tak to mě rozbilo s tím Markem, že musel odejít. Do teď jsem se utěšovala, že prostě chtěl, ale takhle jsem nas… ještě víc:(((
  To místo toho mohly zamordovat, (teď mi všichni příznivci promiňte a prosím neukamenujte-je to jen názor:) ), Arizónu, tu jsem nikdy moc nemusela:(

 • fandapcd:

  No tedaaaa :D Arizonku jo :D tsss :D to jsme jako neviděli :D

 • Jumpstar:

  marry: Omlouvám se, že jsem ti takhle zkazil náladu. Mně ale přijde zajímavé, jak dění za oponou ovlivňuje samotné představení… Průtahy se smlouvami a pád letadla, smrti George, Izzie a Lexie kvůli přání herců odejít ze seriálu, výpadky ve vystupování hlavních ženských postav kvůli těhotenství hereček, které je ztvárňují (Lexie, Meredith), apod.

  Tohle je i u jiných seriálů: Ve Hře o trůny tvůrci seriálu na obrazovce ve druhé sérii neukázali slavný Řetěz, protože jim na to HBO nepřiklepla dostatek peněz; v Homelandu zase scénáristé už dva roky uvažují o zabití Brodyho, ale protože jeho představitel je hvězda, co sbírá nominace na důležitá ocenění (čili tahák na diváky a tím pádem i dojná kráva na peníze), zástupci televizní stanice jim zakázali, aby mu jakkoliv ublížili…

  Prostě, že musel Eric Dane ze seriálu odejít, protože potom, co se Ellen Pompeo a Patricku Dempseymu navýšil v 9. a 10. sérii plat na 350 000 dolarů za epizodu a na něj tak nevyzbyly v rozpočtu Chirurgů peníze, to není v Hollywoodu nic neobvyklého… Je to smutné, ale ne zas tolik překvapivé…

 • marry:

  Jumpstar: já se vlastně divím, že mě to vůbec překvapilo:).
  Vidím to dnes a denně mezi “normálními” lidmi, že když jednoho chtějí,tak druhého vyrazí a řeknou, že chtěl odejít sám.
  Když firmě chybí many, nejprve vyrazí podle nich přebytečné lidi, místo toho, aby popřemyšlely, jak si utáhnout opasky sobě.

Vložit komentář

Jak získat Gravatar? (osobní obrázek u komentáře)

Co je to "Gravatar"?

Je to globální avarar (obrázek), který se v komentářích zobrazí u Vašeho jména. Gravatar je vždy registrován na konkréní emailovou adresu, proto může být používán pro různá fóra, blogy, které ho podporují.

Jak ho získat?

Zaregistruje se na stránkách gravatar.com (na hlavní stránce je možnost "Sign up"). Nahrajte svůj obrázek. Po úspěšných krocích, až budete komentovat a pokud uvedete svůj registrovaný e-mail, u Vašeho jména se zobrazí Váš Gravatar.http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/facebook_button_11.gif http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/2010/09/forum-icon1.png
http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/youtube-icon.png http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/TwitterIcon.png

http://www.greys-anatomy.cz/wp-content/uploads/igloonet.png

Titulky

18×20

České titulky: ZDE

Stav překladu:

Překlad: 100 %

Korekce: 100 %

Sedí na verze:

WEBRip.x264-ION10

720p.WEB.H264-PECULATE

1080p.WEB.H264-PECULATE

720p.WEB.H264-DEXTEROUS

1080p.WEB.H264-DEXTEROUS

720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Další epizoda

19x01

Everything Has Changed

26. října 2022 na Disney+

19x04

Haunted

27. října 2022 na ABC

Titulky k Grey's Anatomy a Station 19 už překládat nebudeme, jelikož se epizody objeví vždy s třítýdenním zpožděním na Disney+.

Vzkazy

Vzkazník byl natrvalo zrušen

Podpořte nás

Nevíte si rady?

Spřátelené weby